Kleuter DeeDee mag in Nederland blijven Onderzoek naar seksuele intimidatie in Tweede Kamer 9 1/ Moge God je steunen bij het doden van de oude Elizabeth Gelukkig ga ik mijn familie verlaten en weten zij nergens van WHITE HART LANE OPGEPAKT NAVALNY ders moet. Zijn schoonvader in Lon den laat weten dat hij een baantje voor hem kan regelen: als pakketbe zorger. Aweys vertelt zijn gezin dat hij voor een tijdje naar Engeland gaat, om geld te verdienen voor een betere toekomst. Hij pakt het vliegtuig, be trekt een flatje in de wijk Tottenham en gaat aan de slag voor postbedrijf DPD. Daar zijn ze blij met hem: Aweys klaagt nooit en doet zijn werk keurig. Eens in de paar maanden vliegt hij naar Nederland om zijn ge zin te bezoeken. Hij vertelt dat het goed gaat. Zondigheid Maar in zijn appartementje in Lon den voert Aweys intussen heel an dere gesprekken. Via internet raakt hij aan de praat met Somaliërs op an dere plekken in de wereld. Over het ware geloof, en over de zondigheid van veel westerlingen. Zo raakt hij online in gesprek met Abdirahman Hassan, een Somalische extremist die in Kenia woont. Ze fan taseren over een betere wereld, waarin de islam aan de macht is. Has san moedigt de Nederlandse Soma liër aan om tot geweld over te gaan om die wereld dichterbij te brengen. „Moge God je steunen bij het doden van David Cameron en de oude Eli- zabeth", zegt Hassan. „Amen, broer", antwoordt S. De Bredanaar fantaseert later openlijk over het doden van jo den in de wijk waar hij woont. „Op zaterdag komen daar veel joden bij elkaar. Het is goed om ze daar neer te schieten." Ook bespreekt hij het idee om fans neer te schieten na een wed strijd van voetbalclub Tottenham Hotspur. S. leert online nog iemand kennen: Raaqiya, een 30-jarige vrouw die in Noorwegen woont, en sympathiseert met IS. Het klikt - zozeer dat S. haar eind 2016 zelfs de liefde verklaart. Hij wil met haar naar Syrië, om te vech ten voor IS, en te sterven als marte laar. En dat wil zij ook. In één van hun gesprekken vertelt S. haar over zijn familie in Breda. „Gelukkig ga ik hen verlaten en weten zij nergens van", zegt hij tegen de Noorse. „Ik laat hen achter. Het is aan hen om ge lukkig of ongelukkig te zijn met mijn beslissing. En dat is dat ik voor het le ger van God ga vechten." De Somalische Bredanaar denkt in het geheim te spreken - maar de Britse inlichtingendiensten houden hem vanaf eind 2016 al in de gaten. Dat komt door de arrestatie van zijn penvriend Hassan, die is opgepakt in Kenia. Op zijn laptop vindt de Keni- aanse politie de chatgesprekken met S., en die worden doorgestuurd naar Engeland. Daar volgt de veiligheids dienst vanaf dat moment elke stap die S. zet, ook digitaal. Als hij begin 2017 een reis lijkt te plannen naar het Midden-Oosten, waar hij wil strijden voor de jihad, besluit de Britse politie hem te arres teren. Dat gebeurt op 23 maart, de dag dat hij naar Turkije wil vliegen. Van een fixer, die zegt voor IS te werken, krijgt S. de tip om zich te gedragen als een toerist: luchtige kleren dra gen, en op de luchthaven nog even een selfie maken. Het zal de laatste foto zijn die hij van zichzelf maakt. Vlak voordat hij wil inchecken, pakt de politie hem op. Deze week stond S. voor de rechter. Hij sprak geen woord. Volgens zijn advocaat is hij geen terrorist, en wilde hij niet naar Syrië, maar op va kantie naar Kenia. Desondanks werd hij schuldig bevonden aan terroristi sche handelingen: in maart hoort hij welke straf hij krijgt. Lief Thuis in Breda hoopt zijn gezin nog steeds op goed nieuws. Ze blijken amper op de hoogte van de aard van de zaak: met Aweys' Britse advocaat hebben ze nog nooit contact gehad, ze horen alleen af en toe iets van Aweys zelf. Maar dat hij deze week schuldig is bevonden, horen ze nu pas. „Hoe weet u dat?", vraagt zijn vrouw. Haar oudste zoon denkt dat het goed komt. „Mijn vader is een goede man. Hij is altijd lief voor ons geweest. Maar het is moeilijk dat we zo weinig weten. Wilt u ons op de hoogte hou den?" De gemeente Breda zegt in een re actie op de hoogte te zijn van de situ atie, maar nog geen contact met het gezin te hebben opgenomen. „Als blijkt dat ze hulp nodig hebben, zul len we daartoe overgaan", zegt een woordvoerder. De Britse advocaat van S. wilde niet reageren. Het kleutertje stond op het punt uitgezet te worden naar Liberia, het geboorteland van haar ouders. Overgrootmoeder Mary Grigsby is heel blij, laat ze weten. „We dansen door de kamer. De advocaat belde en vertelde dat Deedee toestemming heeft om te blijven." Ze lijkt het moeilijk te kunnen geloven en stamelt steeds maar I'm so happy." Directeur Clazien Sonneveld van basisschool Kleurrijk heeft de brief van de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) gezien die advocaat Toon de jonge kreeg: „We zijn ont zettend dankbaar dat het zo snel is gegaan voor Deedee", zegt ze. „De blijdschap is zeer groot." Ze is ook boos. „Dit heeft ook schade aange richt, niet alleen bij Deedee, maar ook bij de andere kinderen." Deedee, die voluit Dekontee Elisha Grigsby heet, dreigde Neder land te moeten verlaten door een fout van haar overgrootmoeder. De in Engeland geboren kleuter, die al een jaar in groep 1 op de gerefor meerde basisschool zit, had, na een bezoek aan Liberia, geen juiste ver blijfsstatus in Nederland. Ze stond niet ingeschreven in het be volkingsregister. Hierdoor had de IND een brief gestuurd naar de familie waarin werd gezegd dat ze, onder be geleiding van bijvoorbeeld haar overgrootmoeder, bin nen vier weken terug moest naar Liberia. Daar zou er een machtiging tot voorlopig verblijf moeten wor den aangevraagd om de kleuter te rug te kunnen laten komen naar Nederland. Deze machtiging moest in het land van herkomst worden aangevraagd. De advocaat had be zwaar aangetekend. DEN HAAG De Tweede Kamer gaat onderzoeken of ook in en rond het parlement seksuele intimidatie voorkomt. Na de zomer worden medewerkers bevraagd of zij onge wenste intimiteiten hebben moe ten verduren. De strijd tegen seksuele intimi datie is een prioriteit van het Ka- merbestuur onder leiding van voorzitter Arib. Dat wil ook de ver trouwenspersoon bij wie leden en personeel van de Kamer terecht kunnen, toegankelijker maken. De Kamer debatteerde gister avond over de bestrijding van sek suele intimidatie, die sinds de op komst van de #metoo-beweging weer volop in de belangstelling staat. Onder andere D66 wil dat het kabinet onderzoekt of op de minis teries van misstanden sprake is. vrijdag 23 februari 2018 GO El:--® tTV.-. J IS Aweys S. zou hebben gesproken over een aanslag op fans bij White Hart Lane, het stadion van de Spurs. En over het vermoorden van joden in de wijk waar hij woonde. Links: Tottenham High Road, waar S. woonde, foto afr gettyimages, reuters —Abdirahman Hassan, extremist —Aweys S. De 4-jarige Deedee uit Waddinx- veen mag in Nederland bij haar overgrootmoeder blijven. Ze heeft gisteren volledig onver wacht haar verblijfsvergunning gekregen. Anne Kompagnie Waddinxveen Met een selfie heeft de Russische oppositieleider Aleksej Navalny de wereld gisteren getoond dat hij opnieuw is aange houden. De bekendste criticus van president Poetin werd op gepakt in Moskou. Rusland maakt zich op voor presidents verkiezingen over vier weken. Navalny mag niet meedoen aan die verkiezingen en zegt te zijn opgepakt omdat hij demonstra ties tegen de regering voorbereidt, fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9