Roker heeft een vrije wil Extra containers voor plasticafval Celstraf en boete voor bedreigen vrouwen u Toeteren 2 Arduin mag geen behandel- en observatiecentrum bouwen in het buitengebied van Wolphaartsdijk. De gemeente Goes heeft de steun voor de plannen ingetrokken, onder meer omdat omwonenden fel tegen zijn. BEHANDELCENTRUM VERZET Commentaar Een zware tegenvaller voor iedereen die de tabaksin dustrie zat is. Het Openbaar Ministerie heeft onvol doende houvast voor een strafzaak. Roken is versla vend, maar dat is strafrechtelijk niet genoeg. Mensen heb ben een vrije wil. Het bewijs: ze stoppen massaal. Het onbe vredigende maar tegelijk logische element in de redenering van het OM is de verwijzing naar de huidige wet- en regel geving. Die staat toe dat fabrikanten verslavende stofjes toevoegen en dat ze sigaretten maken die testresultaten beïnvloeden. Het OM speelt de bal door naar de politiek. Als een gerechtshof niet alsnog bepaalt dat er vervolging moet komen, is de hoop dus gevestigd op Den Haag en Brussel. Longkankerpatiënten en honderden medici pleiten indrin gend voor actie tegen de fabrikanten. Het draagvlak voor hard ingrijpen groeit. Het is de vraag wanneer de politiek zo ver is. Aan het ontmoedigen van roken wordt al veel gedaan. De voorlichting is al heel scherp, de rookregels zijn al dwin gend. Dus is het verstandig om de pijlen nu maar eens te richten op de industrie. Die tabaksindustrie lijkt de ernst van de situatie nog niet te begrijpen. Een woordvoerder van British American Tobacco vertelt ijskoud dat zijn bedrijf al 2,5 miljard heeft geïnves teerd in onderzoek naar minder schadelijke rookwaren. Min der verslavend kan hij ze nog steeds niet noemen. Dit is schandalig. Openbaar Ministerie speelt aanpak tabaksindustrie door naar Den Haag en Brussel Om alle rolemmers met plasticafval te legen heeft de gemeente drie nieuwe perscontainers nodig. Dat zijn verwisselbare laadbakken op de vuilniswagen. Deze vrachtwagens kunnen naar behoefte worden voor zien van laadbakken (containers) voor restafval, groen of plastic. Er kan zo nodig ook een kolkenzuiger op worden gezet. De perscontainers voor plastic kosten 10.000 euro per stuk. De gemeente moet nog meer in vesteren in de afvalinzameling. In Nieuwerkerk wordt gebouwd aan de Aldi en Jumbo. De gemeente wil er een milieuparkje inrichten. Project ontwikkelaar De Stolp vindt dat goed, mits de gemeente het beheert en onderhoudt. Er moeten twee on dergrondse glasbakken en een on dergrondse container voor textiel worden ingegraven. Ook die kosten to.ooo euro per stuk. In het parkje komen ook twee plasticcontainers Ook 30.000 euro nodig voor milieuparkje bij supers Nieuwerkerk en een container voor papier, maar daar is al geld voor opzij gelegd. Wat er met de huidige containers bij Jumbo en Aldi moet gebeuren, we ten de ambtenaren nog niet. De nieuwe investeringen bedra gen in totaal 60.000 euro. ALMANAK Flauwe woordgrappen, de Terneuzenaar grossiert er in. Dat doet hij overigens schaamteloos. Toen deze week een van zijn collega's begon over dweil bands, die na een aantal da gen carnavalsgeweld hun trompetten en trombones moeten laten uitdeuken, brandde hij los. „Dus na de optocht blazen ze nu de af tocht?", begon hij. „Dweil bands worden weer opge lapt", vervolgde hij. Totdat een collega hem overtrof. „Zo kerel, weer lekker aan het roeptoeteren?" PvdA plant twee campagnebomen Oude beelden AnnieSchmidt Odensehuis viert feest SEROOSKERKE Boekpresentatie is besloten MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 24- jarige K. L. uit Vlissingen een ge vangenisstraf van zestien maanden waarvan acht voorwaardelijk met een proeftijd van vijfjaar opgelegd. Ook moet hij een schadevergoe ding van 1084 euro betalen. Het vonnis was, op de hoogte van de schadevergoeding na, overeen komstig de eis van de officier van justitie. Op 4 juni vorig jaar stapte in de late avond of vroege nacht een vrouw in Oost-Souburg uit de trein en werd kort daarna door L. geheel onver wacht in haar kruis gepakt. Een zelfde lot onderging ruim twee maanden later een vrouw die even eens uit de trein stapte en door L. onverhoeds en van achteren in haar kruis werd gegrepen. Alleen ging L. Aanrander greep tot twee keer toe vrouwen op station Oost-Souburg in hun kruis bij haar nog een stap verder door haar tot aan haar woning te volgen. De vrouw verklaarde later dat ze, omdat ze door de man gevolgd werd, zich bedreigd voelde. van me ning dat het centrum niet op deze locatie in het bui tengebied past. Het is veel te grootschalig. Dat gaat voor de omgeving problemen opleveren", zegt Elly Brouwer, die als adviseur van de omwonenden optreedt. „Die vijftig jongeren hebben zorg, De Perponcherpolderweg bij Wol phaartsdijk is een smalle landweg, midden tussen de weilanden. Een ideale plek voor een centrum waar licht verstandelijk beperkte jonge ren behandeld en geobserveerd kunnen worden, vindt Arduin. De zorginstelling wil twee gebouwen neerzetten waar 48 jongeren tijde lijk verblijven. Het centrum zou ge bouwd worden op de plek waar al een woonlocatie van de zorginstel ling staat. „Het is een rustige, prik- kelarme omgeving", zegt woord voerster Nicolette Kistenkas. En op die rust zijn de omwonen den juist zo gesteld. Ze schrokken zich rot toen ze in januari tijdens een informatiebijeenkomst over het nieuwe centrum hoorden. In een mum van tijd richtten ze een belangengroep op, die steun krijgt van tachtig omwonenden. De groep keerde zich tegen de plan nen. „De omwonenden zijn huisvesting en activiteiten nodig. Dat gaat veel verkeer veroorzaken op een smalle weg die helemaal niet op dat verkeer berekend is. Die jongeren fietsen of lopen naar de bushalte: dat is hartstikke gevaar lijk in combinatie met grote land bouwvoertuigen." Mensen die vlak bij de woning van Arduin wonen ondervinden nu ook al overlast De omwonenden waren boven dien bang dat de jongeren overlast zouden veroorzaken. Brouwer: „Mensen die er vlakbij wonen, on dervinden nu soms al overlast van de woning van Arduin. Ze horen mensen schreeuwen of zien cliënten in vrijdag 23 februari 2018 ii De gemeente haalt meer plastic op dan verwacht. Er zijn drie nieuwe laadbakken voor op de vuilniswagens nodig. Ton van den Nouweland Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De Schouwse PvdA ver spreidt huis-aan-huis een flyer en heeft verkie zingsposters laten maken. Om dit papierge- bruik te compenseren, plant de partij, via de or ganisatie Trees for AM, twee bomen. Eén boom is goed voor 50.000 A- viertjes. Het gebaar kost de PvdA twee tientjes. De Schouwse fractie ge bruikt ook geen sleutel hangers, pennen en der gelijke in de campagne. KAPELLE De Heemkundige Kring De Bevelanden doet een oproep voor oud beeld materiaal van Annie M.G. Schmidt (foto). De Avro- Tros werkt aan een do cumentaire over haar en zoekt daarvoor foto- en filmmateriaal uit haar jeugdjaren. Aangezien de kinderboekenschrijfster haar jeugd doorbracht in Kapelle zou er in de regio materiaal kunnen opdui ken. Dat zou de kring graag ontvangen op info@hkdebevelanden.nl. ZIERIKZEE Het Odensehuis in Zierik zee bestaat bijna een jaar. Dat wordt op 20 maart gevierd met een bezoek van burgemeester Rabe- link en een high tea. Het Odensehuis is een ont moetingshuis voor ieder een die te maken heeft met geheugenklachten of dementie. Het huis, aan de Grevelingenstraat 2, is elke dinsdag en donder dag open van 10.00 tot 16.00 uur. Zie ook op odensehuis-sd.nl. Bij het bericht (maan dag) over de streekro man 'Van God Vergeten' van Bram Coomans is per abuis de indruk ge wekt dat de boekpre sentatie, morgenmiddag in het dorpshuis in Se- rooskerke, openbaar is. Dat is niet het geval. De boekpresentatie van Coomans is alleen be doeld voor genodigden. Cornelleke Blok en Ellen Jobse Wolphaartsdijk -Elly Brouwer, adviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57