De hangplant met een randje air. c 2 ROMKE VAN DE KAA Water in je tuin Meer wateroverlast en langere droge periodes: het is wereldwijd een probleem. Ook in je tuin. Zo voorkom je overlast, met als prettige bijvangst: lagere energiekosten en een rem op de opwarming van de aarde. Planten stapelen Column Hij is terug van weggeweest: de hangplant. Vroeger stond een hangplant gewoon op de vensterbank en hing naar beneden. Tenzij er onder die vensterbank een radiator van de cv was gemonteerd. Dan stond de hangplant op de kast. Veel keus was er niet; je had klimop in verschillende variëteiten, de graslelie, de erwten plant en het moederplantje. Dat moederplantje zie je niet vaak meer in de kamer; het heeft car rière gemaakt als tuinplant sinds men heeft uit gevonden dat het goed tegen de vorst kan. Ook klimop zie je de laatste tijd vaker buiten in de tuin dan binnen, maar de graslelie en de erw tenplant met zijn guitige knikkers van blaadjes zijn nog altijd klassiekers. De graslelie is een echte studentenkamer plant, waar hij op de kast staat en in etappes naar beneden tuimelt. 'Zebraplant' wordt de graslelie ook wel ge noemd, vanwege zijn witte bladrand, maar bij een zebraplant ver wacht je toch dwarse strepen, in plaats van strepen in de lengte. Een wonder, de Tillandsia. Hij haalt vocht en voedsel uit de lucht Tegenwoordig hangt de hangplant vaak aan het plafond. Handig, vooral als je weinig ruimte hebt, maar minder handig als je er je hoofd aan stoot. Heel modieus is de zigzagcactus, een deco ratieve plant met zigzaggend blad. Deze cactus bloeit eenmaal per jaar, met een bloem die aan een distelbloem doet denken. Je moet er wel voor opblijven, want de zigzagcactus bloeit 's nachts en tegen het ochtendgloren is de bloem verlept. Een probleem bij aan het plafond hangende planten is natuurlijk het water geven. Of je moet op een wankele stoel klimmen, of je krijgt geheid een knoeipartij. Maar voor alles is een oplossing. Slimmeriken in Nieuw-Zeeland hebben de Sky Planter bedacht, een soort bloempot van gerecy cled plastic die ondersteboven aan het plafond hangt. In die bloempot zit een waterreservoir dat heel gecontroleerd af en toe een druppel afgeeft. En ja - dat reservoir moet ook worden gevuld, maar niet vaak. Maar het kan nog ingenieuzer. De nieuwste rage is de luchtplant. Of sky plant zo je wilt. De luchtplant is een Tillandsia, een plantje dat in het wild in guirlandes van boomtakken hangt en dat niet uit een bloempot hoeft te hangen. Het hangt zomaar aan een draadje in de lucht. Nu ja - meestal zit het vastgelijmd aan een stukje hout. De Tillandsia, genoemd naar Tillands, een Zweedse botanicus met watervrees, haalt zijn vocht en voedsel uit de lucht. Gaat het blad krul len, dan is even sproeien met een plantenspuit genoeg. Een wonder, deze luchtplant, maar wel een wonder met een donkere schaduw: de Til landsia komt uit Guatemala en wordt daar op grote schaal in het wild verzameld. Door die ver zamelwoede zijn er al flink wat soorten op de Rode Lijst van bedreigde planten terecht geko men. Het is wel mogelijk om duurzame Til- landsia's uit zaad op te kweken, maar dat duurt wel minstens 15 jaar. De hangplant wordt duur betaald. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN BROODBUBEL 199 11 p kleine schaal lijkt het een goed idee: de tuin bete gelen. Geen onder houd, het jaar rond droge voeten, geen verstopplekjes voor ongedierte. Maar het riool en het waterschap merken goed dat er massaal wordt bestraat in Neder landse tuinen: bij elke regenbui stro men de riolen over. Het regenwater wordt niet eerst opgezogen door de grond, maar stroomt linea recta de afvoerbuizen in. Ook voor je eigen welzijn is een be tegelde tuin niet zo'n goed idee als het lijkt. Je loopt voordelen mis die groen en water te bieden hebben: verkoeling, isolatie, filtering van stof. Hoe pakje het aan? Er zijn allerlei mogelijkheden om water in je tuin te bufferen. Een sim pele manier is het werk overlaten aan je planten. Bijvoorbeeld door leden van de Sedum-familie (vetkruid) in te zetten. Die kun je opvatten als de kamelen van de plantenwereld. Hun blaadjes kunnen water opslaan voor droge tijden. Ze kunnen even goed tegen extreme nattigheid als tegen extreme droogte. In het Japans heten ze 'tienduizendjaar-plant'. Met an dere woorden: ze zijn hardnekkig. Ze zijn taai. Ze zijn onuitroeibaar. Het zijn perfecte planten voor een veelei send klimaat. Ze hebben nog meer in hun voor deel: ze kosten bijna niets, ze laten TIPS Zo omarm je water in je tuin zich eenvoudig stekken, ze groeien zo dicht op elkaar dat ze amper ruimte laten voor onkruid. Dus til een tegel uit je tuin en zet er een he melsleutel (Sedum telephium of Se- dum purpureum) voor in de plaats. Niet voor niets vind je sedum veel op daken om als waterbuffer te dienen. Op daken van parkeergarages, woon boten en woningen zie je steeds va ker een groen 'tapijt'. Dat tapijt slaat water op, zodat de afvoer van water wordt vertraagd. Ook fungeert zo'n groen dak als 'airco': 's zomers houdt zo'n tapijt van sedum een ruimte koel, als de planten hun water verdampen en 's winters houdt het de warmte vast. Planten (ook sedum) filteren boven dien fijnstof uit de lucht. Zo dragen ze bij aan een betere luchtkwaliteit. Tot slot ziet een groen dak er zacht en aangenaam uit. Zeker in een be tonnen omgeving. Veel gemeentes geven subsidie voor sedumdaken. Je kunt ook zelf de kameel uithan gen door een regenton in je tuin te zetten. Dan heb je een gratis water voorraad voor in droge tijden. Je kunt het water uit de ton gebruiken voor tuin- en kamerplanten. Wat kan ik nog meer doen? De grootste (en gratis) waterbuffer is de grond in je tuin. Je hoeft maar twee dingen te doen: zorg dat het wa ter in de grond komt en zorg dat het water niet te snel verdampt. Uit een bestrate tuin loopt al het water met een weg. En zwarte grond, met veel kale ruimte tussen de planten, droogt snel uit. TIPS NIEUWS rm tuinieren vrijdag 23 februari 2018 GO Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl VAN ALLINSON TOT ZUURDESEMBROOD gil r Jt, Hiljo Hillebrand 11 De broodbijbel Meester boulan- gier Hiljo Hilde- brand weet alles van brood (€29,99). Tuinieren in potten Tuin of balkon: de pot mag niet ont breken (Modeste Herwig, €22,50). DIY'S MVDOR jezelf nrmi Se 199 DlY's voor jezelf en je huis Aan de slag! (Ma dame Creatief, €24,99) 3 o Verbeter de wered bi e Elbrich Fennema Zet planten in je tuin, bij voorkeur die van de Sedum-familie. Leg een groen dak aan. Planten slaan hier water op, zodat de afvoer van water wordt vertraagd. Plaats een regenton. Zo heb je water in droge tijden. Leg cacao-doppen neer als de grond niet bedekt is met planten. Gebruik poreuze te gels als je toch een looppad wil aanleg gen. Een klein balkon? Ga verticaal tuinieren. Gardena komt met NatureUpl, een sta- pelbaar systeem waarbij je zowel een bloemenwand als een moestuin tegen de muur kunt bouwen. NatureUpl (vanaf 34,99 euro) bestaat uit kunststof planten bakken in verschil lende vormen, inclu sief hoekelementen, die je met clips op el kaar kunt stapelen. Onderop leg je een meegeleverde vloer plaat. Zo bepaal je zelf hoe hoog je tuin wordt. Geïntegreerde af voerkanalen zorgen ervoor dat overtollig water wegloopt. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum in potten J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46