KIEK GEPAKT God heeft rare kostgangers 10 ZE p 15 januari 2018 valt er een bericht in mijn brievenbus over een zich radicaliserende christelijke gemeenschap in Middelburg. Het prikkelt mijn nieuwsgierigheid. Radicaliseren is me nogal een woord, al dan niet in verband met extremisme of terrorisme. Inmiddels las ik meer over het Katholiek Apostolische Werk of de Algemene Kerk in een boek van Jildert de Boer. Deze bewe ging komt volgens zijn zeggen iedere donderdag in Middelburg bijeen. De geschiedenis gaat in Nederland terug tot 1935. Twee broers meenden door profetie een roeping te hebben ontvan gen tot het apostelambt. Wan neer die roeping tot apostel niet wordt erkend door de oorspron kelijke beweging in Groot-Brit- tannië, beginnen zij in Groene- kan voor zichzelf. Aanvankelijk wil de beweging vooral gestalte geven aan schuldbelijdenissen voor de verdeelde en ver scheurde christelijke kerk. Er zijn doordeweekse gebedsbij eenkomsten en wie die bezoekt blijft gewoon lid van zijn of haar 'eigen kerk'. Volgens de auteur van 'Zijt gij niet Apostelen?' vertoont de Al gemene Kerk op dit moment sektarische trekjes. De bewe ging met waarschijnlijk tussen de 450 en 500 leden in Neder land is behoorlijk gesloten. In zijn kloeke werk (ruim 450 pagi na's) baseert hij zich naast uit gaven van de Algemene Kerk zelf op uitingen van ex-leden van de beweging. De laatsten vertellen over de eis van onvoor waardelijke gehoorzaamheid Monnikenwerk aan de huidige apostelen. Wie zich niet kan voegen in het sys teem kan het beter verlaten. De keuze voor toewijding aan de apostelen en hun gemeenschap kan resulteren tot breuken in huwelijken en scheuren in fami lieverbanden. De auteur schenkt ook aandacht aan seksueel mis bruik dat binnen de gemeen schap heeft plaatsgevonden en in 2006 aan het licht is gekomen. Het is geen vrolijk verhaal. De auteur geeft aan dat hij be weringen van individuen over de Algemene Kerk heeft ge toetst. Pas als een beeld werd bevestigd door andere verkla ringen ging hij uit van betrouw baarheid. Toch kan Jildert de Boer bezwaarlijk objectief wor den genoemd, ook al geeft hij persoonlijk commentaar meestal in 'cursiefjes'. Zijn ei gen mening steekt hij in de doorlopende tekst niet onder stoelen of banken. Zo spreekt hij bijvoorbeeld over het 'tekort schieten' van de apostel te Mid delburg (de inmiddels hoogbe jaarde Arie Nieuwland) in rela tie tot het 'onvoorstelbare on recht' dat mensen is aangedaan. Vanwaar deze grote woorden? Juist die overtuigen mij niet. Het maakt mij wel nieuwsgierig naar de achtergrond van Jildert de Boer. Eerder publiceerde hij 'In het huis Mijns Vaders', over vijf (sektarische) geloofsgemeen schappen én hij behoorde tot de Noorse Broeders. Dat is een an dere gesloten gemeenschap. Ik kan me ineens zomaar voorstel- Vanwaar deze grote woorden? Juist die overtuigen mij niet len dat het zijn belangstelling maar ook hemzelf blijvend heeft getekend. Is er daadwerkelijk sprake van een radicaliserend gezelschap in Middelburg? Misschien wel. God heeft rare kostgangers. vrijdag 23 februari 2018 foto Ruben Oreel A Zelfs het zand voelt ijzig aan. Toch, goed ingepakt is de kustlijn van Vlissingen een belevenis. Kastelen bouwen in de krokusvakantie. De zee is nog geruststellend ver weg. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38