i msfm* 1 -4m 8 In Californië worden studenten klaargestoomd voor carrière in de wiet Met de legalisering van marihuana is Californië de grootste wietmarkt ter wereld geworden. Wie last heeft van 'groene koorts' kan terecht op een speciale wietuniversiteit. et duizelt Jhalen Williams (20) in de tuinbouwles op de eerste dag van het semester. Hij dacht dat hij wel iets wist van wiet verbouwen, maar over pH-waardes en zaadlobben had hij zich nog nooit druk gemaakt. „Ik wist helemaal niets", is zijn conclusie na een och tend in de collegebanken. Die begint met anderhalf uur poli tiek, waarin een activistische docente het Amerikaanse drugsbeleid met de grond gelijkmaakt, en een introduc tie voor nieuwe studenten. Het is net een gewone Amerikaanse universi teit, leren ze: er zijn carrièredagen waar potentiële werkgevers zich pre senteren, over veertien weken zijn er examens, wie de hoogste cijfers haalt, zal worden uitverkoren om te spre ken tijdens de afstudeerceremonie en hoodies met de naam van de school op de borst zijn te koop in de hal. Dit is Oaksterdam University in Oakland, Californië, een kleine on derwijsinstelling waar studenten worden klaargestoomd voor een car rière in de wietproductie of-handel. Genoemd naar - jawel - Amsterdam, ooit een lichtend voorbeeld voor ma- rihuanaliefhebbers in de stad. Inmid dels zijn de rollen omgedraaid: veel staten in de VS voeren een liberaler softdrugsbeleid dan Nederland. Cali fornië voegde zich op 1 januari bij de negen staten waar recreatief gebruik en teelt van marihuana legaal zijn. Het maakt het bestaan van Oak sterdam University een stuk makke lijker: voor politie-invallen hoeft de caan Aseem Sappal niet meer te vre zen. De belangstelling voor zijn 'Can nabis College' neemt alleen maar toe. Legale kwekers en handelaren heb ben behoefte aan werknemers met kennis van zaken, die zich door het woud aan voorwaarden van de lokale overheid weten te manoeuvreren. Bovendien zijn er sinds 1 januari ein deloze mogelijkheden om een eigen zaak te starten. Ashley Frances (30) kwam naar 'Oaksterdam' om te leren hoe. In Ohio, waar wiet voor niet-medici- naal gebruik wél hartstikke verboden is, zat ze vijftien maanden vast. Nu werkt ze toe naar haar eigen wiet- winkel met zelfgekweekte, organi sche koopwaar, deze keer legaal. Jhalen Williams is uit Denver in Colorado gekomen, ook zo'n Ame rikaanse staat die wiet gelegali seerd heeft. Een kennis zag hoe lucratief het was, begon een kwekerij en bood Wil liams een opleiding en een baan aan. „En hij heeft nog nooit gerookt!" Amerika spreekt van 'groene koorts', naar de goudkoorts waar Cali- Ashley Frances (30) zat 15 maanden in de cel voor drugsgebruik. Nu leert ze voor het opzetten van een eigen wietwinkel Wiet per staat fornië in de 19de eeuw rijk van werd. Met de legalisering van recrea tief gebruik van marihuana in de staat met de meeste inwoners, is een enorme nieuwe markt opengesteld. Californië vormt op zichzelf de zesde economie ter wereld, met een Bruto Nationaal Product groter dan dat van Frankrijk, Brazilië of Canada. Miljard Dit jaar wordt 3,7 miljard dollar aan marihuanaomzet verwacht, volgend jaar al 5 miljard, volgens analisten van het in cannabis gespecialiseerde BDS. Ter vergelijking: in Californië gaat ook voor zo'n 5 miljard dollar per jaar aan bier over de toonbank. De lo kale overheid kan volgens schattin gen in potentie een miljard aan extra belasting- en licentieinkomsten bij schrijven. Verwacht wordt dat de to tale Amerikaanse cannabismarkt dit jaar met een derde groeit, tot een omzet van 10 miljard dollar. In 2021 kan al voor 24,5 miljard aan canna bisproducten worden verkocht. „En er zijn nog zo veel nieuwe mogelijkheden - heel veel producten zijn nog niet ontwikkeld", zegt Aseem Sappal, in een vorig leven arts. Wie een goede inha ler ontwikkeld voor ast mapatiënten die baat hebben bij cannabisolie, 7/^ zo denkt hij, kan rijk worden. Of neem koken met cannabis - het is een vak op de Oaksterdam Universi teit, en beroemde chefs in Californië maken al furore met hun wietdiners. Met spacecake kom je er niet meer - ze werken met marihuanawijn, wiet- chocolade of serveren de complete Thaise keuken in marihuanavariant, indien gewenst glutenvrij, veganis tisch en biologisch. De markt voor eetbare producten groeit zo hard dat Jeff Denzer (55) kansen ziet voor een heuse cannabiskookzender. Hij heeft al een kookboek en werkt aan een kookstudio waar hij de marihuana zelf oogst en zo verwerkt dat de ka rakteristieke geur en smaak verdwij nen. „De legalisering is het einde van een drooglegging, ik wil mensen le ren hoe ze een ingrediënt kunnen ge bruiken dat nooit toegankelijk is ge weest", zo legt hij uit als het filmen van een aflevering over cannabiscara- mel erop zit. „Ik krijg e-mails van chefs overal ter wereld die willen we ten hoe ik werk." Hennepplant Op het aanrecht staat een hennep plant, waarvan hij enkele bladeren al heeft verwerkt in een likeur zonder donderdag 22 februari 2018 GO De wiet-opleiding in Oakland. De naam Oaksterdam University verwijst naar Amsterdam. Foto rechts: Ed Rosenthal, oprichter van het Hasjmuseum in Amsterdam. Wietuniversiteit speelt in op marihuanakoorts (r-K* .SC Karlijn van Houwelingen Oakland Legaal 9 Legaal (medisch) 20 Legaal (medisch) beperkte THC 17 Verboden 4 'iV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8