M CDA Tholen: Ban bus uit Stavenisse T.D.N 1 1 Auteur Martine Kamphuis enthousiast over 'uit de hand gelopen project' 7 Het avontuur is verzonnen, maar veel in het nieuwste boek van Martine Kamphuis is dat niet. Voor De Bende van Burgh- Haamstede zocht ze inspiratie aan de Schouwse kust. Dick Nieuwenhuis Een vernieuwde badkamer al mogelijk in 2 weken! i 1 1 BH Ze begroef al eens een lijk in het Zwin, en haar young adult thriller 'Zwemmen' speelde zich afin Vlis- singen. Voor haar nieuwste boek, het jeugdboek 'De Bende van Burgh-Haamstede', dwaalde schrijfster Martine Kamphuis (Rotterdam, 54 jaar) vaak in Burgh-Haamstede rond. Daarbij historie en fictie losjes mengend: „Ik vind het leuk als je ongemerkt iets van een boek opsteekt." Want De Bende van Burgh- Haamstede, vanaf maandag te koop, is in de eerste plaats een spannend verhaal. Het gaat over de jongens Daf en Ernst die in een weeshuis wonen en ontdekken dat er vanuit die instelling een smok kelaarsbende wordt gerund. Dat weeshuis heeft in het echt nooit in Burgh-Haamstede ge staan, maar Kamphuis graaft al schrijvende een eigen weggetje door de geschiedenis, door alles te lezen wat los en vastzit over Burgh-Haamstede, over smokkel en over weeshuizen. Ze dronk ter inspiratie oneindig veel kopjes koffie bij bakkerij Sonnemans, waar de geschiedenis van het dorp en de omgeving alleen al in de in richting wordt gekoesterd. Ook bezocht Kamphuis het in het oude schooltje gevestigde museum de Burghse Schoole. En voerde zelfs - ja, hij heeft écht bestaan - een meester Hubregtse op. Haar bron nen staan keurig achterin het boek vermeld. Handig voor wie na het lezen van het boek meer over de geschiedenis wil weten. Zelf volgt Kamphuis als schrijf ster precies de omgekeerde weg. Zij wordt getriggerd door iets waar ze in haar omgeving over struikelt: in dit geval door de duinen, de Ringwalburg en de locatie van het vroegere armenhuis waar ze het weeshuis situeerde. Allemaal za ken waar ze tegenaan liep toen ze weekendjes weg was in Burgh- Haamstede. „Ik ben ontzettend van de Nederlandse kust. Neder land is sowieso heel veelzijdig. En als je openstaat voor de geschiede- Als je openstaat voor de geschiedenis, heb je er altijd een extra dimensie bij nis, heb je er altijd een extra di mensie bij. Zelf vind ik vooral die kleine menselijke dingen leuk, waardoor je je heel makkelijk kunt verplaatsen in een ander leven." Dat maakt ook dat haar nieuw ste boek eigenlijk een beetje uit de hand gelopen project is. „Het be gon als het simpel herschrijven van mijn eerste jeugdboek De Weeshuisbende, maar dit is uit eindelijk een heel ander boek ge worden." Kamphuis herschreef haar eerste jeugdboek om er een serie van te maken met het boek 'Nacht over Ameland', waarvan de cover net als bij 'De Bende van Burgh-Haamstede' door Emilie Timmermans is getekend. Kamp huis brengt deze jeugdboeken via haar eigen kleine uitgeverij Vuur- torenboox uit. Verder heeft ze al diverse thrillers uitgebracht en le vert ze regelmatig een bijdrage aan Vlaamse Filmpjes; jeugdpockets die worden uitgegeven door de Belgische uitgeverij Averbode. Kamphuis schrijft sinds een jaar of zeventien. Als psychiater en moeder van toen nog drie jonge zonen was het schrijven voor haar een manier om even tijd voor zichzelf te nemen. „Het liet zich makkelijk invlechten in de rest van mijn leven, en het gaf me, en dat doet het nog steeds, heel veel energie." De Bende van Burgh-Haam stede is onder meer te koop bij bakkerij Sonnemans en de Kleine Stern in Burgh-Haamstede en via internet. Zowel in de Stoofstraat, Voorstraat als de Poststraat vormt de bus een gevaar voor fietsers. Oorzaak zijn volgens De Wilde aan weerszijden geparkeerde auto's en wegversmal lingen. Die laatste zijn jaren terug aangebracht voor het vergroten van de verkeersveiligheid. „Ongelukken zijn er nog niet gebeurd. Dat moe ten we zo houden." Als oplossing wil De Wilde het busverkeer uit de dorpskern bannen. „Tijdens de bra derie gebeurt dat al", zegt hij. „Dan keert de bus in de Poststraat op een braakliggend terrein. Waarom kan dat niet heel het jaar?" Het terrein is van De Wilde. De boer ziet er mogelijkheden voor een busstation. In het plan van De Wilde buigt busverkeer uit Sint- Annaland af via de Hoge Kadeweg en draait vervolgens in de Poststraat naar Sint-Maartensdijk. Hij denkt dat er veel voorstanders zijn. „Bij sommige bewoners rammelen de kopjes als de bus voorbij dendert." TegeLzetbedrijf ■i j] Hoge kortingen op alle showroom badmeubelen! Persoonlijk contact een (joede en bebouwbare service tepen scherpe prijzen! donderdag 22 februari 2018 Extra dimensie dankzij historie Esme Soesman Burgh-Haamstede Martine Kamphuis bij het hek van de begraafplaats dat illustrator Emilie Timmermans voor de achterflap gebruikte, foto dirk jan gjeltema - Martine Kamphuis Stavenisse is het enige dorp op Tholen waar de lijndiensten van Connexxion nog door de dorps kern rijden. En dat moet afgelo pen zijn, vindt Marcel de Wilde van CDA Tholen. Timo van de Kasteele Stavenisse IN ONZE SHOWROOM ADVIES BIJ U THUIS DE REALISATIE - Inspiratie opdoen - Advies krijgen - Afspraak maken, ook's avonds mogelijk - Inmeten badkamer - Bouwkundig advies - Ruwe schets prfMv T; - De bouw bespreken - Het voorwerk - De installatie van uw badkamer - Uitgevoerd door eigen vakmensen Zompe 22 - 4353 RT Serooskerke - 0118-592491 - info@tdnbv.nl - www.tdnbv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62