Bergers: Onnodig lang in de file door procedures 5 Nederlander vat in 383 pagina's alle gebreken van Spanje samen IT IS NOT Hij noemt Spanje een voor Europa gevaarlijk 'tikkende tijdbom' omdat Spanjaarden on westers slecht zijn in bijnaailes. Zo willen ze wel rijk worden, maar voeren ze niet veel uit. De uitspraken worden de Nederlander Vincent Werner niet in dank afgenomen. begrip gezorgd. Zoals de bewering dat de Spanjaarden 'een comforta bel leven van louter fiesta en si ësta' zouden prefereren. 'Bijna elke Spanjaard wil wel rijk worden, maar bijna niet een wil hard wer ken om dat te bereiken', schrijft de 43-jarige Amsterdammer, die zelf sinds 2000 in Spanje woont. 'Ga terug naar je land', is dan ook een van de gebruikelijk reacties, vooral op Twitter. „Maar ik hou van dit land", zegt Werner, om zich te verdedigen. Slaven Maar dat zien velen niet terug in zijn teksten, waarvan hij een deel ook eerder op zijn blog heeft gepu bliceerd. Zoals: „In Europa zijn we bezig met mensenrechten, vinden we het belangrijk dat mensen een huis, eten en hygiëne hebben. Dat is in Spanje niet altijd zo." Ook schrijft hij dat immigranten 'gru welijk' worden behandeld, dat er 100.000 'als slaven' in de kassen van Almeria wonen en werken. Hij suggereert dat Spanjaarden meer discrimineren, omdat ze andere culturen minder goed kennen. 'In Spanje heerst niet de wes terse ethiek', schrijft hij, refere rend aan 'de landen boven de Py reneeën'. Een pijnlijke observatie in Spanje, waar in de tijd van Franco, toen het land een achter lijke dictatuur was, werd gezegd dat 'Afrika onder de Pyreneeën be gon'. En Werner denkt dat het huidige probleem nog van Franco komt: „Aan die periode hebben de Spanjaarden hun vrees voor het onbekende en hun gebrek aan ini- WHAT IT IS tiatief overgehouden. Ze durven geen risico's te nemen." Reactie Sommige Spanjaarden zijn het met hem eens, grappen dat 383 pa gina's lang niet genoeg zijn om het falen van Spanje te beschrijven. Maar de meest gehoorde reactie is de vraag waar een buitenlander het lef vandaan haalt om zo uit te halen naar het land waar hij woont. 'Ik mag dan zelf vinden dat mijn baby niet mooi is, de buur vrouw mag dat natuurlijk nooit zeggen' schrijft een Twitteraar. Het is, antwoordt Werner, nóg zo'n defect van de Spanjaarden: „Ze kunnen helemaal niet tegen kritiek. Je moet hier tegen je baas of in een restaurant echt niet zeg gen dat iets niet goed is." De storm stak dinsdag onmiddel lijk op, via de sociale media vooral, maar ook in de traditionele media. De komende dagen geeft hij veel interviews over zijn zojuist ver schenen e-book. El Confidencial, een van de grootste nieuwssites van Spanje, kwam deze week met een pakkende kop: 'De Neder landse bestuurder die in 383 pagi na's alle gebreken van Spanje heeft samengevat'. „Ik wil de Spanjaarden een spie gel voorhouden," zegt Werner in een hotel in hartje Barcelona, waar hij woont en een hostel runt, na jaren financieel adviseur te zijn geweest. „In elk land gaan dingen fout, maar in Spanje staan alle pa rameters in het rood, van corruptie tot slecht financieel beleid, van ta lenkennis tot werkloosheid, van drugsgebruik tot de vriendjespoli tiek." Hij heeft het trouwens in het Engels opgeschreven, onder de ti tel It is not what it is: the real (S)pain of Europe. „Dit land bewijst keer op keer dat het niet op EU-koers kan blijven zonder interventie." De fragmenten die op El Confi dencial zijn gepubliceerd, hebben voor meer verontwaardiging dan Een van de grote ergernissen is het veiligheidsvoorschrift dat een ber ger bij een pechgeval of ongeluk pas aan het werk mag als er een wegin- specteur van bijvoorbeeld Rijkswa terstaat is om de plek des onheils te beveiligen. In veel gevallen komt er geen inspecteur of is die te laat. Dat zegt voorzitter Rob de Jong van de Vereniging Bergings- en Mobiliteitsspecialisten. „Het werkt veel beter als wij direct met twee voertuigen uitrukken en de ene berger de andere beveiligt", is zijn overtuiging. De Jong schat in dat daarmee de weg gemiddeld vier tot vijf minuten sneller vrij is dan nu. Willem Wanrooij van Van Ame- rongen Facilitair in Arnhem noemt een voorbeeld op de Pleij route in Arnhem, een van de drukste Gel derse wegen. „Staat een berger daar 20 minuten te wachten om een auto weg te halen, omdat een weg- inspecteur van de provincie Gel derland uit bijvoorbeeld Tiel moet komen. En al die tijd stroopt het verkeer op." Voorzitter De Jong van de bran chevereniging stelt dat in 2017 in 2.100 gevallen een berger een an dere berger heeft beveiligd. „Ter wijl dit bij circa 23.000 incidenten had móeten gebeuren. Van die 23.000 betreft het zo'n 4.500 inci denten op de rijstrook." Dat laatste cijfer komt uit onderzoek van Rijkswaterstaat, zegt De Jong. De wegbeheerder wil die cijfers echter niet bevestigen. „Wij willen geen discussie via de media. We zijn in gesprek met de bergers", zegt een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Zij stelt dat er al een afspraak ligt dat bergers el- kaar kunnen beveiligen als een weginspecteur niet binnen 15 mi nuten aanwezig kan zijn. Dat zegt ook de provincie Gelderland, die met Rijkswaterstaat samenwerkt. Voorzitter De Jong van de bran chevereniging van bergers beves tigt die afspraak. „Alleen houdt Rijkswaterstaat zich daar in de praktijk niet aan. Dat is juist ons probleem." Het gevolg van die on duidelijkheid of er wel of geen in specteur onderweg is: een berger staat zonder beveiliging bij een in cident en gaat dan toch maar aan de slag om zo snel mogelijk de gevaar lijke situatie op te lossen. Met alle risico's van dien. donderdag 22 februari 2018 Vincent Werner in zijn woon plaats Barcelona: „Maar ik hou van dit land." foto edwin winkels THE REAL(S)PAIN OF EUROPE It is not what it is: the real (S)pain of Europe ver scheen als e-book. GO 'Land van fiesta en siësta' Edwin Winkels Barcelona Weggebruikers staan in Neder land bij pechgevallen en onge lukken op snelwegen onnodig lang in de file als gevolg van pro cedures en protocollen. Boven dien leveren die gevaar op. Dat stelt de Vereniging Bergings- en Mobiliteitsspecialisten. Marco Bouman Arnhem 6 Bergers mogen elkaar be veiligen als een inspecteur er niet binnen 15 minuten kan zijn. Alleen is niet altijd bekend óf iemand komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5