dl Muziek 3 Franse toestanden BonnieenClyde "ïffi" Ouderwets nieuw Aan de dood ontsnapt Bolhoedje op, bolhoedje af PI (p Serie Thriller d Non-fictie lokkelijk, het was het eenvoudigst om voor de kleine Sammy een rolle tje te bedenken. Daarmee was het Will Mastin Trio geboren. Veertien jaar lang, tot de aanval op Pearl Har- bour ook de USA in de Tweede We reldoorlog sleurde, is Sammy Davis al dansend, tappend en zingend, al hoe den en paraplu's jonglerend, door het leven gegaan. Een mooi leven was het niet, want in de hotels waar ze optraden, moch ten ze als zwarte artiesten zeker niet slapen. Langs de achterkant binnen en buiten, dat was het maximale. Maar in die dagen was dat allemaal nog zo vanzelfsprekend, dat het nau welijks als discriminatie werd erva ren. Het werd pas menens, toen Sammy in het leger ging. Ook daar was hij geliefd als hij het op zich nam om de soldaten te amuseren. Op de wekelijkse vrijdagavond was dat. De rest van de week werden hij en zijn lotgenoten extreem zwaar gediscri mineerd en geminacht, gebasht dus. Toen en daar is in Sammy Davis Jr. iets gegroeid waarvoor hij zeker ook herinnerd moet worden. Iets waar deze musical 'From Sammy with Love' ruim aandacht aan geeft. Hoe hij dat zelf met een glimlach en een kwinkslag over zich liet komen, maar vooral hoe hij opkwam voor zijn lot genoten. Door te zijn wie hij was (hij trouwde bijvoorbeeld tegen alle pro test in met een blanke vrouw, abso luut 'not done') of door er expliciet voor op te komen. Hij greep die kan sen toen hij eenmaal een graag ge ziene gast in het Witte Huis was ge worden. Dat alles komt uiteraard te rug in de musical. Pijnlijke verhalen Het bijzondere aan deze mini-musi cal is dat de twee enige hoofdrollen gespeeld worden door acteurs die zelf ook een geschiedenis hebben met ra cistische incidenten. Stanley Burle- son en Freek Bartels kruipen alletwee om beurten in de huid van Sammy Davis (zie kader). Beiden komen uit een gezin met gemengde ouders. Stanley heeft een blanke vader en een Indonesische moeder. Freek heeft een Surinaamse vader en een blanke moeder. Op het toneel vertel len ze daar verhalen over, leuke en soms pijnlijke. Freek: „Je kunt het nooit goed doen eigenlijk. Wat je moet leren is je daar niet teveel van aan te trekken." Op die momenten stappen ze na tuurlijk uit hun rol. En dat is niet al tijd vanzelfsprekend, levert vaak eer der een zwak stuk op. Maar hier werkt dat wonderwel. De pijnlijke momenten die Freek en Stanley uit hun eigen leven durven vertellen, maken enerzijds duidelijk dat we hier en nu nog altijd niet helemaal vrij zijn van racisme. Anderzijds kan je zo des te beter voelen hoe dat in het leven van Sammy Davis Jr. van invloed moet zijn geweest. Het resultaat is een wervelende voorstelling die toch voldoende warm en intiem blijft en ook nog een boodschap uitdraagt. TWEE HOOFDROLLEN donderdag 22 februari 2018 Het is een beetje de Franse House of Cards: de serie Marseille, met Gérard Depardieu. Rau wer, minder gelikt maar wel intrigerend, deze serie over de stad waar immigratie en drugs voor grote problemen zorgen. In seizoen 2 bindt burgemeester Robert Taro opnieuw de strijd aan met zijn voor malige protégée Lucas Barrès, die nog maar een paar stemmen achter staat. Vanaf 23 februari op Netflix. CO F I HART* Hoe een broer en zus uitgroeien tot een Neder landse Bonnie en Clyde, daarover gaat Het kwaad in onsde nieuwe thriller van Corine Hartman. Het is het slotdeel van haar IJsseltrilogie, die geba seerd is op waargebeurde familiedrama's. Dit boek gaat over een Twents echtpaar dat een Braziliaanse jongen adopteerde. Met zijn zus maakte hij meerdere slacht offers. Verschenen bij Cargo, €19,99 De muziek op Insecure Men, de cd van de Lon- dense singer-songwriter Saul Adamczewski, laat zich moeilijk definiëren. Het album werd ge maakt met onder anderen Sean Lennon en Yoko Ono en dat hoor je wel een beetje terug. De wat dromerige nummers klinken vertrouwd en een tikje nostal gisch, en eigenzinnig en nieuw tegelijk. Verschijnt op 23 februari bij Fat Possum, €16,99 Insecure Men Ik ben ik ben ik ben is het eerste non-fictieboek van schrijfster Maggie O'Farrell, en het gaat over de dood. Of beter gezegd: de bijna dood. Want in zeventien bijna-doodervaringen in verschillende levensfasen vertelt O'Farrell haar bijzondere levensverhaal. Een boek dat volgens buitenlandse recensies je hart sneller laat kloppen. Verschijnt op 27 februari bij Nijgh Van Ditmar, €21,99. 'From Sammy with Love': van avond, Scheldetheater Terneuzen, 20.00 uur. 'From Sammy with Love' met Stanley Burle- son (links) en Freek Bartels. fototomsebus 'From Sammy with Love' is een kleine musical, met maar twee acteurs: Freek Bartels en Stanley Burleson. En die spe len nog allebei de hoofdrol ook. In een drukbezet leven. Hoe doen ze dat? Wel, dat spreken ze af aan het begin. Wie de bol hoed op heeft, is Sammy Davis Jr. De ander speelt op dat moment dan alle an dere personages. De vader, de oom, Frank Sinatra, de grootmoe der, de vrouw. Of Bar tels en Burleson zélf, want ook die hebben een aandeel in het stuk, met de nodige zelfspot trouwens. Snel schakelen dus. Razendsnel tapdan sen ook. Soms zijn de heren echt en op recht buiten adem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47