14 ZE Ik kan niet alles wegrelativeren omdat ik ziek ben geweest zv universiteit twee financiële master- studies voltooide, volgt ze aan de Boschdijk een driejarig opleidings programma. „Ik leer elke dag nieuwe dingen." Oenema vindt het een goede combinatie: financiën en een mooi Nederlands bedrijf. Dat sinds die snelle scan een speciaal plekje bij haar heeft gekregen. Ze wil wat te rugdoen, bijdragen aan de gezond heidszorg. Waar Philips inderdaad 'vroeger' tv's en lampjes maakte, legt het bedrijf zich nu toe op gezond heidstechnologie. Ze draagt zorg voor de financiële huishouding bij de divisie die medische apparatuur aan Afrikaanse ziekenhuizen levert. Topniveau Het is niet eens zo lang geleden dat ze rondjes schaatste op topniveau. Acht jaar lang stond alles in het teken van haar sportcarrière. Nu volgt Thijsje Oenema de Olympische Spe len vooral via haar smartphone. Haar zicht op het ijs van Thialf is verruild voor een uitzicht over het Eind- hovense stadsdeel Woensel, vanuit haar kantoor boven de ingang van het hoofdkantoor van Philips Benelux. Het gaat goed met Oenema. Twee jaar is ze nu 'kankervrij'. Ook de laat ste scan - elke vier maanden wordt ze gecontroleerd - bevestigde dat ander maal. Wel heeft haar lichaam een flinke opdonder gehad. „Ik kan geen tien keer per week meer sporten, mijn lichaam is niet optimaal om nog diep te kunnen gaan. Nu belast ik mezelf vooral geestelijk", vertelt ze, doelend op haar drukke baan. Bankdirecteur. Vroeger heeft ze weieens geroepen dat ze dat wilde worden. Afgezien van haar studie is Oenema nu niet meer bezig met de toekomst. In haar werk probeert ze iets van haar topsportmentaliteit te laten terugkeren. „Mezelf doelen stellen. Actiegericht zijn. En mezelf analyseren. Wat kan beter?" Dat ze haar voormalige schaatscollega's en generatiegenoten als Anice Das en Annouk van der Weijden nu op tv moet volgen, vindt ze niet moeilijk. Veel van hen stuurt ze een dag voor hun race nog een kort 'succes'. „Om dat ik weet dat je dan niet op allerlei diepere boodschappen zit te wach ten." Kan ze zich voorstellen dat ze nog maar een paar jaar geleden zich druk maakte om zoiets relatief onbelang rijks als sport? „Ja, hoor heel goed", klinkt het nuchter. „Ik kan niet alles weg relativeren omdat ik ziek ben ge weest. Als iets anders loopt dat ik had gedacht, probeer ik vooral te beden ken wat ik daaraan kan doen in plaats van te blijven hangen in frustratie." Haar Nederlands record, in 20t3 ge reden in Salt Lake City, staat nog al tijd fier overeind. 'Is dit Oenema- ijs?!', galmde tv-commentator Frank Snoeks de huiskamers binnen. 'Ja! 37,06, ongekend!' De vergelijking gaat niet helemaal op, maar toch: die tijd was zondag in Pyeongchang goed ge weest voor zilver. Daar ligt ze. Wéér in de scanner. Het is 2015 en Thijsje Oenema is inge spoten met radioactief glucose zodat kanker zichtbaar wordt. Het is nog maar kort geleden dat ze als topschaatsster een heel andere strijd voerde. Vooral op de sprintafstanden werd Oenema gevreesd, niet voor niets is ze nog altijd nationaal recordhouder op de 500 meter. Maar die strijd eindigde abrupt, met iets dat aanvankelijk een onschuldige cyste leek op haar eier stok. Het bleek kanker, door een uit gezaaide melanoom. Die scans, ze ziet er altijd tegenop, in zo'n ding lig je al snel een uur. Een uur alleen met je gedachten in een gespecialiseerd ziekenhuis met kan kerpatiënten. Zwaar. Maar deze scan gaat anders. „Hè, maar die maken toch tv's en lampen?", denkt de dan 28-jarige Friezin als ze op de scanner het merk ziet staan: 'Philips'. Ze wordt blij van het ding want hij is snel. Een stuk sneller dan de appara ten van andere merken waarin ze eerder al eens lag. En als Thijsje on der de indruk is van snelheid wil dat wat zeggen. Het apparaat plant een zaadje in haar hoofd. Een zaadje dat uiteindelijk leidt tot haar nieuwe le ven, met een mooie baan bij Philips. In Eindhoven, aan de andere kant van Nederland. Ze is kankervrij, maar een terugkeer als topper op het ijs zit er niet meer in. Hoe snel een leven kan veranderen, ervaart ze voor het eerst in 2013. Op aandringen van haar moeder laat ze een gek moedervlekje weghalen. Het blijkt foute boel, een melanoom. Maar de huidtumor wordt weggesne den en er zijn geen uitzaaiingen. Twee jaar later krijgt ze heftige buikpijn, veroorzaakt door wat een uitzaaiing blijkt te zijn. Nieuws dat ervoor zorgt dat haar leven nooit meer zal zijn zoals het was. Op inter net leest ze dat 90 procent van de pa tiënten met uitgezaaide melanoom binnen een jaar dood is. Oenema be seft nu hoeveel geluk ze heeft gehad omdat ze in Nederland woonde toen ze behandeld moest worden. Een nieuw soort immuuntherapie opende veel deuren. „Ik hoorde over mensen die graag van Oost-Europa naar Nederland kwamen om behan deld te worden." Nog geen tweeënhalf jaar later zit Thijsje springlevend op de rand van de vijver bij het Eindhovense Philips- kantoor. Het zonnetje op haar ge zicht. Haar hoofd zit vol met werk. Nadat ze vorig jaar aan de Groningse donderdag 22 februari 2018 Oenema ruilt Thialf voor Philips Thijsje Oenema in 2013 na haar winst op de 1000 meter bij de Wereldbeker schaatsen in Astana, met rechts van haar Anice Das, die zondag in Korea 19de werd op de 500. FOTO TON VAN DE MEULENHOF Haar generatiegenoten staan nu op olympisch ijs in Korea. Zelf is ze nog altijd Nederlands recordhou der op de 500 meter. Maar schaat sen op topniveau doet Thijsje Oe nema (29) niet meer. Nadat kanker haar leven een dramatische wen ding gaf, grijpt ze nu een nieuwe kans. Bij Philips timmert de Friezin aan haar nieuwe carrière. Bart-Jan van Rooij Eindhoven Thijsje Oenema Thijsje Oenema aan de rand van de vijver bij het Eindhovense Philipskantoor, waar ze een nieuwe car rière is begonnen. FOTO TON VAN DE MEULENHOF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42