'Een datingsite voor mijn doelgroep' 5 Proef voor minder bijvangst leidde tot meer vergunningen Bijna de helft van de vergunningen voor pulsvisserij werd verleend in het kader van een proefproject om bijvangsten te verminderen. Het was de door de vissers gehate aanlandingsplicht van bijvangst waarmee de EU Nederland de mo gelijkheid bood om het aantal ver gunningen voor de pulsvisserij flink uit te breiden. Dat valt op te maken uit antwoorden van minis ter Carola Schouten (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) in re actie op vragen van Groenlinks. Aanleiding voor de vragen was de kritiek dat Nederland het door het Europees Parlement gevraagde to tale verbod op de pulsvisserij aan zichzelf te wijten heeft. Volgens minister Schouten heeft Nederland nooit zonder medewe ten van Europa de toestemming voor pulsvisserij verleend. In de Eu ropese verordening, die dateert uit 1998, was al ruimte voor 22 sche pen. Eind 2010 gaf de Europese Commissie voor nog eens 20 sche pen toestemming in het kader van 'wetenschappelijk onderzoek', zo als dat in de verordening is om schreven. In 2013 kwam Europa met de aanlandingsplicht van bijvangst. Dit moest de vissers er toe brengen selectievere vismethodes te hante ren. De regel wekte veel weerstand binnen de sector, maar het gaf de pulsvisserij een nieuwe kans. De EU bepaalde namelijk dat lan den 'proefprojecten kunnen uit voeren om alle haalbare methoden ter voorkoming, beperking en uit banning van ongewenste vangsten in de visserij volledig te onderzoe ken'. Bij de pulsvisserij worden platvissen als tong en schol met elektrische stroomstootjes geprik keld van de zeebodem te komen waardoor ze kunnen worden ge vangen. Deze methode leidt tot minder bijvangst dan de traditio nele methode waarbij de vis met zware kettingen van de bodem om hoog wordt gejaagd. De toenmalig staatssecretaris Sharon Dijksma liet de Europese Commissie weten op basis van een proefproject ter voorkoming van bijvangst aan nog eens 42 kotters toestemming voor pulsvisserij te willen geven. De Europese Com missie had hiertegen geen bezwaar, zo bevestigde in februari 2014 Euro- pees commissaris Maria Damanaki per brief aan Dijksma. Daarmee kwam het aantal pulsvergunningen op een totaal van 84. Van vijf ver gunningen wordt overigens geen gebruik gemaakt, waardoor in de praktijk 79 schepen met pulstech niek actief zijn. In Zeeland gaat het om tien kotters uit Arnemuiden, drie uit Vlissingen, drie uit Tholen en één uit Breskens. Eind vorig jaar leek het nog de goede kant op te gaan. Het visserij- comité van het Europees Parlement wilde de pulsvisserij opnemen in de nieuwe verordening. In de ple naire vergadering werd echter een voorstel om de pulsvisserij geheel te verbieden aangenomen, nadat Franse vissers en natuurorganisa ties een sterke anti-pulscampagne hadden gevoerd. Over het in werking treden van de nieuwe verordening volgt over leg tussen de Europese Commissie (dagelijks bestuur van de EU), de Europese Raad (de ministers van de lidstaten) en het Europees Par lement. Zolang de oude verorde ning geldt, blijven de huidige ver gunningen geldig. Minister Schouten schreef vorige maand aan de Tweede Kamer haar uiterste best te doen 'om een zo po sitief mogelijk resultaat te halen' in Brussel. „Ik realiseer me dat dit een zware opgave wordt." Naast de pulsvisserij zijn er nog andere onderwerpen in de nieuwe verordening waarover commissie, raad en parlement een compromis moeten zien te bereiken. Schouten: „Ook dat maakt het proces onvoor spelbaar." De liefde is lastig voor mensen met een be perking. Roy Avezaat (17) uit Zaamslag, bij wie op vroege leeftijd Limb-Girdle dystrofie werd vast gesteld, wil daarom een speciale datingsite ontwerpen. Bij Limb-Girdle dystrofie is er sprake is van verminderde kracht in met name de ledematen. „Dit betekent dat ik bijvoorbeeld geen trap kan lopen en vaak niet zelf standig kan opstaan als ik in een stoel zit", vertelt Roy. „Korte stuk jes kan ik lopen, maar voor langere stukken heb ik mijn elektrische rolstoel nodig. Ik woon nog bij mijn ouders. Daar zijn alle moge lijk voorzieningen, die het mij zo gemakkelijk mogelijk maken. Alles is gelijkvloers, er is een tillift, bad- lift en mijn slaapkamerdeur kan ik van afstand bedienen. Natuurlijk vind ik het soms lastig dat ik deze aandoening heb, maar ik heb het absoluut geaccepteerd. Ik weet ook niet beter dan dat ik een beperking heb." Hindernissen in het dagelijks le ven zijn er genoeg voor Roy. Hij laat zich er niet door uit het veld slaan. „Absoluut, het is erg verve lend dat ik niet meer uit mijn stoel kan opstaan, als ik uit eten of op stap ga. Dat levert soms ongemak- kelijke situaties op voor me. Ver der ben ik in principe gewoon een normale 17-jarige puber, die zich net als leeftijdsgenoten veel bezig houdt met relaties en seksualiteit. Hierover heb ik veel contact met vrienden, die ook een beperking hebben." Twee jaar geleden besluit Roy mee te gaan op een speciale boot reis voor mensen met een beper king. „Ik dacht eigenlijk dat de reis alleen bedoeld was voor mensen met een lichamelijke aandoening. Ik ben gewoon een 17-jarige puber, die zich ook bezighoudt met relaties In de groep zaten echter ook meer voudig gehandicapten. Hoewel we allemaal een ander soort aandoe ning hebben, zijn er veel gelijke nissen. Ik heb er dan ook een aan tal mooie vriendschappen aan over gehouden. Hoe meer we de laatste tijd met elkaar praatten, hoe meer me duidelijk werd dat de liefde een ontzettend lastig thema is voor mensen met een beper king. Je wordt veel sneller afgewe zen, puur omdat je een aandoe ning hebt." Helpende hand Hij spreekt uit ervaring. „Ik heb een profiel bij Hot or Not, waar je gekeurd wordt op basis van foto's. Ik krijg vaak negatieve beoordelin gen, puur vanwege mijn aandoe ning. Ik heb zelf al een paar relaties gehad, maar het blijft ontzettend lastig om de liefde te vinden. Ik loop al lang rond met het gevoel om hier iets mee te doen. Een tijd geleden wist ik opeens op welke manier. Er zijn maar weinig da- tingsites voor onze doelgroep. Ik heb besloten om hier mee aan de slag te gaan en wil dan ook een ei gen website gaan beginnen. Puur en alleen voor mensen met een beperking. Ik doe een studie ICT bij Scalda in Terneuzen. Deze komt wellicht goed van pas om de site te gaan realiseren. Ik loop over van ideeën, dus ik wil er echt een succes van maken. Ik zal er wel de nodige hulp bij nodig hebben hoor. Als er dus mensen zijn die me willen helpen, dan hoor ik het heel graag." 112 NIEUWS 60 kilo wiet in auto gevonden 173 kilometer op de Sloeweg Bonnenregen op Bevelanden donderdag 22 februari 2018 PC Aanlandplicht gaf pulsvissers een kans Theo Giele Den Haag 79 Nederlandse viskotters zijn uitgerust met de pulstech niek. Volgens het ministerie zijn zij goed voor driekwart van de door Nederlandse vis sers gevangen tong. Bas Dingenouts Zaamslag A Roy Avezaat wil een eigen website oprichten voor mensen met een beperking, foto peter nicolai -Roy Avezaat BRUINISSE De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 47-jarige man uit Delft aangehouden op de N59 bij Bruinisse. Agenten vonden in zijn auto zestig kilogram wiet verdeeld over elf zakken. De agenten lieten de man rond 01.15 uur stoppen voor een controle. Terwijl de Delftenaar zijn rijbewijs overhandigde, roken de agenten een sterke hen- nepgeur. In de auto troffen zij vuilniszakken met wiet aan. De man zit vast; de wiet is in beslag genomen. RITTHEM De politie heeft dinsdag rond 22.00 uur een jonge hardrijder be trapt op de Sloeweg bij Ritthem. De 20-jarige automobilist uit Sluiskil werd geklokt op 173 kilometer per uur. Na de wettelijk verplichte cor rectie komt dat uit op een snelheid van 167 kilometer per uur. Op de Sloeweg geldt een maximumsnel heid van 100 kilometer per uur. De automobilist, die van wege zijn leeftijd als begin nend bestuurder werd aan gemerkt, moest zijn rijbe wijs inleveren. Dat meldde het verkeersteam van de politie via Twitter. VLISSINGEN Tijdens een controle met zowel opval lende als onopvallende sur veillancewagens heeft de politie gisteren op de Beve landen een reeks bonnen uitgedeeld. Dat maakte het politieteam Oosterscheldeteam giste ren bekend. Een automobi list raakte zijn rijbewijs kwijt omdat die op de Oude Rijksweg in Rilland 53 kilometer te hard reed (80 kilometer per uur is er toegestaan). Behalve verschillende waarschuwingen, deelden de agenten bonnen uit voor het rijden over een verdrij- vingsvlak, het rijden zonder helm, het rijden zonder rij bewijs en het in de hand houden van een mobieltje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33