II II Begroting ZB keer op keer retour afzender 3 De kans dat iemand adequate hulp krijgt bij een plotseling hartstilstand is klein, blijkt uit onderzoek. De AED boezemt ongetrainde burgers angst in. En dat terwijl het apparaat zo simpel is. weer laat kloppen, kun je zien hulp van een AED heb ik hem weer op gang gekregen, gelukkig", blikt Dijkstra terug. „Hoe het afge lopen is, weet ik niet. Meestal hoor je niets meer. Maar ik weet wel dat je het verschil kunt maken tussen Artikel 54 van het Wetboek van Strafrecht geeft aan dat je verplicht bent iemand in acuut levensgevaarte helpen leven en dood op zo'n moment." Bij de Hartstichting kwam naar aanleiding van de oproep van het Rode Kruis, om toch vooral niet te aarzelen als de nood aan de man komt, een verontrust telefoontje binnen. Wie is aansprakelijk, als het onverhoopt niet goed afloopt? Artikel 54 van het Wetboek van Strafrecht geeft aan dat je verplicht bent iemand in acuut levensgevaar te helpen, weet Dijkstra. „Je kan dus op zijn minst 112 bellen. Je bent juist strafbaar als je over die per soon heen stapt en doorloopt. Ik ken geen enkel geval waarin ie mand die zijn best doet, gestraft is als de hulppoging minder geslaagd was." halen en een hygiënisch beade mingssetje. Zodra de elektroden opgeplakt zijn, maakt de AED zelf een analyse van het hartritme en bepaalt of er wel of niet een stroomstoot nodig is. Angst voor Wij zeggen altijd: denk aan dat nummer van de BeeGees: Oh, Oh, Oh, Oh, Stayin' Alive... Dat is het goede ritme bij reanimatie een onverwachte stroomstoot bij het pakken van de AED hoeft de te hulp geschoten burger dus nooit te hebben, bezweert Wieman. Na de eerste schok, een seconde of tien nadat de plakkers erop zitten, kun nen er nog een paar nodig zijn. Aansluitend volgen gesproken in structies voor de reanimatie. Wellicht wat oneerbiedig, maar om duidelijk te maken hoe de AED zich verhoudt tot reanima tie, is de vergelijking met een kapotte auto nuttig. De AED, die met een stroomstoot het hart als een apparaat dat de auto op start. Daarna moet je echter nog 'gas geven' om vooruit te komen. Ofwel, de patiënt moet nog wor den gereanimeerd. Reanimatie is een combinatie van hartmassage (tot het hart het ritme weer heeft opgepakt) en mond-op-mondbea- deming om de ademhaling weer op gang te krijgen. Vanuit de AED klinken nauwkeurige aanwijzin gen hoe dat te doen. Bijvoorbeeld: dertig keer op de borst drukken in een tempo van roo-t20 keer per minuut. „Veel AED's hebben een ingebouwde metronoom, die pre cies het juiste tempo aangeeft", al dus reanimatieinstructeur Albert Dijkstra. Zo niet, heeft hij nog een tip: „Wij zeggen altijd: denk aan dat nummer van The BeeGees: Oh, Oh, Oh, Oh, Stayin' Alive... Dat is het goede ritme." De Vlissinger geeft cursussen bij zijn eigen bedrijf BHV Training Zeeland in Middelburg en is daar naast strandwacht en actief als vrijwilliger voor Hartveilig Wo nen. „Dat wil zeggen dat ik een op roep krijg als in de buurt iemand gereanimeerd moet worden. Ik heb alles bij elkaar de afgelopen dertig jaar vele malen iemand gereani meerd", vertelt Dijkstra. Het kan altijd, overal gebeuren. Vorig jaar stond Dijkstra in de rij bij de su permarkt toen uit het niets de man vóór hem achterover viel. „Met be- bedient kan een AED niets. Anne- Marieke Wieman is woordvoerder van het Vlissingse bedrijf Medisol. Dat bedrijf verkoopt twintig soor ten AED's (Automatische Externe Defïbrillator, een apparaat dat met ?en stroomstoot het hart weer op gang brengt). AED's zijn helemaal gemaakt op gebruiksgemak, want bij een reanimatie telt elke se conde. Wieman: „Ze hebben alle maal een heel duidelijke aan/uit knop. Meestal staat er nog een dikke groene pijl bij met de tekst 'Druk Hier'. Zodra je daar op ge drukt hebt, krijg je goed hoorbare instructies." Het eerste wat de AED zegt, is zoiets als: 'SCHAKEL PROFESSIO NELE HULPDIENSTEN IN. BEL 112'. Daarna komt een instructie om de borst van de patiënt te ont bloten en precies op de juiste plaatsen elektroden op te plakken. Bij veel AED's zit een pakketje met handige zaken als een schaartje om kleding weg te knippen, een scheermesje om overtollig borst haar weg te Slechts 41 procent van de Neder landers die geen reanimatiecursus gevolgd heeft, durft een AED te ge bruiken. Dat blijkt uit een onder zoek in opdracht van zorgverzeke raar CZ en het Rode Kruis. Jam mer, want een AED kan levens redden, maar zonder mens die het Met een bedrag van 6,5 miljoen euro is de provincie een grote sub sidieverstrekker van ZB Planbu reau. De provincie wil dat de begro ting voor 2018 meer inzicht geeft in de besteding van het geld. Op 6 no vember stuurde de ZB een eerste versie naar de Abdij. Na overleg met ambtenaren werd een tweede ver sie gemaakt. Op 27 november sprak De Reu zijn teleurstelling uit over wat er op tafel lag. De voorgenomen presta ties en de onderbouwing van per sonele kosten en kosten van activi teiten waren volgens hem niet hel der. De Reu was niet van plan om de begroting in deze vorm met zijn collega's in het college van Gedepu teerde Staten te bespreken. Het be stuur van de ZB kreeg de opdracht om, in overleg met de provincie, de begroting te herschrijven. Een maand later lag de derde versie er, maar ook die voldeed niet. Terwijl de ZB met de provincie steggelde over de begroting, ont stond op 25 januari commotie rond het rapport Staat van Zeeland. Op basis van verkeerde cijfers werd We gaan gewoon aan de eisen van de provincie voldoen daarin door de opstellers van ZB Planbureau gesproken van een 'leegloop' van het Zeeuwse platte land. Zes dagen later stuurde de ZB de vierde versie van de begroting. Het provinciebestuur constateerde dat ook bij deze vierde poging 'geen uitvoering was gegeven aan de ge maakte afspraken'. Volgens de provincie beriep de ZB zich op de bescherming van pri vacygevoelige gegevens. Daardoor kon de ZB geen volledige overzicht over de opbouw van de kosten ge ven, aldus het dagelijks provincie bestuur. Jaap Bos, voorzitter van de raad van toezicht van ZB Planbureau, zegt dat 'snoeihard' wordt gewerkt om de door de provincie verlangde gegevens te verzamelen. „De subsi dieverstrekker wil nog meer duide lijkheid. We gaan gewoon aan de eisen van de provincie voldoen. We zitten er bovenop en hebben uit voerig overleg met onze twee grootste subsidieverstrekkers: de provincie en de gemeente Middel burg." Binnen de Zeeuwse politiek is geïrriteerd gereageerd op de manier waarop de ZB Planbureau opereert. Bos had gehoopt op een positievere houding ten opzichte van het nog jonge ZB. ZB Planbureau ontstond in 2015 door fusie van de Zeeuwse Bibliotheek en Stichting Scoop, het instituut voor sociale en culturele ontwikkeling. Vorig jaar deed een het bureau KWINK een onderzoek naar de ZB. De conclusie was dat sprake was van een 'positieve ken tering'. „Met deze beoordeling wa ren we ongelooflijk blij", zegt Bos. De raad van toezicht houdt de vinger aan de pols. „Natuurlijk vol gen we op de voet wat er speelt en daarbij kijken we heel breed." donderdag 22 februari 2018 'Met de AED heb ik hem weer op gang gekregen' -Albert Dijkstra -Albert Dijkstra, reanimatietrainer Ondine van der Vleuten Vlissingen Provinciaal bestuurder Ben de Reu (PvdA) heeft tot vier keer toe de financiële begroting van ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland teruggestuurd. Dat blijkt uit een nota van Gedepu teerde Staten aan Provinciale Staten. ZB Planbureau heeft tot 1 april de tijd om een stuk in te leveren dat wel aan de eisen van de provincie voldoet. Theo Giele Middelburg - Jaap Bos, voorzitter raad van toezicht ZB Planbureau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31