ntersDO VVD-kandidaat wekt woede van lokale partijen Zeeuws Museum krijgt 200.000euro Bief na twaalf jaar terug op Pinkpop 2 WILLEM VAN DAM Column Y" Hoe lang is het geleden dat ik me voor het laatst op het ijs waagde? Zeker een jaar of twintig, als het niet nóg langer ge leden is. Het was op een januari dag, op een kreek even buiten ons dorp. Krak, klonk het, en plots stond ik tot aan mijn middel in het ijskoude water. Sindsdien tracht ik de winter te negeren. Zodra de weerman of weer vrouw annonceert dat er sneeuw of vorst op komst is, glijd ik in een soort winterslaap. Dan sluit ik de deuren, dicht ik gaten en kieren met oude kranten, gooi een paar extra houtblokken in de open haard en poog alle boeken te lezen die nog ongelezen zijn gebleven. Pas als de eerste krokussen de kop opsteken, durf ik me weer buiten te wagen. Verbaasde blikken dus, toen ik aankondigde dat ik op wintersport zou gaan. 'Jij op wintersport? Jij die zo'n pesthekel aan kou heeft, jij die laatst nog zo'n lullig stukkie over schaatsen schreef, jij op winter sport?' „Ja, ik." Want zo ben ik, hè? Me vrouw Van Dam zeurt al jaren dat ze zo graag eens naar een gebied gaat waar je kunt skiën en snow- boarden en waar je tussen door sneeuw gewitte sparrenbomen kunt wandelen. Ze keek me weer eens vragend aan toen ze vernam dat onze oudste dochter met man en kinderen voor een weekje naar Winterberg vertrok: „Zullen we ook eens...?" Zo zat ik dan eindelijk in een va kantiehuisje op een besneeuwde heuvel in het Sauerland, met zicht op skihellingen waarboven heli kopters wiekten en waar de sire nes gilden van ambulances die de zoveelste waaghals met gebroken ledematen naar het ziekenhuis af- voerden.Geen poot buiten gezet. Mij te link met die sneeuw en die gladde bergpaadjes. Nee hoor, alle dagen lekker met een Weizenbier en een vette Currywurst bij een prettig haardvuur in ons vakantie- bungalowtje blijven zitten en een paar mooie boeken uitgelezen. Wintersport, ik ben er gek op. Mij te link met al die sneeuw en die gladde bergpaadjes DESTELLING Vandaag: Er is niks mis met lokale partijen Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters hartstilstand VAAK NIET HERKEND DOET U DIT THUIS OOK? Vrijspraak in vergiftigingszaak Ontwerper (84) windorgel overleden Sergio Herman in nieuwe tv-show VLISSINGEN Weinig heibel met de buren Van Galen deed op de website van WD Vlissingen een uitgebreide op roep aan de kiezer om op 21 maart op een landelijke partij te kiezen. Vol gens hem screent die kandidaten beter op criminele achtergronden. „Niet honderd procent waterdicht, maar wel meer garantie dan een lo kale partij u biedt." Ook is volgens hem 'al langer be kend dat veel lokale bestuurders te weinig kennis van zaken hebben' en hebben veel lokale politici eerder bij andere partijen een 'smetje op het blazoen' opgelopen. „Er is vaak een goede reden waarom iemand bin nen de partij niet verder komt." Ook zouden de lokalen hun ver kiezingsprogramma grotendeels ko piëren van 'de grote jongens', stelt Van Galen. „Voordat lokale partijen zelf met een programma komen, kij ken ze of ze nog wat ideeën en standpunten kunnen Tenen'." „Een werkelijk walgelijk tenden tieus stuk", briest Ruud Kleefman van de POV, een van de drie lokale partijen in de Vlissingse raad. „Ik vind het echt te gek voor woorden." Ook Partij Souburg-Ritthem re ageerde direct verbolgen en vroeg samen met de andere lokale partijen de WD om opheldering. Een werkelijk walgelijk tendentieus stuk De partij verwijderde het stuk gis termiddag van haar website en riep Van Galen tot de orde. „Hij heeft het op persoonlijke titel geschreven", zegt lijsttrekker Albert van der Gies- sen. „De toonzetting van het stuk past niet in de wij ze waarop we wil len omgaan met collega's. We heb ben de afgelopen vier jaar veel geïn vesteerd in de samenwerking met andere partijen. Die is goed en dat willen we graag zo houden." MIDDELBURG De Bankgiro Lote rij heeft 206.193 euro geschonken aan het Zeeuws Museum in Mid delburg op het 'Goed Geld Gala 2018' in Laren. Het museum krijgt de gift al zo'n tien jaar. „Maar dit geld maakt het verschil voor ons", zegt directeur Marjan Ruiter. Het Zeeuws Museum is vaste partner van de Bankgiro Loterij. Vorig jaar werd het partnerschap verlengd voor vijfjaar. Het gaf een zucht van verlichting voor het mu seum dat in 2016 nog een tekort van 40.000 euro had door subsi diebezuinigingen. „Een fletse programmering of een spraakmakende, zoals we nu doen, dat is het verschil", zegt Rui ter. De vaste tentoonstelling 'Dit is Zeeland' die vorig jaar gelanceerd werd, is er volledig van betaald. „Zonder het geld van de Bankgiro Loterij kunnen we dat gewoon niet." Het museum ging eerder al te rug van 23 fte naar 18. „We zitten nu echt op de bodem van wat we aankunnen. We weten nu met weinig middelen nog bijzondere dingen te doen. Daar ben ik trots op." Na twaalf jaar keert Blof terug op Pinkpop. De Zeeuwse band treedt vrijdag 15 juni op tijdens de eerste dag van het festival in het Limburgse Landgraaf. Die dag staan ook onder anderen Pearl Jam en Snow Patrol op het programma. Het is pas de tweede keer dat Blof wordt uitgenodigd voor Pinkpop. De eerste keer was twaalf jaar gele den, in 2006. Dat optreden volgde kort na het uitkomen van het album Umoja en de single Aanzoek zonder ringen. De band speelde toen op de afsluitende maandag op het hoofd podium. Pinkpop heeft Blof gevraagd om dat de band weer helemaal in beeld is dankzij het vorig jaar verschenen album Aan en de huidige hit Zoute- lande. „Het is ook een beetje alsof de concurrentie een collegiaal kijkje komt nemen", schrijft Pinkpop. „Met hun Concert at Sea heeft het Zeeuwse viertal namelijk een jaar lijks evenement van formaat neer gezet, dat bijna net zo leuk is als z'n Limburgse evenknie." De kaartver koop van Pinkpop begint zaterdag. donderdag 22 februari 2018 Gisteren: Goed plan om vuilniszak met restafval te weigeren 3355 stemmen VLISSINGEN In de krant van gisteren is bij de bekopping van het verhaal over de vergifti gingszaak Kattendijke een verkeerde indruk ge wekt. Er wordt gespro ken over een 'gifmeng ster', maar het gerechts hof in Den Haag sprak de verdachte Galina R. juist vrij van de dodelijke ver giftiging. Net zoals er vol gens het hof geen sprake is geweest van 'opzette lijk' toedienen van gif, zoals ook in de kop boven het artikel werd gemeld. NmKii VLISSINGEN De ontwerper van het windorgel op het Nolle- strand in Vlissingen, de Vlaamse kunstenaar Ra- phaël August Opstaele, is in de nacht van maandag op dinsdag op 84-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn familie op Face- book. Het oorspronkelijke Wereld Windorgel werd in augustus 1975 geplaatst door Opstaele, die de drij vende kracht was achter het kunstenaarscollectief Mass Moving. Dat collec tief wilde van de kust van West-Afrika tot aan de Noordpool een keten van windorgels bouwen. MIDDELBURG Topkok Sergio Herman uit Oostburg is vanaf april ju rylid in het nieuwe Neder landse kookprogramma Superstar Chef. Het is de eerste keer dat de Zeeuws-Vlaming te zien is als jurylid in een Neder landse tv-show. In Super star Chef worden be kende Nederlanders ge koppeld aan chef-koks en strijden ze in duo's tegen elkaar. Het programma wordt vanaf 24 april uitge zonden op RTL 4. Eén op de tien Zeeuwen heeft weieens ruzie met de buren. Landelijk is dat 21 procent. Zeeland is daarmee de meest 'vredelievende provin cie'. Dat stelt Rechtsbij standverzekering infor matie Centrum (RIC) op basis van een onder zoek onder 1800 huis houdens. Een kwart van de burenruzies ontstaat door geluidsoverlast door muziek. De VVD in Vlissingen heeft af stand genomen van uitlatingen van haar kandidaat-raadslid Mark van Galen. Hij verweet lo kale partijen gebrek aan kennis van zaken en mogelijke 'inmen ging van de onderwereld'. De Vlissingse lokale partijen re ageerden woedend. Rolf Bosboom Vlissingen - Ruud Kleefman, POV Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2