Nederland betaalt nu de tol voor het individuele succes t. 21 behaald, hij heeft ook evenveel gouden medailles misgelopen Kramer en co verwonden fans in Holland House Snowboardsters niet zeggen dat de wat-als-vraag niet geregeld door het hoofd van een sporter spookt. Controlfreak Bij Kramer draaien die wat-als-mo- menten niet om een paar lullige wedstrijdjes, maar om vier gouden olympische medailles. Kramer: „Dat is soms wel even slikken na tuurlijk. Ik ben een controlfreak, maar sommige dingen heb je ge woon niet in de hand. Daar kun je heel kwaad om worden, maar je kunt er niets aan doen." Hij zegt er onmiddellijk bij dat verloren medailles op de ploegach tervolging ook bij de schaatscultuur van Nederland horen. „Daarin stij gen individuele schaatsers naar grote hoogten, maar je kunt nooit met z'n allen samen trainen. Dat brengt veel voordelen met zich Kapotte veer mee, maar bij de team pursuit is het anders. Het is een van de redenen dat het daarbij niet altijd op zijn plek valt." Op de vraag of zijn olympische erelijst een juiste afspiegeling van zijn carrière is, moet hij lachen. Daarna zegt hij: „Ik denk dat je me dan een beetje tekortdoet. Maar ehm, ik denk niet dat het een juiste afspiegeling is. Tenminste: zo voelt het voor mij niet." Een viervoudig olympisch kam pioen die zegt dat al die olympische medailles geen juiste afspiegeling van zijn carrière zijn. Het zegt veel over Kramers haat-liefdeverhou ding met de Olympische Spelen. Maar ook over hoe goed hij is als schaatser. Want hoe vaak hij ook wint op de Spelen; op andere toernooien wint hij nog meer. donderdag 22 februari 2018 Michelie Dekker is afgelopen nacht niet in actie gekomen op de parallelreuzenslalom. De wedstrijd, die 32 snowboardsters telt, is ver plaatst naar zaterdagochtend. Bij de huldiging van de Neder landse schaatsmannen in het Holland House zijn twee ge wonden gevallen. Dat ge beurde toen Sven Kramer, Koen Verweij, Jan Blokhuijsen en Pa- trick Roest, winnaars van brons op de achtervolging, de zoge noemde 'winnaarstegel' in het publiek gooiden. De schaatsers ergerden zich ook zichtbaar aan het rumoer in de zaal tij dens de huldiging. „Jongens. Ik kan ook weggaan. Ik sta hier voor jullie", reageerde Kramer. I Een gesprongen veer in de schaats van Blokhuijsen brak de achtervolgingsploeg op in de halve finale tegen Noorwegen. Een van de twee veren in Blokhuijsens schaats knapte bij de start. Beide veren klappen de schaats dicht aan het eind van de slag. De klapschaats wordt sinds 1996 gebruikt. Klapschaats Voet kan geheel worden afgewikkeld terwijl ijzer plat op het ijs blijft. ©220218IRV Het achtervolgingsgoud voor de Japanse vrouwen en Noorse mannen deed pijn in het Nederlandse kamp, maar zo gek was het niet. „Logisch dat je beter wordt, als je drie jaar lang samen traint." Rik Spekenbrink Gangneung 'Maatje pink' noemt bondscoach Geert Kuiper ze, de kleine Japan- sen die gisteren de ploegachter volging wonnen. Er zat nauwelijks ruimte tussen zusjes Miho en Nana Takagi en Ayano Sato. Een kwestie van lang en vaak trainen. „Het wordt tijd dat Nederland, en andere landen, dit onderdeel ook serieus nemen", zo haalde Johan de Wit, de Alkmaarse bonds coach van Japan, zijn gelijk. Nederland won in Gangneung bij de vrouwen op de 500 meter na alle individuele afstanden. Zet de beste drie achter elkaar en je hebt een goed team voor de ach tervolging, zou je denken. Zo sim pel is het niet. Zonder het leren aanvoelen van eikaars slag kun je anno 2018 geen olympisch goud meer winnen. En samen trainen, dat is in het Nederlandse sys teem van commerciële teams niet meer zo eenvoudig. Dat zei ook Ireen Wüst. Ze nam afscheid van de Spelen, haar tweede huiskamer, met zilver. „Japan reed eerder dit seizoen Antoinette de Jong, Ireen Wüst en Marrit Leenstra (v.l.n.r.) ver bijten de pijn na hun verloren finale, foto pim ras een fantastisch wereldrecord en klopt ons hier op waarde. Wij moeten vaak moeite doen om samen te trainen. Dan zit Marrit (Leenstra, die traint met de Itali aanse ploeg) in Italië als wij in Nederland zijn, dan weer an dersom." Of, zoals Kuiper zei: „Wij komen niet aan een kwart van wat Japan aan uren steekt in de specifieke training. In de zomer doen we het één keer per maand, daarna wanneer mogelijk." De ene ploeg kiest in het voorsei zoen voor een trainingskamp in Inzeil, de andere zit in Collalbo, een derde in Heerenveen. Het ene team mijdt een wereldbeker wedstrijd in Salt Lake City, het andere slaat de EK afstanden over. Individuele routes naar het olympisch kwalificatietoernooi en later de Spelen gaan altijd voor. Met succes, bleek vier jaar gele den in Sotsji en ook bij deze Spe len, maar de prijs wordt betaald in het landenonderdeel. „Merken- teams zijn de kracht van het Ne derlandse schaatsen. Dat de ploegachtervolging minder be langrijk is, is heel vervelend, maar ook heel begrijpelijk." Kuiper is duidelijk: hij weet niet of hij de rol van bondscoach vol gend seizoen nog heeft. „Het heeft me veel energie gekost. Ik ga goed nadenken of ik me er nog in wil vastbijten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21