Belgische vergeeft vader 'kasteelmoord' op haar man II 13 Het klinkt als een kastje dat je zelf in elkaar moet schroeven. En inder daad, net als de doe-het-zelfspulle- tjes van meubelgigant Ikea komt de nieuwste fitnesstrend uit Zweden. Het principe is minstens zo simpel: werk aan je conditie en aan je om geving. Twee vliegen in één klap. Kreeg je vroeger een vermanende draai om de oren als je een propje op straat gooide, nu struikel je zelfs diep in het bos over lege petflesjes, energiedrankblikjes, plastic zakjes en ander zwerfvuil. Voor wie regel matig een frisse neus haalt, is rot zooi in de natuur een bron van er gernis. Plogging zet die ergernis om in actie. Dus trek je hardloopschoenen aan, pak een zak en ruim al lopend andermans troep op. Al lopend ben je niet alleen met je lichaam bezig, maar ook met je omgeving. Zie je iets liggen, dan raap je het op en stopt het in de plastic zak. Getuige alle lopers die op Instagram onder de hashtag #plogging trots hun 'oogst' tonen, wint de trend snel terrein. Prima training Volgens de Britse fitnessexpert Mi randa Larbi is plogging een prima training, die overeenkomsten heeft met de onder hardlopers bekende intervaltraining. Wie regelmatig even stopt, in dit geval om rotzooi op te rapen, vergroot volgens de ex pert de conditie én verbrandt meer Dat heeft ze gezegd in de Vlaam se rechtbank tijdens het proces van de geruchtmakende 'kasteel- moord'. „Ik weet dat het niet uit eigenbelang was, maar om zijn kleinkinderen te beschermen", aldus Gyselbrecht. Tijdens de behandeling van de zaak werd de afgelopen jaren dui delijk dat Saelens zich vergreep aan zijn dochtertje. Elisabeth in formeerde haar vader over het misbruik. Zeer waarschijnlijk be sloot haar vader daarop om pro jectontwikkelaar en kasteelheer Saelens uit de weg te laten rui men, om zijn dochter en zijn kleinkinderen te beschermen. Saelens werd 31 januari 2012 doodgeschoten in zijn kasteel, in het West-Vlaamse plaats Win gene. Twee weken later werd zijn lichaam gevonden bij het chalet van een de Vlaamse verdachten. De verdachten zijn naast André G. (66) de Belg Pierre S. (67) en de Nederlanders Evert de C. (53) en Franciscus L. (40). De vier man nen zouden de Eindhovense huurmoordenaar Ronald van Bommel de opdracht hebben ge geven om Saelens om te leggen. Bij het stoffelijk overschot van Saelens werden dna-sporen van Van Bommel aangetroffen. Ver oordeeld kan Van Bommel niet meer worden: vier maanden na de moord overleed de terminale huurmoordenaar aan de gevolgen van alvleesklierkanker. Volgens Mijn vader wilde zijn kleinkinderen beschermen justitie wisten de ronselaars van Van Bommel dat hij stervende was. Een moordenaar dus, die zelf al de dood in de ogen keek. Verdachte André G. kwam pas vijfjaar na Saelens' dood met be kentenissen. En een motief had G. wel: in het verleden had hij wel eens tegen Elisabeth gezegd dat hij Saelens zou vermoorden als hij met haar en hun kinderen naar Australië zou verhuizen. Gyselbrecht onderstreepte gis teren in de rechtszaal hoe dol ze op haar echtgenoot was. „Hij leeft ook verder in onze vier kinderen, maar ik kan niet ontkennen dat ik verblind was. Ik had andere be slissingen genomen als ik had ge weten wat ik nu weet. Ik begrijp dat mijn vader zo ongerust was en zich zorgen maakte om mij en de kinderen. Ik kan hem vergiffe nis schenken, omdat ik weet dat het niet uit eigenbelang was, maar om zijn kleinkinderen te beschermen." De strafeis volgt waarschijnlijk morgen. vet. Daarnaast oefen je, door het bukken en op staan, andere spiergroe pen. Dat het nu overwaait uit Zweden is niet zo vreemd. De Scandinaviërs hebben duurzaamheid bijna tot kunst verheven. De naam plogging is dan ook een samenvoeging van het Zweedse woord plocka, dat pakken of oprapen be tekent, en het welbekende jogging. Helemaal nieuw is het idee alleen niet. De opwinding over ach teloos weggesmeten rom mel was zeventien jaar gele den voor een groep Haagse 'troeptrimmers' al reden om in beweging te komen. Eens per maand gaan zo'n twintig en thousiaste vrijwilligers van vuil- raaptroep Licht op Groen en Geel het hofstedelijke struweel in om de zooi op te ruimen. „Alleen hardlo pen doen wij niet echt", vertelt lan Meijer. „Dat kan niet als er een paar honderd blikjes op een vierkante meter liggen." Zaterdag 10 maart gaat de vuilraaptroep, in het kader van NL-Doet, het afval in en rond het Haagse Bos te lijf. De Hage naars zijn blij dat plogging aan populariteit wint. Meijer: „Na volging is prima en het is in feite niets anders dan verant woordelijkheid nemen voor je leefomgeving. Daar ligt voor ie dereen een taak. Iets opruimen, zou vanzelfsprekend moeten zijn." Onder het motto 'Klagen Loont Echt Absoluut Niet' zag de stich ting Klean het licht, die zich eve neens inzet voor een schonere leef omgeving. Oprichter Peter Smith: „Ik plog ook, althans op de fiets. Het Wie iets opraapt, heeft snel aanspraak. En mensen volgen je goede voorbeeld idee is prachtig." Als een kwart van de Nederlanders elke dag een stuk zwerfvuil zou oprapen, is Neder land binnen een week rotzooivrij, is het idee. Klean spoort enthousi aste ruimers aan hun goede werk op sociale media te tonen met de hashtag Zwerfie. Extra impuls Mensen zover krijgen dat ze ander mans troep oprapen, is wel een din getje. Naar schatting 12.000 Neder landers doen het al, maar een idee als plogging zou de 'grootste schoonmaakactie van Nederland' een extra impuls kunnen geven. „Het is fantastisch als mensen door zo'n idee over tuigd raken", zegt Henk Vrugt van Klean. Eenmaal thuis gaat de verzamelde rom mel uiteraard niet zo maar de kliko in. Een beetje plogger scheidt zijn of haar vondsten. Wat gerecycled kan worden, zoals glas, plas tic en karton, gaat apart. Speerpunt van Klean is de plasticsoep in de ocea nen. „Een groot deel komt van zwerfafval", zegt Vrugt. Volgens hem ligt de oplossing voor grote pro blemen in kleine oplossin gen: bij onszelf. „Wie iets opraapt, heeft al snel aan spraak. Mensen vragen wat je doet en volgen het goede voorbeeld." volgende keer weer! Deleef www.dejongintra.nl/ierland donderdag 22 februari 2018 GO Plogging: sportief zwerfvuil te lijf Plogging: een maf woord, maar de nieuwste rage onder spor tieve mensen met een groot hart voor het milieu. Steeds meer hardlopers stoppen tijdens hun intervaltraining om weggesme ten afval op te rapen. David van der Heeden Den Haag Elisabeth Gyselbrecht heeft haar vader André G. vergeven dat hij betrokken is geweest bij de dood van haar echtgenoot, Stijn Saelens. Jules van der Leeuw Wingene - Elisabeth Gyselbrecht O sport_bohny_gmDn A Bukken, rapen en doorrennen, dat is plogging. Het Zweedse initiatief vindt overal navolging. FOTO'S INSTAGRAM - Henk Vrugt (Klean) Kijk hoe je jezelf én de wereld fitter kunt maken vanaf 899 vanaf €999 vanaf 379 Groepsreizen met gegarandeerde vertrekken Groepsgrootte: max. 38 personen Individuele reizen op maat samen te stellen 40 Shades of Green 9-daagse vlieg-busrondreis reiscode: evie408 Ontdek Ierland 9-daagse autorondreis reiscode: adie9a2 Hoogtepunten van Ierland 10-daagse vlieg-busrondreis reiscode: evie409 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur //tv» Reissom exd. 19,50 reserveringskosten, SjÜ C&]/ eventuele vluchttoeslagen en 2,50 Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13