en dan begint het gesodemieter 5 dagen Veluwe**** EUWS 11 MODELLEN BIKKELEN Dromen van een carrière als topmodel Kendall Jenner mag. Maar het begint vooral met bikkelen en netwerken, zegt oprichter Mariana Verkerk (57) van de jubilerende The Model Convention. En: „Er is niets mis met werken voor Wehkamp of Hunkemöller." Tussen je 16de en 21ste moet hetgebeuren voor je carrière Yfke Sturm werd gescout tij dens een bezoek aan de Hema, Gisele Bündchen toen ze haar tanden zette in een burger van McDonald's. Zelf verruilde Mariana Ver kerk ruim 35 jaar terug haar baan in de Rotterdamse haven voor de catwalk in New York nadat iemand zei dat ze model zou moeten worden. Een schot in de roos voor de boomlange Hollandse die deze maand nog shows in China liep. Ze werkte in de Verenigde Staten met top pers als Linda Evangelista, Tyra Banks en Naomi Campbell en verscheen in glossy's als Vogue, Harper's Bazaar en Elle. Maar zulke suc cessprookjes zijn niet voor iedereen weggelegd. Daarom richtte Verkerk - die nog steeds in New York woont - in 2008 met Mauritz Briët The Model Convention (TMC) op. Een plek voor ge sprekken, fotomomenten en het uittesten van de catwalk. De manifestatie - waar agenten en bureaus mogelijke talenten ontmoeten - sluit de Huishoudbeurs af en blijkt uitgegroeid tot het grootste Europese scouting-evene- ment op modellengebied. „Zeker 5.000. Met name de laatste jaren is de belangstelling enorm. Vooral meisjes dromen van een loop baan als model. Maar ook steeds meer jongens melden zich." „Misschien 400? Maar wat bedoel je precies met carrière? Veel meiden vin den: dat is op de catwalk lopen voor Chanel en Victoria's Secret, de cover sieren van Vogue, businessclass vlie gen en het glamourleven leiden van Kendall Jenner, Gigi Hadid of Kaia Ger- ber. Zij hebben door hun bekende ouders privileges en een andere uitgangspositie. Kaia (dochter van Cindy Crawford, red.) lag niet op een stapelbedje driehoog-achter na een dag zwoegen toen ze net begon. Overi gens: ik vind dat een beetje worstelen erbij hoort, daar word je sterker van. Er zijn maar heel weinig meisjes die de absolute top halen: Doutzen Kroes, de bij ons gescoute Kiki Willems en curvymodel Betsy Teske die voor Alexander McQueen liep." „Het is een misvatting om te denken dat je bak ken geld krijgt als je op de cover van Vogue staat. Nee, je krijgt 150 dollar. Maar de deur naar an dere opdrachten staat wagenwijd open, ieder een kent je plotseling. Alleen: niet iedereen is hier geschikt voor. Ik zeg dan: er valt veel geld te verdienen met commercieel werk: klussen voor een bedrijf als Showpony, shoots voor Wehkamp, Bijenkorf, Hunkemöller, Kruidvat of Jamin. Allemaal prima merken, niks mis mee. Bijna niemand kent de namen van Coco Tijsma of Elise Burgess. Maar hun gezichten ken je wel, want ze staan op displays in tiental len winkels. We hebben een jongen gehad die in een grote campagne voor Coolcat te zien was. Zijn enige job. En ook meisjes die twee, drie seizoenen goed meedraaiden, waarna het afgelopen was. Ik houd iedereen dan ook voor: be smart, spaar je geld. Want je weet niet wanneer het afgelopen is." „Een paar jaar terug was het weg- werpgehalte enorm hoog. De ten dens was toen: freshfaces, alleen nieuw is interessant. Na een of twee seizoenen waren een heleboel meis jes al klaar. Verschrikkelijk. Gelukkig I is dat nu voorbijMaar in het model- lenvak moet je eelt op je ziel kweken. Allereerst vanwege de talloze afwij zingen. Val je in de smaak, dan zegt iedereen in eerste instantie: o, wat ben je mooi en wat ben je te gek. Daarna begint het gesodemieter: kun je niet wat aan je oor doen? Of aan je tenen? Je moet tegen kritiek kunnen en tegelijkertijd begrijpen dat morgen alles anders is. De industrie draait om grillen van ontwerpers en labels. Flexibiliteit is het sleutelwoord. Het is ook hard als je voor het eerst te ho ren krijgt dat je te oud bent. Dan hoefje ineens niet meer op rode lopers of bij fees- ten te verschijnen en verandert je persoonlijke leven plotseling. Dat is moeilijk." „Contact met verschillende goede agency's, er zijn er 45 uit Amerika en Europa. Hun verte genwoordigers zien direct: die of die zou wat voor ons kunnen zijn. Verder: duidelijkheid. Ik geef mensen ook een harde boodschap als ik zie dat ze het niet in zich hebben. En we komen met adviezen: zorg dat je foto's clean en mooi zijn, stap niet naar louche fotografen, neem je ouders of andere begeleiders mee wanneer je heel jong bent, sta niet een-op-een met een fo tograaf op de set en eet normaal. Ook geven we aan dat de start van je carrière snel moet gaan: tussen je 16de en 21ste moet het gebeuren." „Dat er langzaam maar zeker sprake is van di versiteit in de bladen en op de catwalks. Meer donkere meisjes, modellen met een hoofddoek, er is een Arabische Vogue. De manier van den ken verandert onder invloed van social media. Maar het heeft tijd nodig." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cra 4* Van der Valk 4 dgn Maas Waal 3 dgn Arnhem diner donderdag 22 februari 2018 GO 'JE BENT Gisela Bündchen: voor beeld voor veel meisjes. FOTO HOLLANDSE HOOGTE Annemart van Rhee Hoeveel kandidaten zag je in tien jaar voorbijkomen? Hoeveel van die 5.000 zijn geslaagd en hebben een carrière als model? Wat versta je dan nog meer onder carrière? Die onduidelijke houdbaarheidsdatum is toch vreselijk? Kendall Jenner. fotowireimage/j.merritt - Mariana Verkerk (TMC) 41 Wat biedt TMC modellen in spe? Welke verandering valt de laatste jaren op? Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Ga lekker wandelen op de nabij gelegen Veluwe, of bezoek historisch Amersfoort! 4 nachten in 4* Van der Valk Amersfoort Al (8,4) 4 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi en stadsplattegrond Aankomsten t/m aug. 2018. Betaal pas bij aankomst! 3* Hotel Hoogeerd, Niftrik (8,5) 3* Hotel Gieling, Duiven (7,9) Incl. upgrade naar Comfort kamer 2 nachten incl. ontbijtbuffet 3 nachten incl. ontbijt ^0 50 lx een 3-gangen diner CO 50 Aankomsten t/m dec. O Gratis parkeren en wifi J7«ïa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11