I t 'Uitzetcentra in 8 Advocaat tergt Sonja Holleeder tot het uiterste Sonja Holleeder had het zwaar op de tweede dag van haar verhoor. Hoe meer Willem Holleeders advocaat haar het vuur aan de schenen legde, hoe harder ze ging schreeuwen. „U wil het niet snappen, hè?" LUBBERS AFSCHEID mmm Regelmatig moet voorzit tend rechter Frank Wie- land tussenbeide komen. „Mevrouw, laat u zich niet zo op de kast jagen." Een ander moment verzucht hij: „La ten we maar weer even pauzeren." Sonja: „Ik kan er niet tegen als ik zo word neergezet!" De hele dag mag Holleeders advo caat Sander Janssen vragen stellen aan Willems oudste zus Sonja. „U hebt een gitzwart beeld van uw broer neergezet", stelt hij. Sonja schilderde de dag ervoor haar broer af als een psychopaat die haar onder onmense lijke druk zette. En die nooit een cent voor haar familie over had. Dat beeld strookt niet met de ein deloze hoeveelheid telefoongesprek ken die de politie in de loop der jaren van Holleeder aftapte, zegt Janssen. Hij toont de fragmenten één voor één op een scherm. 1996: Na de eerste aanslag op haar man Cor van Hout. Willem belt Sonja. „Ik heb een woning voor je. Kogelvrije ramen, luiken. Daar zit je voorlopig goed, Boxer." 2001: Willem wordt gebeld door de dochter van Cor en Sonja. Hij wordt 'oompie' genoemd. Hij noemt haar 'schattekind'. 2004: Sonja's dochter krijgt een Mal- theser leeuwtje. Willem neemt een mand voor het hondje mee. Daar blijft het niet bij. Swarovski steentjes, een jas, concertkaartjes, vuurwerk. Als het aan Janssen ligt, was Willem Holleeder eerder een suikeroom in plaats van een man die dreigde zijn zus, neef en nicht dood te schieten. Volgens Sonja speelden zij en haar kinderen jarenlang het spel mee. „We moesten wel normaal tegen hem blij ven doen. Anders zou hij er wat ach ter zoeken. Het was uit angst." Hoerenpanden Sonja Holleeder raakt pas echt op de kast als Janssen over geld begint. Over de erfenis van Cor, om precies te zijn, die belegd was in hoerenpanden aan de Alkmaarse Achterdam. Hij wil het naadje van de kous weten over hoe die panden zijn verkocht en aan wie. Er blijken Zwitserse bankrekeningen en een Panamees bedrijf aan te pas te zijn gekomen. Omdat ze door justitie werd verdacht van het bezit van ille gaal vermogen, heeft Sonja Holleeder altijd over die panden gelogen. In 2011 sloot ze een deal met justitie en kocht ze voor 1,1 miljoen strafver volging af, maar nog steeds wilde ze niets kwijt over Cors erfenis. Pas in 2017, na een tweede deal met het Openbaar Ministerie, wilde Sonja enige openheid van zaken geven. Janssen wil nu dat die deal op tafel komt: „Ik wil de hele waarheid horen. Sonja laat nog steeds niet het achter ste van haar tong zien over de Achter- dam. Zit ze nou te jokken of niet?" Sonja krijgt het weer te kwaad: „Niette jokken!" Rechter Wieland komt weer tus senbeide en besluit het verhoor af te kappen. Vrijdag beslist de rechtbank of Sonja Holleeder over de deal moet verklaren. Holleeders zus Astrid komt in maart getuigen. „U zegt dingen die niet blijken te kloppen." „Ik word er boos om, dat ik zo word neergezet." U heeft in de verklaringen een gitzwart beeld geschetst van de relatie tussen u en uw broer. Maar ruim een half jaar na de aanslag zoekt u contact om langs te komen. Dan lijken de verhoudingen niet zo slecht als u verklaart." „U wil het niet snappen hè?" „U heeft een beeld geschetst dat het met Cor koek en ei was, en Willem een tiran. Het omgekeerde lijkt het geval. Was u bang voor Cor?" „Ik was niet bang. Als ie gedronken had, kon ie lastig zijn. Heel lastig. Maar hij bedreigde me niet." „Hij heeft mijn leven kapot gemaakt. Hij zat achter de aanslag op Cor hè?" „Dat zegt u ja." I \v v Er staan metershoge metalen hek ken. Daar bovenop zijn dikke rol len prikkeldraad met scheermes jes bevestigd. Op alle hoeken van het terrein hangen bewakings camera's. Bij de ingang is er een enorme muur en een poort met tralies. Ver weg en uit het zicht - verstopt achter die muren, tralies en hekken - ligt het grootste 'uit zetcentrum' van Frankrijk. Hier in Mesnil-Amelot, ten noorden van Parijs, worden jaar lijks enkele duizenden illegalen vastgezet tot ze daadwerkelijk de grens worden overgezet. Officieel mag het geen gevangenis heten, maar de migranten worden er wel opgesloten. „De kamers binnen zijn smerig. Er wordt weinig schoongemaakt. Er is soms geen warm water, dus kunnen de mensen niet douchen. Er is al regelmatig schurft bij men sen geconstateerd en er zijn vlooien en bedwantsen", vertelt Nicolas Braun. Hij is juridisch ad viseur van de Franse vluchtelin genorganisatie La Cimade. Braun werkt al vier jaar in het woensdag 21 februari 2018 GO Helleveeg, liegebeest of slachoffer? Koen Voskuil Amsterdam Janssen (advocaat van Willem Holleeder): Sonja Holleeder: Janssen: Sonja: Janssen: Sonja: Sonja: Janssen: t I Gevangenissen mogen ze niet heten, maar de uitzetcentra in Frankrijk hebben er wel veel van weg. De Franse regering wil dat de illegalen er langer verblijven, zodat er meer tijd is om hun uitzetting te regelen. De politiek is kritisch. Frank Renout Mesnil-Amelot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8