II 'Hulst moet meer doen voor de bijenstand' Flinke investeringen vereist in schoolgebouwen Terneuzen Oude Veerhaven is stuk leger zonder Boekhoute 7 7 Een bekend gezicht verdwijnt uit de oude Veerhaven in Terneuzen, de kotter Boekhoute 7, kortweg BOU 7. Patrick Verschraegen (49) houdt het na 34 jaar voorgezien. Hij is de laatste echte Boekhoutse visser. Het doet dubbel verdrietig aan, de laatste professionele viskotter weg uit Terneu zen en ook nog de laatste echte Boekhoutse visser die afscheid neemt. „Het is natuurlijk jammer, ook familiaal", reageert Patrick. „Ons schip heet De Enige Zoon. Dat is niet voor niets. Ik ben al de vierde generatie enige zoon. En daar stopt het mee. Het is niet an ders. Aan alles komt een keer een einde." De BOU 7 zal gemist worden, daar is Patrick van overtuigd. „In de zomer voeren we vaak met gas ten. Mensen die al jaren met ons meegingen en ernaar uitkeken. Wij deden gewoon ons werk, op garnalen vissen, waarbij je altijd wel wat vis bijvangt. Ze kregen die mee. Zulke visreisjes waren leuk om te doen." Aan de verdiensten ligt het ook niet dat Patrick zijn kotter heeft verkocht. Hij zegt zeker over de af gelopen vier jaar niet te kunnen klagen. „Niet alleen de vangsten waren goed, de garnalen brachten ook veel op. In het noorden zaten verleden jaar bijna geen garnalen, terwijl er hier om de zuid juist veel zaten. De vrieshuizen raakten leeg. De voorraden waren op. Dat zag je onmiddellijk in de prijs te rug." Toch stopt hij ermee. Hij noemt als belangrijkste reden dat hij steeds moeilijker aan beman ningsleden kan komen. „Ze voe ren een jaar mee en waren dan weg, naar baggerbedrijf Jan DeNul of een sleepvaartbedrijf. Vissen is ook zwaar. Op een nacht slaap je niet veel. Voor echte vissers moet je in Arnemuiden of Urk zijn, bij families die in de vis geboren zijn." Traditie Patrick is ook in de vis geboren, en in een vissersdorp met een rijke traditie. Het Vlaamse Boekhoute leefde met het Nederlandse 'twee lingdorp' Philippine van de mos- selkweek, tot de Braakman werd afgesloten in 1952 en de industriële vervuiling in de jaren zestig van de vorige eeuw in de Westerschelde 's Avonds kan ik nu lekker op tijd thuis zijn toesloeg. Toen is Patricks' vader Karei Verschraegen ook gestopt met de mosselkweek en overge stapt op vooral de garnalenvisserij. „Ja, mijn vader", kijkt Patrick te rug. „Hij is september 2016 overle den, net geen tachtig jaar. Ander halve week voor hij stierf, ging hij nog mee aan boord. Hij kon niet zonder. Vissen was zijn leven." Zo zit zoon Patrick niet in elkaar. „Ik heb dit werk 34 jaar gedaan. Je bent er dag en nacht mee weg. Ik mocht wel eens stoppen. Ik wil ook wel eens mijn bed zien." De BOU 7 is verkocht aan Johan Seepma uit het Friese Oosternij- kerk die ermee gaat varen onder het registratienummer OL5. OL staat voor Oostdongeradeel. Pa trick verwacht dat eind deze week of begin volgende week zijn vis kotter definitief naar het hoge noorden vertrekt. „Ik vaar zelf mee." Nog iets, met de BOU 7 ver dwijnt ook het enige vissersschip dat nieuw is gebouwd bij scheeps werf Swets in Terneuzen, in 1986. En voor de echte kenners, onder de naam BOU blijft nog wel een enkel schip varen, waaronder BOU 24 die opereert vanuit Breskens. „Maar", laat Patrick weten, „die staat ook te koop en de visserman die erop vaart, woont wel in Boek houte, maar komt eigenlijk uit Knokke-Heist." Dat is in zijn ogen dus niet een echte Boekhoutenaar. Patrick gaat zelf verder in het leven als hove nier. „In de drie, vier maanden per jaar dat we aan de kant lagen, werkte ik al in het tuinonderhoud, 's Avonds kan ik nu lekker op tijd thuis zijn." HULST Bij nieuwe projecten in Hulst moet de gemeente meer re kening houden met bijen. Dat zei inspreker Wouter Versluijs maan dag tijdens een raadscommissie. Hij denkt bijvoorbeeld aan het aan planten van drachtplanten in Perk- polder, speciaal voor de bijen. Versluijs is lijsttrekker voor D66 tijdens de komende gemeente raadsverkiezingen. Hij roept het college van burgemeester en wet houders op bij nieuwe projecten extra rekening te houden met de insecten. „Denk aan plantsoenen of bloemenakkerranden." Door daar bij bijen geliefde plan ten aan te planten, worden de po pulaties in stand gehouden, is het idee van Versluijs. Boeren In heel het land gaat het al jarenlang slecht met de bijenstand. Dat komt onder meer door parasieten en het gebruik van pesticiden. Vooral een groene gemeente als Hulst kan vol gens Versluijs een voortrekkersrol op zich nemen, omdat er veel ge schikte locaties voor drachtplanten zijn. Overleg met boeren is wel noodzakelijk om de biodiversiteit te vergroten. Daar hamerden SP'er Ger van Unen en Frank Smits van de PvdA ook op tijdens de raads commissie. In Hoek staan de basisscholen Op Weg en 't Kompas voor een fusie die waarschijnlijk r januari 2029 haar beslag krijgt. Onderzoeksbu reau HEVO heeft voor de ge meente en scholengroepen Per- specto en Probaz uitgezocht wat de beste huisvestingsmogelijkhe den zijn. Op Weg zit in een verouderd ge bouw, 't Kompas is gerenoveerd. HEVO noemt als opties: nieuw bouw op de plek van Op Weg of uitbreiding van 't Kompas, al is daar niet veel ruimte. Uitbreiding Voor de Terneuzense Rivieren buurt waar basisscholen De Hille, De Geule en De Meerpaal r augus tus dit jaar samengaan, wordt ge dacht aan: complete nieuwbouw, uitbreiding van De Hille of De Hille koppelen aan De Geule. In Westdorpe zit De Kreeke in twee vrij oude gebouwen. HEVO noemt daar als opties: tijdelijke huisvesting, sloop en complete nieuwbouw óf uitbreiding en re novatie van het gebouw voor de onderbouw en sloop van het ge bouw voor de hoogste klassen. Othene in Terneuzen is een ge val apart. De wijk groeit. De vrij nieuwe brede school zit vol. HEVO stelt voor: kinderen onder brengen in de dichtbijgelegen school De Twijn of semiperma- nente bebouwing in Othene neer zetten. Keuzes worden in de loop van dit jaar gemaakt. Vele miljoe nen euro's zijn ermee gemoeid. woensdag 21 februari 2018 2V Terneuzen verliest laatste viskotter Harmen van der Werf Terneuzen boord van de Boekhoute 7 in de oude Veerhaven van Terneuzen. foto adrivandewege Patrick Verschraegen aan boor - Patrick Verschraegen, oud-visser In de gemeente Terneuzen zijn de afgelopen jaren al veel nieuwe scholen gebouwd. Maar grote investeringen zijn de ko mende tijd nog nodig, in Hoek, in de Terneuzense Rivieren buurt en in Westdorpe. Ook Othene vraagt extra aandacht. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63