Vuilniszak in de ban Communiceer over bomenkap met dorp I tm Steeds meer ouderen stappen op de motor - I 2 INZAMELEN AFVALSCHEIDING Nog even een zak huishoudelijk afval meenemen naar de milieustraat? Vergeet het maar. Grijze zakken met ongesorteerd afval zijn niet langer welkom. Commentaar Zoveel hoofden, zoveel zinnen. Als het om afval gaat, zijn de verschillen groot. Mensen die keurig alles scheiden en die het afval netjes naar de inzamelpun ten brengen. Mensen die bijna nooit in de milieustraat komen. Maar ook mensen die nog allerlei soorten huishou delijk afval in één bak gooien. En als die bak te klein is, biedt de milieustraat uitkomst. Want daar kun je toch nog alles kwijt? Niet meer. De Zeeuwse Reinigingsdienst ac cepteert voortaan geen zakken met ongesorteerd afval. Goed gescheiden afval blijft welkom. De dertien milieustraten in Zeeland dwingen op deze ma nier hopelijk een beetje discipline af. Dat is hard nodig. Afval scheiden moet zo gewoon worden als voorrang geven aan verkeer van rechts, een afspraak die iedereen respecteert. Het belang van afval scheiden hoeft niet meer te worden uitgelegd. Dat weet iedereen wel. Toch leidt on verschilligheid nog vaak tot slordig gedrag. Daarom is het goed dat de overheid de burger in de goede richting dwingt. Ook betalen per hoeveelheid afval, het zoge noemde diftar-systeem, zal veel mensen een duwtje in de rug geven. Deze nieuwe strengheid is misschien wat ongemakkelijk, maar het milieu is het dubbel en dwars waard. Met een beetje geluk zetten deze maatregelen mensen ook aan om al over restafval na te denken als ze iets kopen. Afval scheiden moet zo gewoon worden als rechts voorrang geven De rigoureuze bomenkap in de buurt van Sirjansland is er bij de in woners van het dorp ingehakt. Ook klinkt stevige kritiek op het gebrek aan communicatie. De dorpsbewo ners zijn overvallen door de kaal slag in hun buurt. „Ik snap dat er gekapt moet wor den, maar zó rigoureus en zonder te worden geïnformeerd. Je woont hier toch met z'n allen?", zeggen mensen uit Sirjansland. Niet alleen dorpelingen ook fietsers zijn de pi neut, wordt gesteld. Van de mooie groene polder is weinig meer over. Een woordvoerder van Water schap Scheldestromen laat weten de kritiek ter harte te nemen. Maakt bomenkap deel uit van regulier on derhoud dan worden omwonen den zeker geïnformeerd. In dit ge val was sprake van een combinatie regulier onderhoud met niet-inge- pland werk. Dus is ook niet al het werk doorgegeven. Vraag is daar naast wie je allemaal moet inlich ten bij werk in de polder. Alleen di rect aanwonenden, het hele dorp of misschien nog breder? „Maar dit is Ik snap dat er gekapt moet worden, maar zó rigoureus wel iets waar we over na moeten denken", aldus de schapswoord voerder. Overigens viel de bomenkap ook nog eens samen met snoeiwerk aan struikgewas waardoor de boel nu heel kaal oogt. ALMANAK Of die inwoner van Sirjansland nou wel of geen voorstander is van het nieuwe afvalinzame- lingsbeleid van de gemeente Schouwen-Duiveland werd tij dens de dorpsraadvergadering niet duidelijk. Wel duidelijk werd dat de man vreselijk wor stelt met de ultralichte contai- ners waarmee je als burger plas tic afval aan de weg zet. Niet handig in een winderig land. „Ik loop zestig meter om die container aan de weg te zetten. Maar als ik terug bij mijn huis kom, staat-ie alweer op dezelfde plek als waar ik 'm net heb ge pakt." Bruse Spelen in De Vanger Alpacafarm mag in de polder Samenwerking energiebesparing ZIERIKZEE Huiskamergalerie YEWEL gaat open Directeur Paul Marinis- sen van de Zeeuwse Reinigingsdienst ziet ze dagelijks komen. Mensen die bijvoor beeld met een wagen vol grofvuil naar de milieustraat gaan en - nu ze er toch zijn - ook maar gelijk een zak huishoudelijk afval heb ben meegenomen. „Dat laatste willen we niet meer." De Zeeuwse Reinigingsdienst, exploitant van de dertien milieu straten in de provincie, doet de zak in de ban. En wel met onmiddel lijke ingang. Die maatregel neemt de dienst in opdracht van de ge meenten. Die streven ernaar de hoeveelheid restafval fors terug te brengen: van ongeveer 250 kilo gram per persoon per jaar op dit moment naar 100 kilogram in 2020. Dat betekent dat veel meer afval moet worden gescheiden. De ge meenten Kapelle en Schouwen- Duiveland stimuleren dat via het 'diftar'-systeem, waarbij inwoners betalen voor elke keer dat ze hun bak met restafval aan de weg zetten. Hulst zamelt sinds 1 januari restaf val nog maar één keer in de vier we ken in en dwingt daarmee de inwo ners na te denken over wat ze in de bak gooien. Als inwoners moeten betalen voor het aanbieden van hun contai ner, maar ze kunnen het afval nog wel gratis inleveren bij de milieu straat, werkt dat alleen maar ave rechts. „Dan gaat het toch nog fout en betaalt men nog steeds niet voor het restafval", zegt Paul Marinissen. Daarom weren de milieustraten voortaan de zak. „Op een aantal straten voeren we dat beleid al uit, omdat die gemeenten reeds omge schakeld zijn naar een ander sys teem van afvalinzameling", zegt Marinissen. „Nu gaan we dat op alle milieustraten in heel Zeeland doen. Op sommige plaatsen zullen we in het begin nog enigszins coulant zijn - zoals in Goes, waar een nieuw systeem nog niet aan de orde is - maar binnen een maand voeren we het beleid overal uit. We willen ie dereen stimuleren om meer aan af valscheiding te doen." Het gaat, benadrukt Marinissen, alleen om het ongesorteerde afVal. Wie zijn afval netjes sorteert en plastic, drankenkartons, glas, pa pier en textiel gescheiden aanbiedt We willen iedereen stimuleren om meer aan afvalscheiding te doen van de rest, kan nog steeds terecht op de milieustraat. „Maar één huis- vuilzak waar alles door elkaar heen zit, is niet meer welkom. Bij twijfel moet de beheerder ook in de zak kunnen kijken." Bang dat bewoners hun afval nu illegaal gaan dumpen, is de Zeeuwse Reinigingsdienst niet. „Die angst hoor je natuurlijk wel vaker bij gemeenten, maar er zijn geen aanwijzingen dat dit gaat gebeuren. Zwerfafval blijf je na tuurlijk altijd wel houden, maar in verschillende gemeenten waar al op deze manier wordt gewerkt, wordt niet méér afval gedumpt." Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek hadden 39.105 Zeeu wen op 1 januari van dit jaar een motorrijbewijs. Dat zijn er 165 meer dan een jaar eerder. Vooral het aantal oudere motor rijders neemt toe. Bijna 8.000 Zeeuwen van 65 jaar of ouder mo gen op een motor rijden, 1.100 meer dan vier jaar geleden. Onder hen zijn 3.000 75-plussers. In de leeftijdscategorie 30 tot 50 jaar daalt het aantal juist. Het mo torrijdersbestand in de provincie lijkt dan ook vooral te vergrijzen. Het aantal motoren is de laatste ja ren vrijwel stabiel. Op 1 januari wa ren er 17.649 geregistreerd, 100 meer dan vijfjaar geleden. Op Noord-Beveland wordt het meest gereden. Daar hebben 159 mensen per 1.000 inwoners een motorrijbewijs. Ook in de gemeen ten Borsele (153), Kapelle (147), Veere (141) en Schouwen-Duive land (136) is het gehalte hoog. Landelijk is Dalfsen (Overijssel) de gemeente met de hoogste dicht heid aan motorrijbewijzen: 189 per 1.000 inwoners. woensdag 21 februari 2018 n Esme Soesman Sirjansland -Inwoners van Sirjansland Tip? redactie@pzc.nl BRUINISSE Na het succes van de Buitenspeeldagen afge lopen zomer komt het bedrijf De Pretplanner zaterdag met de eerste editie van de Bruse Spe len. Kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen in sporthal De Vanger meedoen aan allerlei spelletjes, waar van de meeste geba seerd zijn op de Olympi sche Winterspelen. Deze Bruse Spelen duren za terdag van 13.00 tot 16.00 uur en meedoen is gratis. Ar -=■ KERKWERVE Voormalig paardenfok- ster Sandra Radecke mag aan de Kievitsweg, in de polder bij Kerk- werve een alpacafarm beginnen. Het Schouws gemeentebestuur wijzigt hiervoor het bestem mingsplan. Radecke ver bouwt een meer dan 100 jaar oude schuur tot be zoekerscentrum. Het pu bliek mag in groepjes wandelen met de - aan lama's verwante - hoef dieren. De farm moet dit voorjaar openen. ZIERIKZEE De gemeente Schouwen- Duiveland wil nog min stens twee jaar verder gaan met de Zeeuwse samenwerking rond energiebesparing in be staande woningen. B en W trekken daarvoor jaar lijks 11.500 euro uit, als bijdrage in de kosten. Van dat geld wordt geza menlijk een regio-coördi nator betaald. Het pro ject past goed binnen het Zeeuws Energieakkoord en de Energieagenda. Huiskamergalerie YEWEL in Zierikzee opent morgen om 10.00 uur de deuren aan het Havenpark 29 in Zierik zee. Luuk van der Werf en Yolande Paling expo seren kunst en sieraden in hun monumentale en bijzonder verbouwde woonkamer. Er is nu onder meer werk van Sil van Mil te zien. Vuilniszak Rolf Bosboom Vlissingen - Paul Marinissen, Zeeuwse Reinigingsdienst Zeeland is een motorprovincie bij uitstek. Alleen in Drenthe is het motorrijbewijsbezit nog hoger. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57