BUITEN Vikingen in Domburg 9 'S W°"ten a UIT DE ZEEUWSE KLEI De Graaf Jansdijk liep van Duinkerke tot Terneuzen en doorkruist het noorden van Frankrijk, Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen. Maar wees gerust: vandaag doen we enkel een stuk van de dijk in Westdorpe. Wat ons vooral opvalt: er zijn veel fietsroutes die langs Graafjansdijk A en B in Westdorpe lopen. We komen tijdens de wandeling veel knooppunten te gen. Misschien is de dijk ook iets te lang om te voet te doen... Of je moet het gewend zijn om naar Noord- Frankrijk te lopen natuurlijk. Het voordeel van wandelen is dan We zien voor ieder wat wils: industrie, natuur, oude boerderijen en authentieke woningen weer dat je meer ziet. En er is heel wat te zien op de Graafjansdijk in West dorpe. We vertrekken onder de brug van Sas, in de buurtschap Passluis. De Graafjansdijk is onderverdeeld in ver schillende buurtschappen, maar de naambordjes vallen enkel op als je echt goed om je heen kijkt, 't Polderke had onze fotograaf bijvoorbeeld nog nooit gezien. En dat zegt heel wat, want deze beste man weet zowat alles over Zeeuws-Vlaanderen. Tijdens de wandeling kijken we op de industrie in Sas en Sluiskil, maar zien we ook veel natuur. Voor ieder wat wils, want de oude boerderijen en authentieke woningen langs de dijk zijn ook zeker de moeite waard. In Reedijk (zoek het bordje!) staat een authentiek transformatorhuisje langs de Spoorweg. Het is een van de eerste stations uit 1923, ontworpen door architect A.A. Kok uit Bussum. Het station is een bijzonder bouw werk door zijn vormgeving in art-de- costijl, het is het laatste in deze soort dat nog over is. Wie na deze drie buurtschappen al dorst heeft, kan even uitblazen bij café De Tukker. Verderop bij multifunctioneel cen trum De Kirke gaan we van Graaf jansdijk A naar B. Wie er een kroe gentocht van wil maken, kan terecht bij café 't Oude Raedhuys en alvast ei eren kopen voor de kater nadien in Trompetstraote, voorbij de Oosten rijkse grenspaal. Zoek gewoon het bord 'kippen leggen volop'. Wie langs Museum Oud West dorpe loopt en besluit meer te willen weten over de geschiedenis van dit dorp moet even een stukje terug, want het museum is nu gevestigd in De Kirke. Maar loop daarna zeker ver der naar bed breakfast Housing De Brouwerij. Deze b&b is namelijk ge vestigd in een gerenoveerde bierbrou werij en is alleen al langs de buiten kant een plaatje om te zien. Inmid dels zijn we in buurtschap Zwarten- hoek aangekomen. Voor de paarden liefhebbers: zie links manege HC Midden Zeeuws-Vlaanderen. In buurtschap Zwartenhoek ligt de Zwartenhoekse zeesluis. Hier heb je een mooi uitzicht op het polderland schap. De ideale plek voor een pick nick dus. En wie er nog een rondje Ameliaweg en Batterijweg aan vast plakt, kan nog schaapjes tellen ook. Ruim elfhonderd jaar geleden teisterden de Vikingen uit Scandinavië onze streken. Aan de toenmalige kust ter hoogte van huidig Westhove lag in de vroege middeleeuwen de rijke handelsnederzetting Villa Walich- rum, naamgever van het eiland Walcheren. Volgens een oorkonde kozen de Vikingen deze nederzetting in 837 als doelwit voor een vernietigende rooftocht op zoek naar have en goed en ook slaven. Om zich te be schermen tegen de plundertoch ten van de Vikingen legde de lo kale bevolking ringwalburgen aan. Op Walcheren waren dat er drie: de 'Duinburg' (Domburg) in de duinen, de 'Sud-burg' (Souburg) in het zuiden en in het midden de 'Middelburg'. Er is de hardnekkig terugkerende theorie dat niet de lokale mensen, maar de Vikingen deze ringwalburgen hebben aan gelegd om als uitvalsbasis te die nen voor hun strooptochten verder het Europese achterland in. Een theorie die de archeologen telkens weer weerleggen, omdat bij alle onderzoeken in de ringwalburgen tot nu toe objecten van Scandina vische herkomst ontbreken. Opvallend was daarom de vondst uit een opgraving in de ringwalburg van Domburg van twee metalen objecten die wél van Scandinavische oorsprong zijn, waaronder een mooie gesp van een riem. De gesp is rijk versierd in de Scandinavische 'Borre-stijl' en ver toont lintversieringen en gesti leerde dierenpootjes die de angel vasthouden. Maar deze vondsten maken de 'Duinburg' daarmee nog niet van de Vikingen. Het zijn maar twee vondsten onder een groot aantal andere metalen objecten die van lokale makelij zijn. De Scandinavi sche stukken kunnen hier ook door handel in meer vredige perio den zijn geraakt. Zo getuigen enkele andere meta len voorwerpen tussen de vond sten van Villa Walichrum even eens van handel met Scandinavië. Het gaat daarbij om stukjes van zo genaamd hakzilver en gewichtjes. Een bijzondere vondst, een Arabi sche dirham (munt), laat zien hoe uitgebreid het handelsnetwerk van Vikingen was. Westdor Passluis AFSTAND 3,5 km Canisvliet iV V»»v woensdag 21 februari 2018 GO Tweewekelijkse rubriek over archeologische vondsten in Zeeland door Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) Gertie De Boey Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: De Graaf Jansdijk Bernard Meijlink Gesp in Borre-stijl en Arabi sche dirham. foto wad Terneuzen 14 (£f£J^anCenti ^ateT Canisvliet 1 »\\LF30a FOTO'S CAMILE Historisch transformatorhuisje op de Kru,s.na Graaf Jansdijk A rost de Spoorweg. Zoek de naambordjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41