27 Wat levert een aanpassing op? Energiekosten Een energiezuinig huis is niet alleen goed voor het milieu, maar ook voor je portemonnee. Maar zoals voor zoveel zaken geldt: de kosten gaan voor de baten uit. Hoe financier je dat? nergiebesparende maat regelen zoals warmte pompen en zonneboilers betalen zich terug met een lage energierekening en zijn gunstig voor de verkoop waarde van je woning. Maar ze ver gen wel een flinke investering. Hoe pak je dat aan? Nederland gaat komende decennia langzaam van het gas af. De cv-ketel zal meer en meer plaatsmaken voor de warmtepomp, een soort 'omge keerde koelkast' die je huis verwarmt door warmte uit de buitenlucht of bodem te onttrekken. Alleen is die nu nog behoorlijk aan de prijs: een warmtepomp kost tussen de 8.500 en t9-5oo euro, inclusief aanlegkosten. Tussenoplossing voor wie nu met een kapotte cv-ketel kampt, is het huren of kopen van een hybride ke tel. Die werkt deels als warmtepomp en deels op gas. Ook een hybride ke tel is met een gemiddelde prijs van 4.500 euro niet goedkoop, maar be spaart je volgens Milieu Centraal wel zo'n 270 euro per jaar ten opzichte van een hr-ketel. Tot 2022 kun je een subsidie krijgen als je een biomassaketel, pelletkachel, warmtepomp of zonneboiler koopt. De hoogte van de subsidie is afhan kelijk van het type apparaat en het vermogen. Zo levert een warmtepomp met een vermogen tot 1 kilowatt een kor ting van 1.100 euro op. Het subsidie bedrag wordt verhoogd met 100 euro voor elke kilowatt aan extra vermo gen. Voor een hybride warmtepomp van 4 kilowatt krijg je dus 1.100 300 1.400 euro retour. Bonussen van respectievelijk 150 en 300 euro zijn er voor pompen met energielabel A+ en A++. Let wel op, de subsidie moet binnen 6 maanden na aankoop wor den aangevraagd. Kijk op rvo.nl om te zien welke apparaten in aanmer king komen voor subsidie. Ook voor huiseigenaren die zonne panelen kopen valt geld te besparen. Zij mogen namelijk de btw op aan schaf en installatie terugvragen van de Belastingdienst. Bij een stan daardpakket van 10 zonnepanelen a 4.400 euro levert dit volgens Milieu Centraal zo'n 750 euro op. Deze rege ling geldt tot het jaar 2040. Wat voor installatie je ook kiest: energie besparen begint met isolatie van je woning. Door je huis goed te isoleren gaat er zo min mogelijke warmte en dus energie verloren en gaan je stookkosten omlaag. Daarom zijn er ook subsidies voor isolatie (100 euro), groene daken (25 euro per m2) en energiezuinige oplossingen bij woningverbetering (maximaal 1.200 euro). Check de website ener- giesubsidiewijzer.nl voor de gel dende voorwaarden en om te zien welke subsidies er in jouw gemeente of provincie zijn. BESPARING Behalve subsidies zijn er ook gun stige leningen om je huis energiezui nig te maken. Zo biedt een aantal ge meenten de Duurzaamheidslening aan. Daarmee kunnen particulieren tegen een huidige rente van 1,6 pro cent energiebesparende maatregelen in en aan de woning financieren. De hoogte van de Duurzaamheidslening is minimaal 2.500 en maximaal 25.000 euro. Voor leenbedragen tot 7.500 euro geldt een looptijd van 10 jaar, daarboven 15 jaar. Kom je niet in aanmerking voor een duurzaamheidslening, dan is er nog de Energiebespaarlening. Die wordt verstrekt uit het Nationaal Energiefonds. Ook hierbij kun je mi nimaal 2.500 euro tot maximaal 25.000 euro lenen. Heeft de lening tot doel je woning 'nul-op-de-meter' te maken, dan mag zelfs maximaal 50.000 euro worden geleend. Wel liggen de rentepercentages van de Energiebespaarlening hoger dan die van de Duurzaamheidsle ning, waardoor je per saldo duurder uit bent. Over leenbedragen tot 5.000 euro betaal je 1,9 procent rente, daar boven 2,5 procent rente en vanaf 15.000 euro 2,7 procent rente. Je mag boetevrij aflossen en betaalt geen af- sluitkosten. Ook Verenigingen van Eigenaren (VvE) kunnen gebruikma ken van de regeling. Ga je een huis kopen? Dan is er ook voordeel te behalen. Triodos Bank beloont het verduurzamen van je nieuwe woning met een extra kor ting op de hypotheekrente. Stijgt door energiezuinige oplossingen het energielabel van je nieuwe stek van F naar A, dan levert dat in het gunstig ste geval een half procent rentevoor deel op. Ook is het bij meerdere geld- verstrekkers mogelijk om energiebe sparende maatregelen mee te finan cieren in de hypotheek. Dat mag tot Door collectieve inkoop kun je een scherpe prijs bedingen 106 procent van de woningwaarde, ofwel 6 procent meer dan de regu liere 100 procent die je in 2018 maxi maal kunt lenen. Energie en geld besparen kan ook sa men, bijvoorbeeld door collectief zonnepanelen te kopen. Op die ma nier kan namelijk een scherpe prijs worden bedongen bij de fabrikant. Zo organiseert Vereniging Eigen Huis regelmatig per regio een collec tieve inkoop van zonnepanelen. Energieleverancier Qurrent organi seert inkoopacties voor onder meer warmtepompen en hr-isolatieglas. Hiervoor geldt: hoe hoger het aantal inschrijvingen, des te hoger de kor ting. Check de websites winstuitje- woning.nl en ichoosr.nl voor lo pende of toekomstige inkoopacties bij jou in de gemeente of regio. Energie besparen hoeft niet ingrij pend of duur te zijn. Ook met kleine aanpassingen kun je je woning ener giezuiniger maken. Bijvoorbeeld door huishoudelijke apparatuur niet op stand by te laten staan en stekkers uit het stopcontact te halen. Daarmee bespaar je al snel zo'n 75 euro per jaar. Ook het vervangen van gloei- en ha logeenlampen door ledlampen levert geld op. Volgens de Consumenten bond circa 10 euro per lamp, per jaar. Andere energiebesparende maatre gelen zijn korter douchen met een spaardouchekop, aanbrengen van ra diatorfolie die de warmte binnens huis houdt en een klok- of slimme thermostaat die ruimtes alleen ver warmt wanneer jij daar gebruik van maakt. Kijk op de website milieucen- traal.nl om te zien wat deze oplos singen je jaarlijks kunnen besparen. woensdag 21 februari 2018 GO Minder energie, meergeld Kaj van Arkel 1 Nieuwe cv-ketel nodig? Neem een warmtepomp 2 Vraag subsidie aan Dakisolatie (verwarm de zolder): investering voor tussenwoning ca. €4.000, besparing energie €500 per jaar. Vloerisolatie: investe ring €1.400, besparing €160 per jaar. HR++ glas: investering €3.100, besparing €240 per jaar. Spouwmuur isoleren: investering €800, be sparing €200 per jaar. Zonneboiler: investe ring €3.000, kosten €80 per jaar. Warmtepomp (hybride, 5 kW): inves tering €4.000, bespa ring €190 per jaar. Bij isolatie van dak, vloer en spouwmuur en HR++-glas zijn in vesteringen en bespa ringen voor 2-onder- Ikappers en vrijstaan de huizen groter. Bron: milieucentraal.nl 3 Leen tegen een gunstig tarief Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl 4Samen de beste deal 5 Licht uit en een graadje lager

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27