Kansspel u 16 Shorttrackkwartet kijkt toe bij finale, maar profiteert OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 Held van de dag: Elizabeth Swaney Het was een van de meest bizarre olympische medailles die Nederland ooit won. Het brons van de shorttracksters op de achtervolging maakte van vier hoopjes verdriet - een week eerder - vier zinderende stuiterballen. Column y @thijszonneveld Links stonden er een paar te janken. Rechts moest er nog iemand uit de boarding worden gepulkt. De Zuid-Koreaanse shorttracksters waren al begonnen aan een ererondje, maar de Chinezen ook - beide ploegen dachten dat ze had den gewonnen. En langs de kant stonden er een paar meisjes in een oranje pak te hopen dat ze een medaille zouden winnen in een finale waar ze niet eens aan meededen. Ondertussen was de jury bezig met een potje dobbelen om te bepalen wie er nu eigenlijk had gewonnen. waren het de Koreaanse vrouwen. Die waren over het ijs geraasd als een stel voetzoekers. Ze hadden een Canadese onderuit gehakt, ze duwden een Chinese weg en op de finishlijn weken ze zo ver van hun lijn dat zelfs Mark Cavendish er met gefronste wenkbrauwen naar moet hebben gekeken. Maar toen de uitslag op het grote scherm kwam bleken Ca nada en China te zijn gedis kwalificeerd. Hartstikke leuk voor de Ko- reanen én voor de Neder landse vrouwen, maar ik begreep er geen hol van - en ik was niet de enige. Niels Kerstholt zei een paar meter naast me in een ca mera van de NOS dat het 'een heel normale short trackdag was' - misschien had hij dat ook even kunnen gaan uitleggen aan de Canadese ploeg die op hetzelfde moment probeerde de jury te lyn chen. Of aan Sjinkie Knegt die alweer niets van zijn diskwalificatie begreep en zei: „De jury maakt het voor de kijkers én voor de schaatsers lastig om het te volgen." Ik hoor shorttrackers en coaches al twee weken na iedere diskwalificatie, na iedere dubieuze jury beslissing en na iedere valpartij dezelfde drie woorden zeggen in de mixed zone; „Dat is short track." Maar ik vraag me elke keer af: wat is shorttrack dan? naar te kijken; de schaatsers en schaatssters zijn ge weldige atleten. Vier jaar geleden ben ik er in Sotsji verliefd op geworden: het was snel en spectaculair. Maar hier in Pyeongchang slaat de twijfel toe. Je bent als shorttracker zó afhankelijk van anderen. Van de jury, van de kamikazes achter je, van die gozer voor je die wacht totdat hij contact voelt om een Schwalbe te maken. Bij iedere sport heb je ge luk en soms ook steun van de scheidsrechters no dig, maar bij shorttrack maken ze het op deze Spe len wel heel erg bont. Wat shorttrack is? Te veel een kansspel, ben ik bang. Bij shorttrack maken ze het op deze Spelen wel heel erg bont Geintje natuurlijk, als iemand er bij hoort, is zij het. Tien dagen na de grootste deceptie uit haar short trackcarrière, de uitschakeling in de halve finale van de aflossing, komt totaal onverwacht de mooist denk bare bekroning. Ter Mors (28) ver laat haar geliefde shorttrack met een knal. Brons, en een wereldre cord, op diezelfde aflossing. Ze had de hoop op een medaille in de sport al opgegeven. Bij het in pakken van haar tas voor de B-fi- nale van de relay had Ter Mors de speciale schoenen voor een podi umceremonie thuis gelaten. On danks pogingen van Yara van Kerk- Een droom komt uit, het mooiste afscheid dat ik kon wensen hof en Lara van Ruijven, onder het mom 'Wij dwingen dit af. Ter Mors: „Ik geloofde het niet." Om de Olympische Spelen niet anoniem te verlaten, had ze aan bondscoach Jeroen Otter voorge steld het wereldrecord aan te vallen. „Nou, zei Jeroen, probeer eerst het olympisch record." Dat stond iets minder scherp én blijft zeker vier jaar staan. Het bleek allebei te kun nen. Maar voor een medaille was even later in de A-finale een dub bele diskwalificatie nodig. Dat had Ter Mors nog nooit gezien. Bonds coach Otter wist: een finale met Zuid-Korea én China in de baan, RIK SPEKENBRINK Jorien ter Mors zet, op haar ge leende oranje podiumschoenen, een stapje opzij. Die drie hyperac tieve springveren naast haar, daar hoort ze niet bij. „Hier ben ik te oud voor", zegt ze als een stuiterende Suzanne Schulting voor de zoveel ste keer 'Biem!' heeft geroepen, ver wijzend naar een oude videohit op internet. woensdag 21 februari 2018 GO Freestyleskiester Elizabeth Swaney verbijsterde gisteren iedereen in de halfpipe. De Hongaarse bleek er niets van te kunnen en liet in twee runs niet één noemenswaardige trick zien. Ze had zich geplaatst door punten te sprokkelen bij zoveel mogelijk wereldbekerwedstrijden, sim pelweg door bij het heen en weer skiën in de halfpipe niet te vallen. Als er één ploeg was die niet kon winnen, dan Begrijp me goed: ik vind shorttrack prachtig om u Leontien van Moorsel Goud op de weg 2000 Leontien van Moorsel Goud op de baan 2000 Leontien van Moorsel Goud op de weg 2004 Leontien van Moorsel Brons op de baan 2004 Marianne Vos Goud op de baan 2008 - Jorien ter Mors $0 @rikspekenbrink Gangneung ziek mooie medaille'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16