Als er een Oscar voor billboards was... Menko ten Cate leeft voor de koffer 10 Meer dan 250 historische koffers liggen er in het huis van de Twentse fabrikantenzoon Menko ten Cate (72). Als het even kan, wordt hij er ook in begraven. Het krantenartikel van zijn eigen eerste grote reis heeft hij zorgvul dig bewaard. Negentien jaar oud is Menko ten Cate als hij in zijn Ci troen 2 CV na een rondrit door het Midden-Oosten terugkeert in het Twentse Geesteren. Zijn vader Loek heeft er een fabriek en is de rijkste man van het dorp. De be volking kijkt vol verbazing hoe Menko verkleed als Arabier uit de auto stapt. „Een zekere hang naar romantiek is mij nooit vreemd ge weest." Tientallen reizen heeft hij sinds dien gemaakt. Meestal met de auto, soms ook in een verbouwde dubbeldekker, waarmee hij samen met neef Egbert in de jaren 70 naar Zuid-Afrika reist. „Ik hou van au torijden. Een vliegtuig is niets voor mij. Een reis moet een tijdje duren. Zo was het vroeger, zo is het nu niet meer. Iemand die naar Amerika ging, was weken van huis. De elite in Europa zat tijdens de zomer weken lang in hetzelfde 'grand hotel'. Zonder een goede koffer was je nergens." Nu staat zijn hele huis vol kof fers. Ten Cate heeft ze in alle soor ten en maten. Hutkoffers, hand tassen, valiezen. De meeste zijn gemaakt tussen 1850 en 1950, de grote periode van het reizen. Voor uitlopend op het museum dat er na zijn dood mogelijk zal komen, maakt hij ze nu toegankelijk voor het publiek. Historicus Andreas Koch schreef in zijn opdracht het boek The Menko ten Cate Collection: A Lexicon of Classic Luggage, dat gisteren is gepresenteerd. „Rond 1900 was reizen nog een onderneming. Als je ging, ging je complete huisraad mee. Vaak in degelijk gemaakte hutkoffers. Er werd mee gesmeten, ze stonden te stuiteren in koetsen en auto's. Juist de beschadigingen prikkelen de fantasie. Wat is met ze gebeurd, waar zijn ze geweest? Na 1950 is die romantiek verdwenen. Massa toerisme, touringcars, vliegreizen: het is niet mijn wereld." Hij werd geboren in Amsterdam, als oudste zoon van een Twentse textielfamilie. Hoewel voorbe stemd om het bedrijf over te ne men, koos hij voor een opleiding in de landbouw. Hij groeide op tussen de boeren. „Een boerderij ergens in Afrika was mijn grote droom. Maar het is anders gelopen. In Johannesburg werd ik door een krant gevraagd om foto's te ma ken. Zo ben ik fotograaf geworden, mijn andere grote hobby." Finan cieel heeft hij nauwelijks iets ge had aan zijn afkomst. „Veel men sen denken dat, maar het is dus niet zo." Zijn vader sloeg na de verkoop van de fabriek aan het speculeren en bleek bij zijn dood in 1989 zo goed als alles te hebben verloren. „Alles wat ik heb, heb ik zelf verdiend. Met mijn foto's, maar vooral ook met de handel in vastgoed. Als je daar een beetje slim mee om weet te gaan, kom je een eind in Amsterdam." Zijn huidige woning, het Ship Chandlers Warehouse vlak bij de Schreierstoren, is een voormalige scheepswinkel uit de zeventiende eeuw. Ten Cate woont er met zijn vrouw Kyra. Die had jarenlang een winkel in zilver en stond min of meer aan de basis van zijn koffer- collectie. „Ze ging vaak naar an tiekmarkten in Engeland. Ik liep daar meestal wat doelloos rond. Op een gegeven moment viel me op hoeveel koffers daar stonden, de een nog mooier dan de andere. Ze herinnerden me aan de reizen die ik destijds nog volop maakte. Toen ik er eenmaal eentje had ge kocht, kon ik niet meer stoppen." Piccolo's Hij heeft er inmiddels zo'n 250. Ze liggen opgestapeld in de donkere krochten van zijn huis. Goyard, Moynat, Louis Vuitton... Ten Cate mag er graag naar kijken. „Een wand met koffers, dat is prachtig." Een enkele keer weet hij nog wie de eigenaar was, maar meestal is het gissen. Handgeschreven plaatsnamen en krijtstrepen, aan gebracht door piccolo's, geven een vermoeden waar ze zijn geweest. Monte Carlo, Baden Baden, Can- nes, Venetië, de plaatsen waar de upper ten van Europa zich in oude tijden verzamelde. Met afstand de grootste koffer is een verhaal apart. Ten Cate liet hem tien jaar geleden op de tradi tionele manier maken bij Goyard. De koffer, 2 meter lang en 80 cen timeter breed, is aan de buiten kant voorzien van zijn voornaam. Zijn lichaam zal erin worden ver voerd als hij gestorven is. De film Three Billboards Outside Ebbing, Missouri gaat over de actie van een wanhopige moeder. Mil- dred Hayes (gespeeld door Frances McDormand) huurt enorme recla meborden in het fictieve stadje Ebbing, waar de lokale politie maanden na de moord op haar dochter nog steeds geen enkel spoor lijkt te hebben van de dader. Het leidt tot nervositeit bij de po litiechef en andere autoriteiten. 'Verkracht en vermoord.' 'En nog steeds geen arrestaties?' 'Hoe kan dat, sheriff?' staat er op de bor den in Three Billboards Outside Eb bing, Missouri. Soorgelijke borden zijn nu ver rezen in de Amerikaanse staat Flo- rida, de Maltese stad Valetta en de Britse steden Londen en Bristol. Net als de borden in de film heb ben ze gemeen dat ze de autoritei ten tot actie te manen. Na de re cente moordpartij op een middel- bare school in Florida (zeventien doden) zetten activisten tekstbor den voor het kantoor van senator Marco Rubio, een vriend van de wapenlobby NRA. Er viel te lezen: 'Afgeslacht op school', 'En nog steeds geen wapenwet', 'Hoe kan dat, Marco Rubio?' Senator Rubio had net als veel politici in de VS direct na de moord betoogd dat ook met een strenge wapenwet dit drama niet zou zijn voorkomen. Ook in Europa heeft de film na volging gekregen. Op Malta plaatste een vrouwenbeweging drie borden vanwege het slepende onderzoek naar de moordenaars van journaliste Daphne Caruna Galizia (53). De teksten luidden: 'Een journalist vermoord. Geen gerechtigheid', 'Een land beroofd. Geen gerechtigheid', 'Geen ontsla gen. Geen gerechtigheid'. In Lon den reden betogers met drie recla meborden door de stad met de eis dat er nu eindelijk resultaten moe ten komen in het onderzoek naar de brand, afgelopen zomer, in de Grenfell Tower (71 doden). In de Engelse stad Bristol zijn borden opgehangen met de teksten aan het adres van de Britse premier: 'Hoe kan het mevrouw May?', 'Nog steeds onvoldoende financiering', 'Onze NHS (Nationale Gezond heidszorg, red.) ligt op sterven'. woensdag 21 februari 2018 GG Verliefd op het valies In het huis van Menko ten Cate stapelen de historische koffers zich op. fotosmichel beskers Herman Haverkate Amsterdam Dankzij de film Three Billboards Outside Ebbing, Missouri heb ben actievoerders een nieuwe manier gevonden om hun grie ven te etaleren. Bob van Huët Rotterdam/Miami Frances McDormand in Three Billboards Outside Ebbing, Mis souri (boven). Rechts het echte protest in Londen en Miami. FOTO'S REUTERS, AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10