M Feestelijk jubileum van Vereniging Dorpsbelangen Kattedijke Café sluit eind deze maand waardoor Hansweert nog één café overhoudt )LEN 21 Hansweert had als bloeiend havendorp ooit dertien cafés. Daarvan zijn er nog twee over: Zeelandia, dat te koop staat, en 't Anker, dat eind deze maand zijn deuren sluit. „Er zijn avonden dat we maar 20 euro omzet hebben." Klak. Het geluid van twee biljartballen die tegen elkaar stoten, klinkt als barman Louis Vanderhoven de keu over zijn vingers heeft laten glijden. Hij heeft op deze zaterdag middag wel even tijd om de tijd te doden. Café 't Anker in Hansweert is nagenoeg leeg, zoals vaker. Te vaak. Want Vanderhoven en zijn partner Mary Krijger, die het café bestieren, stoppen er eind deze maand mee. De opbrengsten we gen niet op tegen de vaste lasten. „Het doet pijn, maar ik kan niet anders", zegt Mary. Een kleine vier jaar geleden begon ze aan haar droom toen ze het café overnam. Zij en Louis kenden de vorige ei genaren goed, omdat ze zelf klant waren. „Ik heb het naar mijn zin gehad. Aan de muur hangen nog foto's van feesten. Die gezelligheid blijft in mijn gedachten." Mary praat snel, en stelt nuchter vast hoe de zaak ervoor staat. Een Haagse tongval: „Het is niet an ders. Het is wat het is. Maar ik ben heel kwaad hoor, dat het zo is ge lopen." De invoering van het rook verbod, verhuizing van de Scheepswerf Reimerswaal, de fietsvierdaagse die Hansweert niet meer aandoet: allemaal hadden ze verlies van klandizie tot gevolg. Een paar keer per jaar kan 't Anker nog pieken, zoals met Pasen, als het kermis is, en met de Dweil banddag in september. „Ik kan wel de beslissing maken om door te gaan, maar dan moet ik al die maanden overbruggen met een kleine periode als uitschieter. Dat is niet op te brengen." Ze vertelt dat een overnamepo ging door vier mensen stuk liep op de huur. „Die is 1200 euro per maand, plus de rest: gas, licht, al les. We hebben af en toe dagen dat we 20 euro verdienen. Maar dan draait alles dus wel door." De gezelligheid van feesten blijft in mijn gedachten Wat 't Anker overkomt, is veel andere cafés die het dorp Hans weert had ook overkomen. Ooit groot geworden dankzij een ka naal, en klein geworden door een kanaal. Want met de aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland (1866) begon de bloeiperiode van het dorp. Hansweert werd door de passerende schippers gezien als een belangrijk knooppunt op de kortste route tussen de havens van Rotterdam en Antwerpen. Maar met de aanleg van het Schelde- Rijnkanaal verplaatsten die scheepsbewegingen zich. De mid denstand ging er hard op achter uit. Mary is in de laatste dagen van het bestaan van het café spullen uit het interieur aan het verkopen. Het doet haar pijn, zegt ze weer. „Maar het pijnlijkste van alles is dat ik een overnamebedrag heb betaald. Dat zie ik van m'n leven niet meer terug. Ik heb ook geen idee wat er met het pand gebeurt, weet niet wat de eigenaar er mee gaat doen. Ik ga eerst thuis maar eens aan het werk, want daar staat alles natuurlijk stil. Daarna pro beer ik weer aan het werk te gaan. Maar ik word geen eigen baas meer." Officieel is de sluitingsdatum 1 maart, maar maandag 26 februari gooit ze haar kroeg voor het laatst open. Het is dan biljartavond. Dinsdag is haar wekelijkse vrije dag, en dan is het klaar. „Want om die woensdag nog voor een daggie open te gaan... Dat schiet niet op." Die tentoonstelling kwam er. Na inspanning van Ronald Versteeg van de vereniging. Op een oproepje voor oude foto's kwamen drie reac ties. Dat kon beter, vond Versteeg. „Ik ben gaan zoeken naar oude bewoners die verhuisd zijn. Daar heb ik leuke foto's vandaan. En die mensen kennen ook de namen van diegenen die erop staan. Heel leuk." Versteeg is voornemens een ar chief aan te leggen in het 't Kats- huis, waar ook het jubileum ge vierd werd. Iedere foto die hij kreeg, heeft hij ingescand. Op een van de foto's staat zijn eigen huis, gemaakt tussen 1895 en 1905. „Maar ik heb ook een foto gevon den van een huis waarvan de hui dige bewoner niet weet wat voor bijgebouwtje er voor staat. Vroeger hoorde je wel eens dat mensen met TBC daar konden zitten zodat ze veel zon hadden. Ik denk dat het zoiets was. Maar het antwoord heb ik nog niet." Na de oorlog De VDK is in 1988 ontstaan uit de feestcommissie die na de oorlog werd opgericht. Versteeg: „Vroeger zeiden we: we worden geen klach- tenbank tussen dorpsbewoners en gemeente. Dat willen we nog steeds niet. We organiseren veel. Vooral voor kinderen. Iedere maand wel iets. Knutselen, bingo en ik loop met het idee rond om eens een zeehondentocht te doen." maandag 19 februari 2018 BE Voor 't Anker is het niet meer te doen Michiel Bouwman Hansweert rook opgaan nu ze haar café moet sluiten, foto johan van der hei jden. Mary Krijger ziet haar droom in - Mary Krijger Herkenning en herinnering. Dat had wel het thema kunnen zijn van het dertigjarig jubileum dat de Vereniging Dorpsbelangen Kattendijke (VDK) zaterdag vierde. Herkenning vanwege de talloze oude foto's die tentoon gesteld werden, herinnering vanwege de bijbehorende verha len. „Kijk, dat is Piet van de friet- kar." Michiel Bouwman Kattendijke Belangstelling bij de fototentoonstelling, foto johan van der hei jden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62