MmmMmmïWmmmmBffll Blik en poppen in Renesse laten herinneringen aan vroeger opleven 21 Een poppenledikantje uit 1930, Holly Hobbie poppen en een blikje van Erdal schoencrème: het blikmuseum De Blikvanger in Renesse brengt direct bij binnenkomst pats boem de herinneringen aan vroeger tijden tot leven. Eigenaresse Annemarie Heiligers-Jansen is voor de voorjaarsexpositie die gisteren opende maar weer eens de zol der opgeklommen. „Ik vond een groot blik vol met poppen en an dere spullen van Hollie Hobby. Ik kan niets weggooien, dus dan krijg je dat." Samen met attributen die ze in de loop der jaren - „Ik verzamel sinds 1965"- op rommelmarkten en beurzen heeft gekocht, zorgt het speelgoed van haar dochters nu voor een speciaal ingerichte hoek in het museumpje aan de Ca- pelweg in Renesse. De wat grotere poppen staan onder andere in een wiegje, maar Annemarie heeft ook een dozijn aan poppenhuisjes in gericht met verschillende thema's. En daartussen staat een poppenle dikantje uit 1930. „Ik had de stof van het bedje ge wassen, maar wat denk je? Ge krompen! Toen heb ik er zelf maar wat voor gemaakt." Geen enkele bezoeker hoeft zich te vervelen als hij het museum van Annemarie binnenstapt. Bij elk at tribuut heeft ze wel een verhaal. Daarom is ze ook blikken gaan verzamelen. Het begint al bij haar allereerste blik: dat is er een van Betuwe-Tiel, en dat vond ze op de vuilnishoop in Noordwelle. Maar de gasten kunnen ook teren op hun eigen herinneringen. Want als Annemarie het kussentje uit het oude ledikant je haalt, lichten de ogen van de 96-jarige Henk van der Meeren uit Capelle aan den IJssel op. Hij logeert bij zijn doch ter Lia in Zierikzee, en samen zijn ze naar het blikmuseum gekomen. „Weet u nog pa, dat u stro moest halen voor de matrassen?" „Ik Weet u nog pa, dat u stro moest halen voor de matrassen? vond het heerlijk liggen", ant woordt haar vader. „Ja, maar op een gegeven moment werd het stro plat en moest er een nieuwe bos gehaald worden", vult doch terlief aan. Direct bij binnenkomst al gaan de herinneringen leven voor Van der Meeren. Hij houdt een blikje van Erdal schoencrème vast. „Het zou in één klik open gaan", wijst hij op het speciale draaimechaniekje aan de rand van het blik. „Mijn broer kreeg het doosje niet open. Hij probeerde maar en probeerde maar en ineens zat hij helemaal onder de schoen smeer. Wat hebben we toen gela chen!" En dan een sigarendoosje van Hofnar. „Die ging ik op zon dagmiddag altijd voor mijn vader halen. Dan liep ik in mijn borstrok over straat in Rotterdam." De doosjes gaan na betaling van een paar euro mee naar huis. Want alles, nou ja vrijwel alles, is te koop in het blikmuseum. „Ik heb veel te veel spullen. Als er een verzame laar komt, zeg ik: 'Neem alsjeblieft mee.'" Ewald en Ida Romijn uit Drei- schor zijn bridgevrienden van An nemarie en komen na een wande ling in de duinen van Renesse even binnenpiepen. Natuurlijk is er extra aandacht voor de poppen- hoek met alle bijbehorende attri buten, waaronder een servies van Holly Hobbie. „Met witte commu nie kreeg je als kind ook een drie delig servies, een déjeunertje heette dat: kop en schotel en een bordje", refereert Ida aan haar ka tholieke jeugd. Ze krijgt uitleg van Annemarie Heiligers over haar poppencollectie. Annemarie is nu weliswaar 77 jaar oud, maar haar enthousiasme om haar museum open te houden is nog onverminderd. Wel wordt het te zwaar om meer dagen open te gaan. Daarom houdt ze het op dinsdag van 10.00-12.00 uur, woensdag van 14.00-17.00 uur en elke derde zondag van de maand van 12.00-17.00 uur. Het speelgoed en de door Anne marie zelf beschilderde eieren zijn te zien tot en met 23 mei. maandag 19 februari 2018 SD 'Mijn broer zat onder de smeer' Lia van der Meeren helpt haar vader Henk herinneringen van vroeger op te halen met een bezoek aan het blikmuseum in Renesse. fotos marieke mandemaker Valeska Nastaly Renesse - Lia van der Meeren Annemarie Heiligers bij haar poppencollectie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59