6 7 8 9 10 9 NewKidson the Board Wat goed is komt snel, luidt het gezegde, maar soms komt het ook iets té snel. Snowboardster Chloe Kim (foto boven), een Amerikaanse, plaatste zich eigenlijk al op haar 13de voor de Olympische Spelen, die van Sotsji, maar dat feest ging niet door. Ze was wel goed genoeg, maar niet oud ge noeg om op de halfpipe mee te mogen doen. Dus moest het dit jaar in Pyeongchang maar gebeu ren voor Kim, nog steeds pas 17. Het resultaat was verbluffend: in haar laatste run zette ze een bijna perfecte score van 98,25 neer. De concurrentie kwam niet eens in de buurt. Een unicum was Kim niet, met haar zeventien jaar. Op de slo- pestyle was het goud bij de heren voor Red Gerard (foto onder), net als Chloe Kim 17 jaar oud. Het had overigens maar een haar gescheeld of Gerard had de wedstrijd in Pye ongchang gemist. Na een avond bingewatchen op Netflix sliep hij finaal door zijn wekker heen. Een ploeggenoot maakte hem nog net op tijd wakker. Bjorgen weet niet van ophouden Ze hoeft het niet meer te doen. Marit Bjorgen (foto) won alles wat er te winnen valt. Het is echt niet zo dat de prijzen bij haar vanzelf binnenrollen. Integendeel. „Het is niet zo dat je naar buiten gaat en zomaar even overwinningen verzamelt", zei Bjorgen ooit. „Elke zege kost een hoop voor bereiding, concentratie en hard werken." Toch kan ze dat ook op haar 37ste nog opbrengen, en daarmee werd ze in Pyeong chang de succesvolste winter- olympiër ooit. Haar zilveren medaille op de skiatlon was haar elfde plak. Later won ze ook nog brons, op de 10 kilome ter vrije stijl, en goud met het Noorse team op de estafette. Ze staat daarmee op zeven goud, vier zilver en twee brons. Daar mee heeft ze drie medailles meer dan de nummer 2 op de all time-ranglijst. Bjorgen was door het dolle, toen ze het re cord verbrak. „Ik ben al heel lang heel goed. Maar ik word ook ouder, en de jongere meis jes worden beter." Toch is één ding (bijna) zeker: zo goed als Marit Bjorgen worden ze nooit. Doodsverachting van Shaun White Het was een wedstrijd waar over 20 jaar nog over wordt ge praat, schreef persbureau AP. Niet omdat het de Spelen zijn, niet omdat het snowboardgod Shaun White (foto) was die zijn derde gouden plak pakte. Het was de manier waarop hij het deed. Zijn winnende run was in termen van moeilijkheid, showmanship en lef de beste die ooit is vertoond op een half pipe. Het ging gepaard met de wetenschap dat hij de moeilijk ste run uit zijn leven moest vol tooien, óf genoegen moest ne men met zilver. De run bevatte sprongen die letterlijk doods- verachtend zijn. Er zaten com binaties van trucs bij die White nooit had voltooid, vertelde hij achteraf. Niet in de training, en al helemaal niet in een wed strijd. Maar op 14 februari deed hij het. En dat was zelfs voor White, die na het zien van de score he vig geëmotioneerd neerknielde in de sneeuw, een mo ment om bij stil te staan. „Ik ben echt trots op mezelf, en dat zeg ik nooit." Geen fout, maar goud Vertwijfeld steekt Ester Ledecka (foto) haar skistokken in de grond. Als een onervaren pupil glijdt ze door de sneeuw, haar gezicht een en al ver twijfeling. Want ja, op het scorebord staat een 1, en ja, het publiek gaat los. Maar te gelijk weet de Tsjechische dat de eerste plaats op de Su per G nooit voor haar kan zijn, en dat de fans echt niet voor haar staan te juichen. Ze is snowboardster. Skiën doet ze er een beetje bij. Ledecka is in het laatste deel van het programma gestart, lang na alle favorieten. Anna Veith, de Oostenrijkse lijstaanvoer- ster, wordt al gefeliciteerd. De Amerikaanse tv-zender NBC is zelfs al gestopt met uitzenden - winnaar bekend, toch? Het blijkt een grove misrekening. Een camere- man vertelt Ledecka dat ze echt de snelste is. Dat moet een foutje zijn, stamelt ze. Het is geen foutje. De olym pische annalen hebben „,s2c\_ er een sprookje bij. En dat is vier voor Four-cade Bij weinig win tersporten is de spanning zo invoelbaar als bij biatlon. In no time moe ten atleten van explosieve inspan ning (langlaufen) naar innerlijke sereniteit (schieten). Elke misser kan fataal zijn. Bij de massastart, zondag, kijken alle concurrenten naar de Fransman Martin Four- cade (foto). Hij voert het veld aan, hij bepaalt waar de lat ligt. Bij de eerste schietbeurt zitten ze alle maal in zijn buurt. Bij de tweede nog ongeveer de helft. Met elke voltreffer velt Fourcade een nieuwe concurrent. Na de derde schietbeurt kunnen alleen twee Duitsers zijn spoor nog volgen. Richting de finish is daarvan al leen Simon Schempp over. Hij gaat mee in het zog van de Fransman, die nu al kilometers lang het kop- werk op zich neemt. Schempp kruipt pas op het laatste rechte eind uit zijn schulp en lijkt Four- cade af te troeven. Maar hij komt te laat. Op de finish heeft de Frans man nog een paar centimeter over (zie foto boven), en daarmee pakt hij het goud dat hem toekomt. Het is het vierde goud in zijn carrière, waarmee hij de succesvolste Franse winterolympiër ooit is. maandag 19 februari 2018 GO FOTO'S GETTY IMAGES, PHOTO NEWS, BELGA, AFP, PIM RAS, REUTERS MONTAGE MCO 'Hg Jol8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41