If Nederlandse stunt op de500 meter blijft uit f 7 De laatste rit van Jorien ter Mors, die kiest voor de langebaan GANGNEUNG Zoals verwacht heeft Nederland gisteren geen medailles gewonnen op de 500 meter voor vrouwen. Neder lands kampioene Jorien ter Mors belandde verdienstelijk op de zesde plek in 37,53. Even leek ze zelfs in aanmerking te komen voor een medaille, maar daarvoor kwam ze 0,19 seconden tekort. Anice Das (19de) en Lotte van Beek (23ste) vervulden een bijrol. Van Beek verving Marrit Leen- stra, die zich zaterdag afmeldde. Volgens haar paste de sprint toch niet in haar programma. De num mer 3 van de olympische 1500 me ter in Gangneung wilde zich voorbereiden op de de ploegach tervolging van vandaag. Het goud op de sprint was voor Nao Kodaira. De Japanse schaats ster zegevierde in 36,94 seconden. Dat is een olympisch record en een wereldrecord op zeeniveau. Het zilver ging naar de Zuid-Ko- reaanse Lee Sang-hwa (37,33), die in 2010 en 2014 nog olympisch goud pakte. De Tsjechische Karo- lina Erbanova pakte brons (37,34). Zowel Kodaira als Erbanova heeft een band met Nederland. Beiden reden een paar jaar voor een ploeg onder leiding van oud- olympisch kampioene Marianne Timmer. Een lengte van r8r centimeter is onhandig in de discipline die gro tendeels draait om behendigheid. Ter Mors komt beter tot haar recht op de langebaan. Bij haar laatste race op deze za terdag is ze geen favoriete. Nie mand won ooit goud in de ene schaatsdiscipline en een medaille op de andere. Maar als Ter Mors start, gaat ze altijd voor het po dium. Ze is in vorm. En in short track is alles mogelijk. Ze komt al snel op de derde positie. Juist keuzes Hier in Gangneung rijdt Ter Mors misschien wel haar beste short trackwedstrijd ooit. Ze zou er bijna door gaan twijfelen, maar nee, het is écht mooi geweest, dit is haar laatste individuele wed strijd. Heel misschien rijdt ze morgen nog de B-finale met de af- lossingsploeg. Als Otter haar wil opstellen, is ze altijd beschikbaar. Shorttrack was haar eerste liefde, maar de afgelopen jaren kwam er met langebaan een tweede, verfrissendere liefde bij. Succes maakt een blijer mens dan verlies. Ze wil nieuwe trainings prikkels. En een coach standaard aan haar zijde, zonder dat hij bij shorttrackwedstrijden zit en zij mijlen ver weg bij de langebaan. Het tempo gaat omhoog. Haar benen ontploffen. Ze kan niet meer. Twee vrouwen schieten voorbij. Terwijl ze als vijfde over de finish glijdt, denkt ze: ik heb er alles uit gehaald. Dit was het dan. Bos tevreden met 8ste plek Dekker legt zichzelf druk op Björgen pakt gedeeld record FLITSEN De finale van de 1500 meter was de laatste individuele short trackrace van Jorien ter Mors (28) ooit. Ze gaat nu vol voor de langebaan, waar ze beter uit de verf komt. LISETTEVAN DER GEEST Voor goud in Sotsji op de lange baan, terwijl ze zich al die jaren had ge richt op short track. En voor die individu ele olympi- sche start- plek die ze in december onverwachts van de selectie commissie shorttrack kreeg. Toen dacht ze nog: past het wel in mijn programma? Nu is ze er blij mee. Ter Mors plaveide de weg voor Nederlandse shorttracktalenten van nu, zo als Suzanne Schulting. Ze was er op haar twintigste in Vancouver al bij, toen shorttrack nog weinig voorstelde in Nederland. In de ja ren daarna kwam het succes, on der meer met winst op EK's en WK's met de aflossingsploeg. Ter Mors was onbetwist kopvrouw, won individueel zilver in 2013 op de 1000 meter op de WK en werd het jaar daarna Europees kampi oen. Wat had ze veel overgehad voor een olympische shorttrackme daille. Als 17-jarige verhuisde ze van Enschede naar Heerenveen, altijd volledig toegewijd. Zoals haar coach Jeroen Otter zegt: „Een buffel op het ijs. Misschien niet al tijd de meest elegante, maar vol kracht en passie." Daar zit de crux. Het geluid is hard. O zo hard, denkt Jorien ter Mors wanneer ze het ijs opstapt. Dit is het dan. Hoe mooi wil je een afscheid hebben? In het hol van de leeuw, in het land dat shorttrack ademt, in een vol stadion met 12.000 toeschou wers, allemaal schreeuwend. De drievoudig olympisch kampioene langebaan hoort het. Heel even. Dan komt de concentratie weer. De 1500 meter staat voor pijn. Voor vierde worden, vier jaar geleden in Sotsji. Voor eerder deze week toekijken toen ze haar olympische titel op de langebaan niet kon ver dedigen. De 1500 me ter staat bij haar ook voor verrassing. PRESENTEERT iTOTJ/O maandag 19 februari 2018 Vaarwel shorttrack, tot nooit meer ziens SKELETOI Kimberley Bos (foto) is bij haar olympi sche debuut in Pyeong- chang achtste geworden. In de vierde en laatste heat werd de 24-jarige Edese zevende. Bos was tevre den. „Het is heel erg mooi dat je bij je olympische de buut zo'n klassering kan af dwingen." De Britse Lizzy Yarnold greep het goud. SNOWBOARDEN Een me daille zal het niet worden, maar de top 8 is haalbaar. Dat zei snowboardster Michelle Dekker (21) giste ren in Pyeongchang, waar ze donderdag begint aan de kwalificaties op de parallelreuzenslalom. „Dat is de druk die ik mezelf opleg." LANGLAUFEN De Noorse langlaufster Marit Björgen veroverde dankzij winst met het team op de esta fette haar zevende goud op Winterspelen en haar dertiende medaille in to taal. Daarmee evenaarde ze recordhouder Ole Einar Björndalen. Ireen Wüst (10) staat zevende op de lijst. De Oostenrijker Marcel Hirscher heeft zijn tweede gouden medaille van deze Spelen behaald. Hij was in twee runs van de reuzen slalom veruit de snelste. De Duitser Nico Walther en zijn remmer Christian Poser hebben na twee van de vier runs de leiding bij de tweemansbobs. De langlaufers uit Noor wegen hebben bij de Spe len van Pyeongchang de olympische titel op de 4x10 kilometer estafette gepakt. Freestyle skiër Oystein Braaten heeft goud ver overd op de slopestyle. De Noor bleef de Amerikaan Nick Goepper en de Cana dees Alex Beaulieu-Marc- hand voor. @lvdgeest Gangneung Dat was het dan. Jorien ter Mors na haar laatste individu ele shorttrack race. FOTO PIM RAS GIANNIROMME HIDDE VAN WARMERDAM TESSA VELDHUIS MATTIE VALK THIJS ZONNEVELD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39