4 Carrière van succesvolle coach Jillert Anema is aaneenschakeling van ruzies En wéér is er een conflict waarin Jillert Anema een hoofdrol speelt. Dat is ook niet zo vreemd. Anema is de Mourinho van het marathonschaatsen en de Calimero van de langebaan: hij staat garant voor confrontaties. OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 Held uit de oude doos: inie Borckink ANALYSE e wilden hem inter viewen over een schaats pak. En misschien kon hij ook nog even uitleggen waarom de Nederlanders nu zo goed waren in schaatsen. Maar de presentatoren van de olympische ontbijtshow op CNBC kregen vier jaar geleden in Sotsji geen inter view van Jillert Anema; ze kregen een oorwassing. In een minuten lange monoloog veegde Anema de vloer aan met de Amerikanen en hun sportbeleving. Het interview ging de hele wereld over. Wij lachen natuurlijk, in Neder land. Die gekke Jillert. Wat een ke rel. Het is Anema ten voeten uit. Verwacht van hem geen zalvende woorden en geen nuances. Hij is altijd uit op de confrontatie. Met alle gevolgen van dien. Want zo'n interview bij de Amerikanen is leuk, maar Anema's confrontatie model heeft ook een donkere kant. Anema is al jaren de José Mou rinho van het marathonschaatsen. Hij heeft het meeste geld en de beste rijders, maar de controverse is nooit ver weg. Vanwege zijn uit spraken, vanwege zijn tactieken, vanwege trucs waar anderen hun vraagtekens bij zetten. Hij zet rij ders van zusterteams op kop voor zijn eigen kopmannen en zijn schaatsers zijn betrokken bij legio incidenten in de finales van wed strijden. Op het Open Nederlands Kampioenschap op de Weissen- see, drie weken geleden, deelde de jury drie rode kaarten uit aan Ane ma's rijders - voor het hinderen van tegenstanders én voor een vechtpartij na afloop. W Langebaansterren, met Kramer voorop, krijgen meer geld en dat steekt bij Anema Maar Anema's rol in het lange baanschaatsen is totaal anders - meer die van Calimero. Want op de langebaan is hij niet de grootste en de rijkste - zijn budget ver bleekt bij dat van de commerciële ploeg van Lotto-Jumbo. De lange- baanvedetten, met Sven Kramer voorop, krijgen meer geld en meer aandacht - en dat steekt bij Anema. In elke beslissing in hun voordeel ziet hij een complot, hij noemt de sponsordeal van de na tionale loterij aan Lotto-Jumbo oo ooo maandag 19 februari 2018 GO Altijd bleef ze ver verwijderd van de prijzen, maar niet tijdens de Spelen van 1980. Annie Borckink snelde in Lake Placid verrassend naar de olympische titel op de 1500 meter, de enige gouden plak voor Nederland dat jaar. Ria Visser maakte het Oranjefeest compleet door beslag te leggen op de tweede plaats. Alti j d uit opeen aanvaring 4 Jillert Anema weet de schijnwer pers op zich gericht in Pyeongchang, maar niet om de juiste redenen. FOTO PIM RAS Tekst Thijs Zonnveld Teamm YeamNL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36