Millimeterwerk I 2 Binnenbaan of buitenbaan: wie vandaag de500meter Voor het eerst sinds de Spelen van 1994 in Lillehammer gaat de olympische 500 meter weer over één omloop. Dat gaat de dynamiek van de wedstrijd veranderen, de loting is bepalender. „Maar in topvorm win je inde binnen- en de buitenbaan." OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 Held van het weekend: amil Stoch Column Vier jaar geleden was het hoogtepunt van de Olympische Spelen de 500 meter bij de mannen. Nog nooit had een Nederlandse schaatser goud gehaald op deze afstand. Laat staan dat het hele podium oranje kleurde. Het werd de bekroning van de Nederlandse dominantie in Sotsji. Jankend zat ik in de studio, totaal overvallen door emoties. Jan Smeekens die een paar tellen dacht dat hij goud had gewonnen, maar na tijd- correctie genoegen moest nemen met zilver. De vreugde van Michel Mulder. En omdat het nog niet gek genoeg was, completeerde Ronald Mulder, de eeneiige tweelingbroer van Michel het podium in Oranje-stijl. Het werd me allemaal te veel. Een volledig Nederlands podium lijkt zeer on waarschijnlijk en de spanningsboog zal compleet anders zijn dan vier jaar geleden. Waar vier jaar geleden de 500 meter nog twee keer verreden werd, moeten de schaatsers het nu laten zien in slechts één omloop. Zoals bij elke verandering zijn er ook nu veel mensen die het er niet mee eens zijn. Het zou oneerlijk zijn, omdat het voordeel of na deel van een laatste bin- nenbocht te veel de wed strijd zou bepalen. Maar ik ben een groot voorstander van één keer schaatsen. Nu komt het echt aan op dat ene mo ment. Geweldig vind ik dat. Alles of niks en geen moge lijkheid om een fout te her stellen met een tweede run. Hoe gaan ze om met de druk? Fysiek zit er weinig verschil tussen de schaat sers. Er zijn wel zes mannen die hier 34,5 kunnen schaatsen. De vraag is alleen: wie kan er het beste met de spanning omgaan? De schaatser die de be ste balans vindt tussen agressie en rust. Diegene die 200 kilogram per afzet op het ijs legt en hier mee de schaats op sublieme wijze door de bocht kan sturen gaat winnen. Millimeterwerk. Het wordt een prachtig schouwspel. Op de pers tribune om me heen zitten voormalige wereldtop pers als Shimizu, Dan Jansen, Joey Cheek en Gaé- tan Boucher. Op het ijs staan grootheden als Je- remy Wotherspoon en Gerard van Velde de nieuwe helden te coachen. We kijken elkaar aan en zonder iets te zeggen begrijpen we elkaar. We heb ben allemaal ervaren hoe moeilijk het is om van daag te presteren. Sommigen moeten coachen, anderen moeten het beschrijven of becommenta riëren. Maar we weten dat het eigenlijk niet te om schrijven is. Dat gevoel. Het geweld. De ontlading. De zoektocht op het ijs. De pijn. Het is zoveel van alles. We zullen verwoede pogingen doen om het toch te omschrijven, maar soms schieten woorden gewoon tekort. Ik ben groot voorstander van één keer schaatsen. Alles of niks, geweldig Jan Smeekens Winnaar race 1 Vanuit binnenbaan 34,59 500 meter (m) - - - door de dubbele omloop. Eén keer in de binnenbaan starten, daarna in de buitenbaan en beide tijden op tellen is daarmee verleden tijd. De ISU besloot dat enerzijds omdat het in Sotsji vier jaar geleden een jan boel was met de tijdwaarneming. Jan Smeekens dacht veel te lang olympisch kampioen te zijn, tot er een correctie plaatsvond en Michel Mulder het goud kreeg omgehan gen. Daarnaast noemde de ISU het toevoegen van de massastart als on derdeel als reden om de 500 meter te kortwieken. Loting Het lijkt misschien eerlijk, gewoon één 500 meter, geen excuses. Wie de zenuwen het best onder controle heeft, de minste fouten maakt en het hardst gaat, wint. Maar, vindt bijna iedereen, de loting wordt op deze manier te belangrijk. Want starten in de binnen- of de buiten baan, het maakt een wezenlijk ver schil. Niet dat iedereen dezelfde voor keur heeft voor de startbaan. De één wil liever buiten beginnen om op de kruising op de tegenstander te kunnen jagen. De ander start lie ver in de binnenbaan om zo de veel ruimere laatste buitenbocht te heb ben, als de hoogste topsnelheid wordt bereikt. Op snelle hoogland- RIK SPEKENBRINK Een Finse journalist vroeg vorige week of sprinter Mika Poutala in Nederland net zo bekend is als voetballer Jari Litmanen. 'Want schaatsen is toch zo populair bij jul lie?' Nu valt er over de kleurrijke Poutala veel te zeggen, genoeg voor een biografie zelfs, getiteld, What it makes to succeed. Maar om hem ge lijk te schalen aan de Ajax-icoon... Poutala had iets meer in Litma- nens buurt kunnen komen als de olympische 500 meter in 2010, net als die van vandaag, over één om loop was gegaan. In de eerste race in Vancouver reed hij de snelste tijd, maar door een mindere uitvoering in rit 2 viel de Fin uiteindelijk nog buiten het podium: vijfde. Opvallend genoeg was het juist Poutala die twee jaar geleden een petitie liet rondgaan voor het be houd van twee omlopen. Hij kwam papier tekort. Geen schaatser was voorstander van het halveren van het kortste sprintnummer op WK en Olympische Spelen. Maar de in ternationale schaatsfederatie (ISU) luisterde niet en zette een streep maandag 19 februari 2018 GO De drie Nederlandse hoofdrol spelers van vier jaar geleden, toen de 500 meter nog in twee races werd beslist, foto's anp/pim ras f @erbenwennemars De Poolse skispringer Kamil Stoch heeft goud gewonnen op de grote schans, het koningsnummer. De titelverdediger leek de hoofd prijs aan de Duitser Andreas Wellinger te moeten laten, die hem al had onttroond op de kleine schans. Maar na Wellingers monstersprong van 142 meter hielpen windcorrectiepunten Stoch alsnog aan het goud. Vandaag gaan we een heel andere wedstrijd zien. kk Nooit meer de Schaatsen Vandaag, eerste rit 11.53 uur Start binnenbaan, Start buitenbaan, laatste buitenbocht laatste binnenbocht 10. Whitmore (VS) Smeekens 16. R. Mulder Lorentzen (Noo) 17. Yamanaka (Jap) Verbij 18. Boisvert-Lacroix (Can) - Poutala (Fin) V @rikspekenbrink Gangneung

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34