rULTUUR 27 h plus radio tv gids Het werd tijd voor een dansprogramma zónder competitie, vond Jan Kooijman. Het resultaat, Dance around the World, is vanavond te zien bij KRO-NCRV. ^^B ij ervoeren onze dans- I ^^B carrière ook niet als een wedstrijd", zegt Jan Kooijman (36) die samen met de Belgi- ^^B ^^B sche choreograaf en schrijver Ish Ait Hamou - de twee zaten samen in de jury van de RTL-talentenjacht So You Think You Can Dance - het nieuwe Dance around the World ontwikkelde. Het duo gaat elke aflevering naar een ander land om daar in lokale culturen te duiken en zich de typische dansen van daar eigen te maken. Een keer géén wedstrijd dus. Het idee resulteerde aanvankelijk in 2016 in een eenmalige uitzending in het kader van de experi mentele tv-week 3LAB. „Eindelijk is het zover dat we een hele serie kunnen laten zien", aldus Kooij man, die twee jaar terug RTL verliet voor de publieke omroep. „Ik wilde me meer richten op human interest en kreeg bij KRO-NCRV (hij tekende onlangs bij de omroep voor twee jaar bij, red.) de kans mijn eigen ideeën op tafel te leggen. Dat duurt bij de NPO soms wat langer. Het is een nogal stroperig proces, zeker vergeleken bij een commerciële zender. Maar daar had Dance around the World waarschijnlijk wél weer dat strijd- element gehad en dan had ik er minder snel achter gestaan." Bovendien, volgens de presentator, acteur en voormalig danser is er nu eindelijk sprake van een dansvariant op bekende programma's als Nick Simon TheDream en Ilses Veranda. „Op de een of andere manier was dit er nog niet. Toen wij dit verzonnen en langsgingen bij verschillende productiehuizen hoorden we telkens: goed idee, maar volgens mij bestaat zoiets al. Niet dus Vooroordelen Hij noemt Dance around the World eigenlijk liever een cultureel reisprogramma. „Als Ish en ik Jorda nië bezoeken, gaat het bijvoorbeeld ook over godsdienst." Lachend: „Daarnaast kun je ons in de merkwaardigste outfits folkloristisch zien dansen." Wekelijks begint het duo op Schiphol, nog niet wetend welk vliegtuig ze gaan pakken. „Ik ben perfectionistisch ingesteld, dus als ik van tevoren zou weten welke traditionele dans we gingen Je ziet ons in de vreemdste outfits dansen Meer met dans Mist hij So You Think You Can Dance, dat voor het laatst in 2015 te zien was? „Het is de mooiste talen tenjacht die er is en het zette een trend met min der afkraakcommentaar van de jury. Iets wat je terugzag in bijvoorbeeld The voice of Holland. Ik vind absoluut dat het moet terugkomen, maar dan moet je het complete team - presentatie en jury - vernieuwen met jonge mensen. Of omdat ik denk dat de NPO meer met dans zou moeten doen, zou er eigenlijk ruimte voor een brede dansshow moe ten zijn bij de publieke omroep. Een die alle stijlen omarmt. Zo'n programma heeft tenslotte culturele meerwaarde." Dance around the World, maandag 21.25 uur, NPO 3 doen, zou ik me er compleet kapot op oefenen." De opzet leverde ook minder fijne verrassingen op. „Hoop je op Nieuw-Zeeland, krijg je Ierland. Oh shit, dat is op één plek blijven staan en huppen. Riverdance dus. Maar juist in zo'n geval moet je uiteindelijk terugkomen op je vooroordelen." Kooijman hoeft zich niet te vervelen. Zo komt er een tweede reeks van het humoristische pro gramma Echt Niet OK met Katja Schuurman. „Ook kijk ik momenteel of ik zelf wat kan ontwikkelen in drama. Ik heb het acteren wel gemist", aldus Kooijman, die in films speelde als Hartenstraat en Verliefd op Ibiza. De Zevende Hemel (met Huub Stapel en Halina Reijn) uit 2016 was zijn laatste wapenfeit. „Ik had juist het gevoel dat ik met die film een nieuwe stap had gezet op acteergebied." maandag 19 februari 2018 MediaSCultuur Dansen zonder winnaars Gudo Tienhooven A Jan Kooijman en choreograaf Ish bezoeken onder meer Peru, Oekraïne, Jorda nië en Thailand. FOTO'S KRO-NCRV 44 —Jan Kooijman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27