9 Ontoelaatbaar gedrag Schokkende feiten Slachtoffers schetsen een complex beeld. Van E. was behandelaar, geestelijk leider én werkgever. Hij werd op handen gedragen Snikkend verhaal W Dode 2 (Jedidja) Dode 1 (Jedidja) delaar, geestelijk leider, kerkelijk voorganger én werkgever. Hij werd op handen gedragen, maar zijn charisma had een andere kant. Achter gesloten deuren schond hij hun lichamelijke integriteit." Wegvluchten is niet alleen omwille van emotio nele afhankelijkheid en psychische gesteldheid moeilijk: het is ook een geldkwestie. Patiënten zijn bij de zorgboerderij ingetrokken. Ze krijgen zorg- geld en hebben een dak boven het hoofd, zolang ze hun geld aan zorg op de Neshoeve besteden. Om het helemaal dicht te timmeren heeft Van E. nog een trucje: patiënten worden personeel. Al is het maar in de huishouding: ze zijn in dienst. Later, in de rechtbank, is dat Van E.'s verdediging. Seks met een collega is toch niet strafbaar? Het duurt tot 2002 voordat een voormalig Neshoeve-bewoonster als eerste aangifte doet van seksueel misbruik. Vier vrouwen volgen. Een van hen zegt te zijn verkracht. Tot drie keer toe wordt Van E. aangehouden, maar steeds wordt hij dezelfde dag vrijgelaten. „Het zijn leugens." Pas in 2004 geeft hij in de rechtbank toe dat hij de vrouwen inderdaad aanraakte. Logisch, het was onderdeel van de therapie: „Knuffels horen er nu eenmaal bij." Maar de vijf dames die aangifte hebben gedaan, hebben elkaar beïnvloed, betoogt zijn advocate. Het onderzoek naar de aanklachten neemt jaren in beslag. Van E., die intussen gewoon doorwerkt, wordt in 2006 vrijgesproken. Gebrek aan bewijs. 'Vroeg of laat is een rech ter het met ons eens...' verzucht een slacht offer in het Rotterdams Dagblad. Justitie gaat in hoger beroep. Maar ook in 2008 volgt vrijspraak. Vijfjaar later barst in de Neshoeve de bom. Van E. moet weg. 'Ontoelaatbaar ge drag', luidt de verklaring. De Neshoeve laat aan het Reformatorisch Dagblad weten te vermoeden dat Van E. lijdt aan een narcis tische persoonlijkheidsstoornis. Opnieuw laat Van E. zich niet ontmoedi gen. In Meerkerk richt hij Stichting Hoeve Jedidja op. In dit 'christelijke centrum voor vitalisering' - met een dependance in Hoogblokland, wordt weer zorg verleend. Wederom aan vooral vrouwen met psy chische klachten die - wrang genoeg - veiligheid en hulp zoeken na seksueel misbruik of andere trauma's. Hier zijn ze veilig, beloven ze bij Jedidja. Net als bij de Neshoeve zijn persoonsgebonden bud getten de inkomstenbron. Wie er zorg krijgt, wordt - alweer - geadviseerd met een maar in te trekken. De Inspectie voor de Gezondheidszorg neemt er in 2013 een kijkje. Jedidja-thera- peuten blijken onvoldoende opgeleid. Er is geen keurmerk en geen gedragscode. Tussen juli 2013 en mei 2014 haalt een van de medewerkers snel een mbo-di- ploma. Ook worden er in allerijl gedrags codes en opleidingsplannen opgesteld. Prompt voldoet Jedidja aan de 'minimale kwaliteitseisen'. De inspectie is akkoord en wenst de christelijke woongroep in mei 2014 veel succes. Dat najaar doen twee vrouwen aan gifte. Wéér seksueel misbruik. Het on derzoek neemt maanden in beslag: pas in juli 2015 wordt Van E. aangehouden. Een derde aan gifte volgt. De gemeenten in de regio draaien daarop de geldkraan dicht. Wie zorg nodig heeft, mag zijn toegewezen budget niet meer aan Jedidja uitgeven. Van E. zit in voorlopige hechtenis als de aangiften oplopen tot vijf. Medewerkster Linda den H. en Van E.'s echtgenote Dineke houden de stichting intussen draaiende. Getuigen worden uitgebreid gehoord. Ook Mar- Op 23 september 2016 krijgt van E. twee jaar cel en een jaar voorwaardelijk. Lager dan de geëiste tien jaar, want verkrachting is niet bewezen. Justitie gaat in hoger beroep. Dat hoger beroep loopt nog steeds. Nog vóór van E. zijn straf heeft uitgezeten, volgt begin 2017 weer een aangifte. Door de nabestaan den van Thirza (29). De vrouw, die zelfmoord pleegde in november 2016, zou door hem zijn mis bruikt. Familieleden stellen dat Van E., zelfs van achter de tralies, invloed had op haar gemoedstoe stand. Dat is niet helemaal uit de lucht gegrepen: Vanuit voorlopige hechtenis schreef hij mailtjes en kaarten naar zijn patiënten. Ook liet hij zijn vrouw brieven verspreiden. Toch wordt Van E. niet vervolgd voor de dood van Thirza, alleen voor misbruik. Als hij in november 2017 weer voor de rechter verschijnt, betoogt zijn advocaat dat Thirza, die bij leven nog als getuige verklaard heeft dat ze door Van E. misbruikt is, beïnvloed is door de media. „De vrouwen die mij beschuldigen, belaagden mij met seksualiteit", zegt Aaldert van E. huilend. Ook vertelt hij voor het eerst dat hij zelf misbruikt is, als kind. De rechter hoort zijn snikkende verhaal aan en zegt: „U mag naar huis". Onder voorwaarden. Van E. moet dinsdag weer voor de rechtbank verschijnen om zich te verantwoorden voor het misbruiken van Thirza. Inmiddels lijkt de zelfmoord van Thirza toch geen zelfmoord te zijn. Haar moeder en tevens Jedidja-medewerker Linda den H. zitten nu vast op verdenking van de moord op haar dochters in 2012 (Joëlle) en 2016 (Thirza). Ook haar man Leo - niet de biologische vader van de twee overleden vrouwen - is verdachte. Justitie onderzoekt daarnaast nog twee zelf moorden uit de Jedidja-tijd. jos H., die penningmeester is. Zij geeft toe dat ze trio's had met Aaldert van E. en een patiënte. Maar dat was, blijft ze net als Van E. herhalen, van alle kanten vrijwillig. Zij wordt momenteel vervolgd. Van E.'s psychische gesteldheid wordt in het Pie- ter Baan Centrum onderzocht. Van E. irriteert de onderzoekers door hen stelselmatig als collega's aan te spreken. Uit interesse voor hun werk, zegt hij daarover in de rechtbank. „Ik ben zelf toch ook hulpverlener?" Meer schokkende feiten komen boven. „Juist de meest kwetsbare cliënten werden in dienst geno men", zo verklaart een huisarts die Neshoeve-be woonsters behandelde. En een andere getuige ver klaart: „Zelfs als ze erkennen dat het vrijwillige seks is: die vrouwen zijn beschadigd." zaterdag 17 februari 2018 GO Jaren '90 -'00 Neshoeve (vrijspraak 2006) Jaren '80 Nehemia Pl-TiST -tC* -#■ 2013-2015 Hoeve Jedidja (veroordeeld 2016) Marjos H.penningmeester (verdacht van misbruik) Echtgenoot Leo (verdacht van moord) sn H., secretaris acht van moord) Dochter Joëlle (t 2012 moord?) (Woonde nooit in Jedidja of Neshoeve) A Kerkelijk thera peut Aaldert van E. kon jarenlang zijn gang gaan. foto ad tl - Officier van justitie in 2016 Van E. in de rechtbank tijdens de rechtszaak in 2016. Hij kreeg toen twee jaar cel en één jaar voorwaarde lijk. FOTO PETRA URBAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9