4 In beeld Met cle kennis ucin nu zijn veel rec lames uit de jaren 50 en 60 nogal politiek incorrect en seksistisch. Kunstenaar Eli Rezkallah speelt met de stereotiepe mannen en vrouwenrollen door ze om te draaien. en vrouw die zich, gehuld in keukenschort, huilend in de armen van haar man werpt omdat ze het eten heeft laten verpieteren. En dat hij dan zegt: 'Dat geeft niet, schat, gelukkig heb je het bier niet laten aan branden!' Het is een heerlijk ouderwets, seksistisch reclameplaatje uit de jaren 50. Fotograaf en kunstenaar Eli Rezkallah (31, Beiroet) moest eraan denken toen hij met Thanksgiving op bezoek was bij zijn fa milie in New Jersey, en zijn ooms over vrouwen hoorde praten. Over hoe hun enige recht het aanrecht is, dat de liefde van de man door de maag gaat en dat vrouwen zich toch maar het best kunnen bezighouden met 'vrouwenzaken' - dat werk. „Je kunt zeggen: in die advertenties worden oude, achterhaalde ideeën over mannen en vrouwen verbeeld. Maar vol gens mij is er in bijna zeventig jaar in essentie bitter weinig veranderd." Toen hij het verhaal vervolgens veront waardigd vertelde aan vrienden en ken nissen - dertigers, net als hij - wist hij het zeker: sommigen houden er ook anno 2017 in wezen niet zulke heel andere opvattingen op na dan zijn oude ooms. Absurde taferelen De kunstenaar zocht de oude reclames op, en verving de vrouwen op de plaatjes door mannen, en hier en daar het woord 'vrouw' door 'man'. Op sommige kunst werken hult hij vrouwen in mannen kleren en mannen in vrouwenkleren. „Door de rollen om te draaien, creëer ik een parallel universum." Het effect? Geestige en absurde taferelen. „En man nen die een koekje krijgen van hun eigen seksistische deeg." Eli Rezkallah zette de door hem bewerkte foto's op Instagram. Hij kreeg er duizenden reacties op. „Ik ben heel blij dat mijn boodschap aanslaat bij zo'n groot publiek. Mijn vrienden zijn trots, en ik ben blij dat zij er dezelfde waarden en normen als ik op na houden. Zij zien niet alleen de leuke plaatjes, maar gelo ven ook oprecht in de boodschap achter de campagne." Wat hij hoopt te bereiken? „Dat men sen die nog altijd vinden dat vrouwen thuishoren in de keuken - en dat zijn er dus ongelofelijk veel meer dan ik voor mogelijk had gehouden - letterlijk zien hoe absurd en beperkt dat idee is. Datje mensen, zowel vrouwen als mannen, tekortdoet als je hun geslacht bepalend vindt voor wat ze kunnen doen in dit leven." 41 KOEKJE VAN EIGEN DEEG Teksl ANNIEK VAN DEN BRAND Foto's ELI REZKALLAH 'In a parallel universe' en meer werk van Eli Rezkallah is te zien op zijn Instagram-account @elirezkallah en zijn website elirezkallah.com. 28| zaterdag 17 februari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 92