8 RECONSTRUCTIE ONTUCHT OP CHRISTELIJKE ZORGBOERDERIJ 'Geestelijk therapeut' Aaldert van E. kon jarenlang zijn gang gaan op zijn zorghoeves. Volgende week moet hij zich opnieuw verantwoorden in een ontuchtzaak. Ook medewerkster Linda den H. is opgepakt, samen met haar man. Zij worden ervan verdacht haar dochters Thirza, patiënte van Van E., en Joëlle te hebben vermoord. Verkracht worden meteen pistool op je hoofd is vreselijk. Maar dit, dit is nog veel erger Het is het volgende hoofdstuk in het leven van de omstreden Aal dert Van E. (77) en zijn zorgboer derij Hoeve Jedidja. Ditmaal staat hij terecht in een zaak rond zijn voormalig patiënte Thirza. Zij overleed in november 2016. Zelf moord, zo werd gedacht. Van E. zou haar in de ja ren daarvoor seksueel hebben misbruikt. Justitie plaatst nu grote vraagtekens bij die zelf moord, die van haar oudere zus Joëlle en van nog twee anderen. Maar het is niet Van E. die verdacht wordt, maar zijn vertrouwelinge Linda den H.: de moeder van Thirza en Joëlle. Zij runde Hoeve Je didja in het Zuid-Hollandse Meerkerk na zijn aan houding in 2015. Vorige maand werd Linda den H. opgepakt, samen met haar echtgenoot Leo den H., op verdenking van moord. Visioenen van God Al in de jaren 80 wordt de 'geestelijk leider' ver dacht van handtastelijkheden, maar duurde tot 2016 voor hij werd veroordeeld. Van E., geboren in Maartensdijk in 1940, is een onzeker kind. Bang. Hij stottert, is mensenschuw en wordt al op jonge leeftijd gepest. In zijn boek RoepingGa er dan voor! (2000) omschrijft hij hoe zijn ouders overwegen psychiatrische hulp voor hem te zoeken. Op 36-jarige leeftijd krijgt de biolo gieleraar een 'onverzadigbare honger naar het Woord van God.' En hoewel hij christelijk is opge voed, bekeert hij zich opnieuw tot het christen dom, geïnspireerd door het boek The Late Great PlanetEarth van Hal Lindsey. Ook krijgt hij visioe nen. God praat tegen hem. 'Je zult demonen uit drijven en je krijgt een gebouw daarvoor', zou God onder meer hebben gezegd. Begin jaren 80 richten hij en zijn vrouw Nehe- mia op in Zwijndrecht. Een geloofsgemeenschap die tegenwoordig niets meer met Van E. te maken wil hebben. Honderden volgelingen lopen in die beginjaren met hem weg. Er worden kinderen gedoopt en met dezelfde vanzelfsprekendheid worden demonen uit 'bezeten' mensen gedreven. Aandoeningen worden met behulp van God 'gene zen'. Van E. is de grote leider. Wie hem tegen spreekt, is 'jaloers' op zijn band met God. Tegensla gen ziet hij als beproevingen van de Heer. En vrou wen die klagen over handtastelijkheden? Dat zijn aandachtvraagsters. Leugenaars. Toch rijzen er bij enkele geloofsgenoten van Nehemia genoeg vraagtekens om Van E. te verban nen. Vanwege financieel wanbeleid en de vermeende handtastelijkheden. 'Onbijbels', sneert hij in zijn boek. Overduidelijk het werk van Satan. Hij doet wat God wil: 'Driemaal heeft de Here met een hoorbare stem tot mij gesproken'. Sekstherapie Niet ontmoedigd richt Van E. in Ridderkerk de Neshoeve op. Hier begeleidt hij gelovige mensen met onder meer depressies. Ze krijgen therapie met de Bijbel als leidraad. Wat dat inhoudt, zal pas jaren later duidelijk worden, als slachtoffers de moed hebben verzameld om hun verhaal te doen bij de politie. Van E. geeft, zo blijkt, naast kerk diensten en religieuze lessen, ook sekstherapie aan bijzonder kwetsbare vrouwen. Vaak vrouwen die in hun leven al eens zijn misbruikt. Dat gaat op een gehaaide manier. Zo zal het woord seksthera pie niet vallen: De Neshoeve-term is 'frustratie- neurosetherapie'. Tijdens de seks wordt er boven dien vaak met veel overtuiging gebeden. 'Strijdend bidden', heet het. Van E. verpakt het in zalvende termen. Dit is geen misbruik, dit is genezing. Dit is wat God wil, is zijn volle overtuiging. „Verkrachting met een pistool op je hoofd is afschuwelijk", zal een slachtoffer later verklaren in de rechtbank. „Maar dit, dit is nog veel erger. Ik hield van hem als een dochter." Want Van E. is geen stereotype zedendelinquent die een willekeurige passant overvalt. Met het geloof als rechtvaardiging bouwt hij een diepe band op met zijn patiënten, blijkt uit hun relaas. In de buurt van de Neshoeve huist al vroeg het gerucht dat het cen trum op een sekte lijkt. Later zullen meerdere cliën ten verklaren dat ze 'in de ban' waren van Van E„ die een soort geestelijke controle over hen had. Een va derfiguur. Ze snakken naar geborgenheid, waardoor ze worstelen met hun dubbele gevoelens bij Van E. en zijn 'helende aanrakingen'. „Slachtoffers schetsen een complex beeld", aldus de officier van justitie in 2016. „Van E. was behan- zaterdag 17 februari 2018 GO Jarenlang misbruik met de Bijbel als leidraad Janneke Boluijt - Slachtoffer van Van E. -torfi Linda d< (verd IJ1E Echtgenote Dineke, voorzitter (niet verdacht) Dochter Thirza (t 2016 moord?) (mogelijk misbruikt door Aaldert 2011-2015)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8