Al twintig kappers in zijn zaak „Ergens tussen de weilanden werd ik uit de auto gezet. Mijn begeleider wees me het station en zei: 'Je moet naar Ter Apel'. Ik kocht een treinkaartje en meldde me bij het AZC. Met een grote glimlach op mijn gezicht, want ik was vrij, veilig. In Damascus had ik een huis, twee auto's, vriendinnen, een klein café en twee kapsalons met dertig man personeel en veel klanten uit de showbusiness. Tot ik een oproep kreeg voor militaire dienst. Ik kon en wilde niet vechten tegen land genoten. Twee dagen later vertrok ik. Ik nam alleen kleren en geld mee. Europa kende ik al. Voor mijn werk was ik in Milaan en Parijs geweest. En een keer in Amsterdam. Ik weet nog dat ik toen dacht: 'Wow, waarom ben ik hier niet geboren?!' Daarom wilde ik naar dit land. Het was zwaar in het begin. Ik kwam uit de wereldstad Damascus, maar woonde in een Fries dorp. Helemaal alleen. Maanden heb ik hard gestudeerd om Nederlands te leren, zodat ik kon werken, zelfstandig zijn. Via via vond ik werk bij een TUrkse kapsalon in Utrecht. Elke dag stond ik om 5 uur op om op tijd te kunnen zijn. Die kapster waar ik werkte... ik had haar in Syrië nooit aangenomen. Na een tijdje wilden de klanten alleen nog door mij worden geknipt. Mijn werkgever werd jaloers en liet mij de rotklusjes opknap pen. Een Marokkaanse klant heeft mij geholpen mijn eigen zaak op te zetten in Utrecht. Al snel kon ik een stukje verderop een nieuwe, grotere salon openen. En daarna een in Rotterdam. Ik heb alles met mijn eigen handen ingericht. Ik heb twintig man personeel, een huis in Utrecht, een auto. Mijn leven is op orde. Nu wil ik verder. Door beter Nederlands te leren, me te ontwikkelen in mijn vak, want ik heb te lang stilgestaan. Misschien kan ik wel lesgeven op de Kapperacademie. Een groot deel van mijn familie woont hier. Mijn broers, mijn moeder. Mijn broers redden zich wel, voor mijn moeder is het zwaarder, maar ze is gelukkig, omdat ze tussen haar kinderen woont. Hopelijk komt de oorlog in Syrië snel tot een einde. Maar ik ga niet meer terug. Ik heb mijn draai geworden. Mijn toekomst ligt in Nederland." magazine 23 De oorlog maakte een einde aan het glamoureuze leven van Maher Mansoer (40). Met eigen kapsalons in Utrecht en Rotterdam werkt hij aan een comeback.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 87