Mijn eerste kookboek „Op mijn vlucht ben ik door elf landen gereisd. In elk land werd ik opgepakt, geboeid, vastgezet en met een nummer op mijn borst gefotografeerd. Als een mis dadiger. Maar ik reisde naar de kinderen in Nederland. Toen ik op Amsterdam CS op een agent afstapte en me bekend maakte als vluchteling, verwachtte ik hetzelfde. Maar déze agent reageerde vriendelijk en behulpzaam. Hij bracht me in contact met mensen die voor me zorg den. Dat was mijn eerste kennismaking met dit land. Voor het eerst in lange tijd voelde ik me veilig en vrij. Ik woonde in het oude Aleppo, de mooiste stad van Syrië. Mijn huis... als ik mijn ogen sluit, zie ik het voor me. Zo'n woning uit de Franse koloniale tijd, met grote kamers, hoge plafonds en een bloe mentuin. Ik had een goede baan als sales manager. Het ontbrak me aan niets, maar het werd steeds gevaarlijker op straat. Toen voor mijn ogen een hoogzwangere vrouw werd doodgeschoten, wist ik: ik moet weg. Mijn ex-man zat al met de kinderen in Nederland, dus daar wilde ik heen. De reis door Europa verliep vreselijk, onmen selijk. Maar ik maakte ook mooie dingen mee. Toen ik het niet meer zag zitten en alleen nog kon huilen, verscheen als in een droom een lieve Italiaanse non die me hielp. Ik heb nog contact met haar. In het asielzoekerscentrum in Ter Apel raakte ik steeds depressiever. Tot ik op een dag tegen mezelf zei: nu is het afgelopen, ik kies voor het positieve en richt me op de toekomst. Ik had geen keus, ik deed het voor mijn kinderen. Koken kon ik altijd al goed en ik begon Syrische gerechten te maken voor vrien den. Die vertelden dat aan anderen en met hulp van al mijn lieve Nederlandse vrienden kon ik mijn eigen cateringbe drijf beginnen, Zina Kitchen. Dat bestaat twee jaar, binnenkort verschijnt mijn kookboek. Ik ben zo druk, dat ik amper tijd heb gehad om de taal goed te leren. Ik geloof in karma: als je goed doet, krijg je dat terug. Ik heb vreselijke dingen gezien en meegemaakt, ik heb mijn mooie leven in Syrië, mijn vrienden en familie achtergelaten. Maar mijn vlucht heeft me ook veel gebracht. Ik heb een woning in Amsterdam, mijn kinderen doen het geweldig op school, ik ben een succesvol ondernemer en ben van niemand afhankelijk. In Nederland heb ik mezelf gevonden." Syrische vluchtelingen in Nederland Zina Abboud (35) woont met haar drie kinderen in Amsterdam. Ze heeft een cateringbedrijf en in april verschijnt haar kookboek Mijn Syrische keuken. Ongeveer 35.000 Syriërs hebben sinds 2013 asiel aangevraagd in Nederland; de oorlog in eigen land is dan al twee jaar aan de gang. In het kader van de gezinshereniging volgen er nog ruim 29.000. Vrijwel alle Syriërs krijgen een tijdelijke ver blijfsvergunning. Velen ronden een (verplichte) inburgeringstraject af en trekken de samenleving in, op zoek naar een zinvol bestaan. Ze kijken uit naar werk, hun kinderen gaan naar school. Veel Syriërs zijn redelijk tot goed opgeleid, maar volgen aanvul lende opleidingen omdat hun diplo ma's vaak niet worden erkend. Ook de Nederlandse taal vormt een struikelblok. Rond de 90 procent van de Syriërs tussen de 18 en 65 jaar ontvangt een bijstandsuitkering. "V f 221 zaterdag 17 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 86