Minister Grapperhaus: snel besluit over vuurwerkverbod Film over Afrikaanse prins betekent volgens critici een doorbraak 7 De superheldenfilm Black Panther trekt volle zalen. Eindelijk een heldenfilm met een volledig zwarte cast, verzuchten Afro-Europeanen. „Nu hebben donkere meisjes ook prinsessen als rolmodel." De bioscoop zat bom metje vol woensdag avond, een zaal gevuld met 290 trotse Afro-Eu- ropeanen, deels verkleed als black royalty. „Het was echt heel gaaf. Sommigen mensen moest hui len", zegt de Rotterdamse Franklina Konu. „En wat ik zo mooi vind is dat nu ook mijn jongere zusjes naar de bioscoop kunnen en daar een zwarte actieheld als voorbeeld kunnen zien. Dat kon tot nu toe eigenlijk niet." In de zaal van de Rotterdamse bioscoop Cinerama draaide die avond de superheldenfilm Black Panther. De Marvelfilm is we reldwijd een hype en hard op weg een (financieel) megasuc- ces te worden. In Amerika wordt in het eerste weekend een omzet van 205 miljoen dollar verwacht. Voor het eerst is er een grote Hollywood-ac- tiefilm met een cast die (bijna) volledig uit zwarte acteurs bestaat. Geen film over een onder werp als slavernij en verteld door een Westerse bril, maar een verhaal over een Afrikaans koninkrijk. Kantelpunt „Eindelijk spelen Afrika nen de hoofdrol in een film die over Afrika gaat", zegt Konu, die uit naam van de Rotterdamse organisa tie Afro-Dutch Powerhouse de voor première regelde. De film is een kan telpunt, stellen filmcritici in de VS. Het moment waarop Hollywood zich realiseert dat actiefilms met zwarte acteurs ook een kassucces kunnen zijn. „Er is een nieuwe generatie en een nieuwe energie", zei de Afro- Amerikaanse komiek en ondernemer Millenials van nu zijn meer open-minded wat betreft ras. Er gebeurt iets prachtigs Tyler Perry, in wiens studio de film deels is opgenomen, op Bloomberg TV. „De millenials van nu zijn ge woon meer open-minded wat betreft ras. Er is iets prachtigs aan het gebeu ren." Black Panther gaat over de Afri kaanse prins T'Challa (acteur Chadwick Boseman) die terugkeert naar zijn familie in zijn fictieve thuisland en koninkrijk Wakanda. Hij gaat daar de strijd aan met zijn vijanden. Dat doet hij in een strak superheldenpak en in de uit andere Marvelfilms bekende spectaculaire vechtscènes. Maar het gaat over meer dan het red den van een fictief koninkrijk. Het gaat over de toekomst van een heel echte generatie Afro-Europeaanse jongeren. „Ik keek vroeger als kind veel Disneyfilms, maar ik kon mezelf nooit een prinses voelen zoals Ariël of Sneeuwwitje, want ik zag er ge woon anders uit", zegt de Amster damse Glenda van Duivenvoorde. „In deze film zitten zwarte rolmodellen, prinsen en prinsessen. Het laat ook zien dat er meer geschiedenis in Afrika zit dan alleen de slavernij, wij waren ook royalty: koningen en ko ninginnen." Boodschap Om die boodschap aan zoveel moge lijk kinderen mee te geven, zette ze op sociale media de #BlackPanther- ChallengeNL op. Ze zamelde er zo veel geld mee in dat ze een filmzaal in Pathé Arena kon afhuren en van daag met 250 jonge, Amsterdamse tieners (en 30 begeleiders) de film gaat kijken. „We hebben vooral kin deren uit financieel minder bedeelde gezinnen uitgenodigd, we willen ze door deze film laten zien dat waar we vandaan komen niet per se hun eind station is. Ik denk dat deze film de start is van iets groots." Dat heeft minister Ferdinand Grap perhaus (Justitie en Veiligheid) be kendgemaakt. „Er moeten zeker een aantal dingen veranderen", al- dus Grapperhaus. Hij kijkt niet al leen naar maatregelen op vuur- werkgebied, maar komt ook met een voorstel dat het lastigvallen van hulpverleners zwaarder bestraft. „Daar willen we echt één goed pak ket van maken." De vier grote steden drongen er gisteren in een brief van burge meester Pauline Krikke van Den Haag op aan dat het kabinet 'op korte termijn' een besluit neemt. ,De burgemeesters zijn van me ning, dat de tijdgeest inmiddels rijp lijkt om een verbod voor deze types consumentenvuurwerk serieus te overwegen', is te lezen in de brief De Onderzoeksraad voor Veilig heid (OVV) heeft eerder geadvi seerd vuurpijlen en knalvuurwerk voor consumenten te verbieden, om letsel te voorkomen. Burge meesters hebben zich hierbij aan gesloten. Er is de laatste jaren steeds meer discussie over de Nederlandse vuurwerktraditie en dat blijkt niet voor niets zo te zijn. In een recent onderzoek door I&O Research in opdracht van Binnenlands Bestuur onder 3.339 Nederlanders kwam naar voren dat maar liefst 57 pro cent van hen bang is voor vuurwerk dat dichtbij wordt afgestoken. 39 procent gaf aan zelfs niet goed de straat op te durven vanwege het ge knal. zaterdag 17 februari 2018 GO Prins T'Challa maakt veel los Cyril Rosman Rotterdam Acteur Chadwick Boseman als prins T'Challa De film heeft veel spectacu laire vecht scènes, fotos MARVEL STUDIOS -Tyler Perry, komiek Nog dit voorjaar komt er duide lijkheid over een mogelijk ver bod op knalvuurwerk en vuurpij len. Maarten van Ast Den Haag Knalvuurwerk wordt mogelijk snel verboden, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7