'IK BEN NIET VAN HET OMZIEN. WAT GEBEURD IS, IS GEBEURD' en zei: 'O, zijde gij un dochter van 't stand- bild?', refererend aan het standbeeld van haar vader in Eindhoven. Zij kon daar onbedaarlijk om lachen." „Ik ben niet van het omzien. Wat gebeurd is, is gebeurd - dat motto huldig ik al mijn hele leven. Omdat je de omstandig heden waaronder je beslissingen hebt genomen achteraf nooit meer helemaal kunt navoelen. Je moet er dus op vertrou wen dat je indertijd naar eer en geweten hebt gehandeld. Dat wil niet zeggen dat ik geen fouten heb gemaakt, natuurlijk heb ik fouten gemaakt. Alleen als je niets doet, kun je niets verkeerd doen." „Ik heb veel van de kinderen gevraagd. Het ene moment zaten ze op school in Son en Eindhoven, kort daarop woonden ze in Johannesburg. Mijn dochter huilde tranen met tuiten als ik 's avonds thuis kwam - snikkend vertelde ze aan de keu kentafel dat ze niemand verstond. Maar ze zijn er sterker door geworden. En tegenover de opoffering dat je op zondag niet bij je opa en oma op bezoek kunt, staat veel positiefs. Ze hebben veel indrukken opgedaan en daardoor hebben ze een andere kijk op de wereld gekregen. Ik heb weieens het idee dat kinderen vandaag de dag te veel worden be schermd. Mijn zoon heeft een pub en een restaurant in Engeland. Ik zeg: je moet buiten wat klimrekken neerzetten, dat is leuk voor de kinderen van je klanten. Ik begin er niet aan, zegt-ie, want voor je het weet heb je de mensen van Health Safety op je dak, en als een kind ergens af valt, heb je de poppen helemaal aan het dansen. De consequentie van mijn besluit ze mee de wereld in te nemen, is dat ze geen van drieën in Nederland wonen. We pro beren om één keer per jaar met z'n allen bij elkaar te zijn. Dat is een hele toer." „Mijn baan leidde ertoe dat ik lang geen gelegenheid had voor dat wat ik in het leven óók graag doe. Lezen bijvoorbeeld. Als kind al las ik graag, bij mijn oma ach ter de bank of onder de tafel. Dat doe ik nu weer. Ik lees een boek over de econo mische slagkracht van China. Hier, in deze stoel, met uitzicht op de tuin en een echt Oisterwijks ven. Laatst stond er een ree voor het raam! Ik dacht: er staat een hond, maar het was een ree! Heel bij zonder. Toen ik stopte bij Philips heb ik een aantal interessante en veeleisende com missariaten gehad, bij onder meer NS, ING en Shell. Dat zijn weer zulke andere bedrijven dan Philips dat ik er een peri ode van studie voor nodig had om te begrijpen wat er omging in die onder nemingen. Ik had geen tijd om postzegels te verzamelen, zal ik maar zeggen. Mijn pensioen zag ik aankomen, het heeft me niet verrast. Er was nooit een zwart gat, en er zijn nog altijd geen geraniums waarachter ik kan verpieteren." 41 Had u, achteraf bezien, dingen anders willen doen? U heeft drie kinderen. Ze hebben in Ethiopië gewoond, in Zuid-Afrika en Engeland. U heeft ze de wereld over gesleept, vanwege uw werk. U had een drukke baan in een ener verende tijd. En dan ineens moet je met pensioen. Hoe heeft u die over gang ervaren? 141 zaterdag 17 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 78