HET BELANG VAN PHILIPS GING VÓÓR DE VRIEND SCHAP' Het Philips Symfonisch Blaasorkest. Ik zei: móet dat nou? Tot mijn grote voldoe ning is het nu weer gewoon de Philips Harmonie - maar dit terzijde. Ik ga graag naar dat optreden omdat ik vind dat je tradities in ere moet houden. De harmo nie is opgericht in januari 1911, en de ge schiedenis ervan is volledig verweven met die van het bedrijf. Daar heb ik res pect voor. Ook al spelen er nog slechts een paar Philipsmensen mee. Een paar weken geleden was ik er ook weer. Gerard van de Ven, ooit opgeleid in de bedrijfsschool, is een man uit een typische Philipsfamilie. Hij nam afscheid. Vijftig jaar is hij lid geweest van de har monie, hij was eerste klarinettist. Zijn zoon neemt zijn plaats nu in. Gerard gaf een fantastische speech, zeer eloquent. Hij bezong daarin zijn liefde voor Philips. Hij verhaalde over de mannen van de harmonie, hoe ze bij hem thuis vergader den en hoe zijn vrouw voor koffie zorgde. De muren in huize Van de Ven zijn be dekt met trofeeën die herinneren aan het glorieuze verleden van 'zijn' Philips Harmonie. Ik geniet immens van zo'n verhaal, omdat het alles zegt over de menselijke aspecten van het bedrijf. Gerard zei ook: 'Ik heb veel tijd gehad voor de harmonie, want ik moest al met 57,5 jaar vertrekken, vanwege Centurion'. En toch begreep hij het." Stilte. „Ik heb heel veel brieven gehad van mensen die begrepen dat we niet anders konden. Ik heb ook veel brieven gehad van mensen die niet snapten dat we niet eerder hebben ingegrepen." „Het was een vreselijke beslissing. Ons bedrijf ging er prat op dat we loyaal waren aan onze werknemers; wij aan hen, zij aan ons. Als je die loyaliteit een zijdig verbreekt, is dat pijnlijk. Uiterst pijnlijk. Dat mag je alleen doen als je zeker weet: ik kan dit rechtvaardigen. Dat kon ik. Het was de enige manier om de rest van het bedrijf te redden." „Bij mijn aantreden als president-direc teur in 1990 verkeerde het bedrijf in een crisis. Gewekte verwachtingen werden niet waargemaakt. Ik heb de directeuren van alle productdivisies en alle landen directeuren bijeen geroepen op De Ru- wenberg, een conferentiecentrum in Sint-Michielsgestel. Alles bij elkaar een paar honderd man. Ik heb gezegd: het gaat niet goed met Philips, over de hele linie niet. Dus niet 'mijn divisie is wel op orde, maar hij maakt er een potje van', nee, wij, het management, zijn verant woordelijk. Dus wij moeten het oplossen. Ik heb ook gezegd: we hebben geen tijd voor discussie en langdurige onderzoe ken, we moeten vertrouwen op ons ge voel en onze intuïtie. Je moet beseffen dat veranderen een emotionele factor in zich heeft. Dat was niet voor iedereen even gemakkelijk te begrijpen, zeker niet voor bètamensen, en daar heeft Philips er nogal wat van. Daarom heb ik gezegd: ik begrijp het heel goed als mensen moeite hebben met mijn methode, en liever verder graven naar de oorzaken van de ellende en verschillende opties willen doorakkeren. Die mensen vraag ik om nu op te stappen, even goede vrienden. Maar niemand ging. Het was niet de omvang die Operatie Centurion zo uitzonderlijk maakte, want ook andere multinationals kwamen in de problemen omdat ze de concurrentie kracht van het Verre Oosten hadden onderschat. Het bijzondere was dat wij Paspoort Jan Dirk Timmer Privé ons ervan onthielden de schuldigen weg te sturen. De mensen die verantwoorde lijk waren, moesten de boel opruimen. We hebben geen consultants ingehuurd of adviseurs, we hebben de problemen aangepakt met bijna uitsluitend eigen mensen." „...dat ik vrienden heb moeten ontslaan, dat was moeilijk. Ik ben als twintiger bij Philips gekomen en vertrok er toen ik 63 was; ik ben opgegroeid bij dat bedrijf. Dan ontstaat er een band met diegenen met wie je werkt, een esprit de corps. Onder hen zitten ook mensen met gebre ken, mensen die dingen doen die niet kunnen. Mijn stelregel is altijd geweest: het belang van de onderneming gaat voor vriendschap, daarover kan geen twijfel bestaan. Maar pijnlijk is het wel. Ik herinner me nog een andere keer dat ik in een heel lastig pakket zat. Tijdens een meeting in de tijd van Centurion ontstond onder de aanwezigen het idee allemaal salaris in te leveren om zo banen te redden. Een fantastische blijk van soli dariteit. Toch moest ik hard zijn en zeg gen: nee, dat lost onze problemen niet op." „De menselijkheid, zonder twijfel. Toen ik aantrad was het al vrij groot en inter nationaal, en toch heerste er nog de sfeer van een familiebedrijf. Er bestond een groot gevoel voor menselijke verhoudin gen. De telgen uit de Philipsfamilie, Frits en zijn zuster Jetty, waren mensen van de wereld. Tegelijkertijd spraken ze perfect dialect en hadden ze een onverbrekelijke band met Brabant. Ze begrepen de men sen, het bourgondische, de humor. Als Maxima Den Bosch bezoekt en er hangt een spandoek met de tekst Wa'n lekker ding zijde gij, dan moet je begrijpen dat dat niet oneerbiedig is, maar een uiting van affectie. Jetty Philips voer ooit mee met de Henri Dunant, de boot van de Zonne bloem. Ze raakte in gesprek met een pas sagier die ineens begreep wie ze was, Hoe lastig was de beslissing om zo ingrijpend te reorganiseren? U praat en formuleert bedachtzaam, maar volgens kenners kunt u ook gedecideerd vertellen hoe iets moet. En dan moet het ook. Geboren 20 februari 1933 in Lienden. Opleiding Hbs. Carrière Begint in 1952, na enkele maanden bij een jamfabriek in de Betuwe te hebben ge werkt, bij Philips als administra tief assistent. Er volgen uitzen dingen naar onder meer Ethiopië, Zuid- Afrika, Duitsland en Engeland. Klimt binnen de organisatie op tot president directeur, in 1990. Loodst Philips in de jaren 90 door zwaar weer, we reldwijd worden zo'n 50.000 mensen ontsla gen. In 1996 vertrekt hij bij het concern. In 1998 voor de tweede keer getrouwd. Uit zijn eerste huwelijk heeft hij twee zonen en een dochter. Drie kleinkin deren. Zijn er beslissingen waarvan u achteraf denkt... Wat was in uw tijd de kracht van Philips? magazine 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 77