„Vindt u? Het is best moeilijk om je leven samen te vatten in minder dan 250 pagi na's. Ik heb me lang verzet tegen het idee een boek te schrijven. Mijn vrienden vonden dat ik dat moest doen. Nu zijn dat bijna allemaal Philipsmannen met wie ik het liefst over Philips praat en die dat zelf ook het liefst doen, dus ik nam het met een korreltje zout als ze zeiden: schrijf dat eens op. Ik dacht: wie interes seert dat nou? Ik bezweek toen onze vroegere bedrijfshistoricus zei dat het van waarde kon zijn. Ik wilde het alleen doen als het de cafépraat ontsteeg. Toen hij mijn proefhoofdstuk goedkeurde, ben ik over mijn schroom heengestapt." „Ja. De uitgever vond dat ik mijn boek De man van Philips moest noemen. Dat vond ik aanmatigend - dé man. Toen zei mijn vrouw: maak er 'die' van. Ook omdat we dat hier in Brabant vaak horen als we ergens lopen: Des dun dieje van Philips." Zijn vrouw brengt koffie en thee - ze zegt: „Soms, als we voor een antiekwin kel staan, zegt Jan 'ga jij maar alleen naar binnen, ik blijf hier wel staan. Want als ze mij zien, is het bij voorbaat al twee keer duurder'. Iedereen kent hem." „Ik was 19. Ik had een hbs en wilde jour nalist worden. De Telegraaf wees me af. De volgende sollicitatie leidde naar Phi lips. Ik kwam uit Lienden, een klein dorp. Imponerend, vond ik het, die hoogbouw langs de spoorlijn. Intimiderend zelfs." „Dat macho-imago hielp. Ik moest het soms ook zijn. Ik schijn een zeker over wicht te hebben. Daar kun je weinig aan doen - dat heb je of dat heb je niet. Ik heb me er altijd over verbaasd dat anderen mij anders zien dan ik mezelf. Maar goed, ik heb nu eenmaal die kop en dat postuur." „Ja, mensen kunnen nogal van me onder de indruk raken. Ze vinden dat ik over weldigend overkom. Zelf denk ik nooit: laat ik eens overweldigend overkomen. Dat ik me op mijn beurt zelden geïntimi deerd voel, is iets genetisch, daar heb ik geluk mee gehad. Ik heb er veel aan gehad in mijn leven. Ik heb me bijvoorbeeld nooit ongemakkelijk gevoeld bij mensen uit een hogere sociale klasse of van andere afkomst dan ik." „Dat was geen bewust beleid. Ik had het druk, ik vond dat ik mijn tijd moest steken in mijn werk." „Dat is moeilijk om van jezelf te zeggen." Hij laat een stilte vallen. „'Bezield' is mis schien een goed woord. Bezieling heb je of dat heb je niet, dat is een van de myste ries van het leven. Het laat zich ook moei lijk omschrijven. Wat is dat: bezieling? Maar als operazangeres Jessye Norman nu binnenwandelt, dan weet je meteen: die heeft het." en bakkerszoon uit de Betuwe die het van administratief medewerker schopt tot president-directeur van een beursgenoteerde multinational. Uw onlangs verschenen autobio grafie leest als een spannend jongensboek. U bent 'die man van Philips'. Kunt u zich herinneren dat u voor het eerst in Eindhoven kwam? 'Intimiderend' is een kwalificatie die uzelf vaak is toegedicht. Zeker begin jaren 90, toen u Operatie Centurion leidde waardoor wereld wijd 50.000 van de 300.000 werk nemers hun baan verloren. En die bulderende stem. En die strenge blik. Dat u destijds zelden interviews gaf, werkte wellicht ook een zekere mythevorming in de hand: hoe onbe reikbaarder, hoe imponerender. Hoe vindt u zelf dat u overkomt? Hoe heeft u uw bezieling ingezet voor Philips? 101 zaterdag 17 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74