Column Van de goede voornemens die zoon Yann had toen hij bij zijn vader introk, is nog niet veel terechtgekomen. IK HEB HEM UITGELEGD DAT 150 EURO REDELIJK IS k ga per maand iets betalen." „Nou, ja, nee, ja, we moeten maar even zien", mompel ik. „Vadert! Ik ga bijdragen, jij hebt kosten door mij." Hij is terug. De berging puilt uit, Steve het konijn staart me in de keuken veron gelijkt aan. Af en toe schopt hij hooi en keutels tot bovenop de tafel. De eerste maand zag ik weinig van zoon Yann: hij werkte fulltime bij een fitnesscentrum, deed ook nog van alles in Utrecht waar ik geen idee van had en overnachtte vaak bij vrienden of z'n vriendin. Nu zitten we aan de keukentafel. „Dit weekend ben jij weg, toch? Dan ga ik de deur van de berging voor je schu ren." Precies 23 jaar had ik geleefd met kin deren in huis, toen hij anderhalfjaar gele den de deur uitging. Het gaf opluchting en verdriet tegelijk. Wennen was het bepaald ook, maar na een jaar begon het te bevallen. Ik deed geen kasten meer op slot om te voorkomen dat scheermessen, aftershave, rolmaat, inbussleutels, sport- sokken, T-shirts, handdoeken, doosjes paracetamol, huissleutels en oplaad- kabels spoorloos zouden verdwijnen. Als ik biertjes insloeg hoefde ik ze niet achter een los paneel in de hal te verstop pen. Wat een weelde. „En lakken." Als ik thuiskwam stond er nooit meer een pan vol flinters kipfilet en aangekoekt vet op het aanrecht. „Ik ga mijn spullen in de berging beter neerzetten. En een heleboel weggooien." Daar zit hij: gewelfde torso, soort van baard, juiste kleding, kapsel naar de mode. „Vadert! Wat kijk je." Weerloos ben ik, als het om hem gaat. Zijn moeder ging op 1 juli 2011 plotseling het huis uit; hij bleef bij mij wonen samen met zijn zus. Hij had examen vmbo gedaan. In september begon de mbo-opleiding sport en beweging in Amersfoort. Yann was aangeslagen. Woedend. Labiel. Elke dag een incident: hij raakte dingen kwijt, werd beroofd bij een bushalte, ruziede met docenten, spijbelde, nam de verkeerde trein dan wel bus, snapte de opdrachten niet of belde huilend op vanaf school. „Pap. Ik hou het niet vol." Na vier dagen reizen kom ik die zon dagavond thuis. In een hotelkamer heb ik hem een mail gestuurd waarin ik uitleg waarom 150 euro per maand redelijk is. Niemand thuis, de buitendeur staat open. Steve knaagt gestadig aan de spijlen van zijn kooi. Op het aanrecht staat een bakpan met een laag vet en flinters kipfilet. In de berging is alles zoals het was. Ping, zegt de smartphone. Zijn mail checkt-ie niet vaak, maar nu is het ken nelijk gebeurd: (vloek) Waarom moetik (vloek) betalen? Het is ook mijn huis. 41 (Wordt vervolgd.) <0 <5 O Egbert Jan Riethof (63) is journalist en vader van Yann en Fenna. Reageren? magazine@ persgroep.nl Vadert! Egbert Jan Riethof vervangt Monica Beek i 61 zaterdag 17 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70