IN DIT NUMMER oorwoord WEEKENDJEWEG Of iemand nog een betrouw bare schoonmaker wist, vroeg ik jaren geleden op mijn werk. Ik had een aardig huis, een drukke baan, twee kleine kinde ren en, zoals mijn moeder placht te zeggen, heel weinig aanleg om ooit een groot huisvrouw te worden. Ik had, kortom, iemand nodig die me kon helpen. Een collega drukte me het tele foonnummer in de hand van ene Lydia, een Russische dame van toen begin 40. Kort daarna kwam ze ken nismaken. Haar Nederlands was slecht, haar haar lichtgevend blond en haar getatoeëerde wenkbrauwen waren waarschijnlijk ooit gitzwart geweest maar neigden nu naar groen. „Liedja", zei ze zangerig, toen ze zich voorstelde. Ik dacht aan een leuze uit de jaren 80: liever een raket in de tuin dan een Rus in de keuken. Ik was altijd tegen die raketten geweest, en ja, dit kwam er dus van. Mijn Lydia was een economische vluchteling, een gelukszoeker, zoals dat heet. Maar voor mij werd ze de vrouw die mijn kinderen ophaalde van school, oppaste als ik een feestje had, het huis schoonhield, me kennis liet maken met haar dochter en ver telde over haar moeder. Ik nam haar mee naar de mijne, stelde haar voor aan vrienden en kennissen en hielp haar met de taal. We werden een beetje familie. Van tijd tot tijd probeerde ik me voor te stellen hoe het mij zou ver gaan in een ver land waar ik niemand ken en de taal niet spreek. Heel soms probeer ik me in te denken hoe het is om te moeten vluch ten voor geweld. Om afscheid te nemen van je huis, je taal, je land. Ik denk niet dat ik het zou redden. Daarom kan ik alleen maar een diepe buiging maken voor Syrische vluchtelingen die de draad hier weer oppakken. Johan Nebbeling vertelt hun verhaal op pagina 20. JAN TIMMER magazine 3 04 Uitgeslapen 06 EgbertJan 07 Fijn spul 08 Interview 15 Die van mij 16 Lezen 20 'Onze' Syriërs aan het werk 27 Geld geluk 28 Inbeeld 37 Mijn ma 38 Slapeloosheid 43 David Arjan 44 Koken eten 46 Leeuwarden 52 Tv-kijkenen puzzelen 62 Oldskool Wat doen we in de Culturele Hoofdstad van Europa? Anniek van den Brand H Reageren? magazine@ persgroep.nl 8 Die man van Philips Acht uur slaap per nacht? Niet nodig &Magazine is een uitgave van De Persgroep Chef Anniek van den Brand Artdirection Natasja de Vries Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Florien van Rees, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Marieke van der Heide, leke Kootstra, Jolanda Vogelaar 1 Beeldredactie Gemma van der Heyden-Kessels Sales salessupport@persgroep.nl, 088 572 28 88 Marketing oonsumentenverkoop@persgroep.nl COVERFOTO KOEN VERHEI JDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67