niet van vreugde, maar van verdriet Gijzelnemer van Gladbeck komt op vrije voeten PVV'er: 'Fuck the cops' 5 Deze mensen hadden nooit voor ons mogen werken HERDENKING MOHAMMED zegt Linda Polman, een journaliste die al lang onderzoek doet in de hulpverleningswereld. „Als na een ramp hulpverleners in een land neer strijken, vormen ze een staat in een staat. Het geld gaat naar de hulporga nisaties, niet naar de overheid van het land waarin ze werken. Daardoor belanden mensen in een illusionaire wereld waarin ze denken: ik ben van Oxfam, ik ben God. Je kunt doen waar je zin in hebt." Het is #metoo, maar dan in de wereld van de hulp verleners. Zoals een groepje Oxfam-mede- werkers op Haïti lokale chauffeurs meisjes voor hen liet oppikken. Als ze dat niet deden, zouden ze hun brood nodige contract met de hulporgani satie verliezen. „Als je een Unicef- shirt draagt, zal niemand je vragen waar je mee bezig bent. Je bent on schendbaar", stelde Andrew Mac- Leod, voormalig afdelingshoofd bij het Emergency Coördination Centre van de VN in The Times. Expat-bubble Polman: „Generaliserend kun je zeg gen: na een ramp gaan vaak de dure hotels en restaurants weer als eerste open, daar zitten de Westerse hulp verleners. Men wil ons een beeld schetsen dat het allemaal dappere vrijwilligers zijn, maar het gaat hier om een industrie waarin miljarden omgaan, met alle belangen van dien. Het hoofd van zo'n missie op Haïti is gewoon een CEO, een car rièrehulpverlener." Het creëert een 'expat-bub- ble', vertelt de Nederlandse hulpverleenster en mediamaak- ster Justine Grace Swaab die re cent nog voor een Amerikaanse ngo in Irak werkte. „Sommigen zien dan de locals als 'de anderen En wat ze daarmee uitvoeren, zien ze niet direct als een pro bleem. Als een islamitische vrouw in Mosul haar borsten laat zien aan een hulpverlener, moet hij denken: waarom doet ze dat? Hij moet in ieder geval niet met haar naar bed gaan." Het zijn dergelijke voorbeelden van wangedrag die worden be sproken in de besloten Facebook- groep 'Fifty Shades of Aid', waarin 17.000 hulpverleners hun ervarin gen delen. Het gaat er ook over de draaideurcultuur. „Toen ik in de nasleep van de tsunami in Indo nesië ons VN-huis binnen- kwam, lag mijn mannelijke collega op de bank met een getrouwde mos limvrouw. Ze had een baby verloren door de tsunami, werkte nu voor ons en vond de situatie duidelijk niet prettig. Ik meldde het, maar er kwam geen onderzoek. De man vertrok in alle stilte en had direct een nieuwe baan in de sector", schreef Imogen Wall, een van de oprichters van de Facebookpagina. Fout systeem Spil in het Haïti-schandaal bij Ox fam, de Belg Van Hauwermeiren, was al eerder vanwege seksueel wange drag bij een andere hulporganisatie weggestuurd. En ging na Oxfam weer naar een andere. „Een 'old boys netwerk': mannen die elkaar be schermen", zegt de Nederlandse hulpverleenster. Maar ook de angst voor het imago speelt mee, want als een seksrel naar buiten komt, kost dat donateurs of, erger, subsidies. Ex-VN'er MacLeod zei: „Dit pro bleem is endemisch voor de sector, het systeem is fout." Volgens hem ge bruiken 'roofdieren' banen in de sec tor om in de buurt te kunnen komen van kwetsbare vrouwen en kinderen. Maar het is meer dan dat, blijkt uit het boek Emergency Sex waarin drie jonge hupverleners proberen te ver klaren waarom zij en hun collega's hunkeren naar seks terwijl ze in de heil holes op aarde zijn. Die emergency sex is een metafoor voor eenzaam heid en verlies, stellen ze. „Het gevoel dat je in de armen van een ander drijft als je heel erg bang bent en ei genlijk alleen maar naar huis wilt", zeiden ze in de New York Times. Een drift die soms niet naar de vrijwillige armen van collega's leidt, maar naar afhankelijke, lokale vrouwen. De ngo's beloven nu beterschap, willen beter gaan screenen. Polman is cynisch: „Ze zijn weer betrapt, gaan weer vergaderen en stellen weer een gedragscode op. Ondertussen is er nog steeds geen verandering." Haar visie: maak hulporganisaties minder machtig en minder een ver lengstuk van regeringsbeleid. „Doe zoals Artsen zonder Grenzen, alleen {x pleisters plakken." De Nederlandse Swaab is voor naming and shaming. „Weg met de hand-boven-het-hoofd-cultuur. En ik zou graag een overkoepe lende ombudsorganisatie hebben waar je de misstanden kunt mel den." voor Ted. Maar als het kon, zou ik de medaille inruilen voor één ex tra dag voor hen met hun kindje." Spectaculair Terwijl Ted-Jan, een Nederlander die sinds vier jaar voor Canada uitkomt, onder haar op de ijsbaan een van de spectaculairste schaats wedstrijden uit de olympische historie in zijn voordeel beslecht, appt Marlinde met een derde jeugdvriendin. Ook zij heeft van de miskraam gehoord, en van het dramatische overlijden van het baby'tje. Alsof het allemaal nog niet erg genoeg is, moet hun vriendin ook nog eens haar baarmoeder laten ver wijderen. Ze zal nooit moeder worden. „We kunnen allebei niks doen", zegt Marlinde. „Ook als we bij haar zouden zijn, zouden we niks kunnen doen. Maar ik ben hier naar een tempel geweest. Ik ge loof niet in God, ik geloof in me zelf, maar ik zat daar, en bad voor de baby, en stuurde het naar haar. Ik weet niet eens bij welke god de tempel hoort. Maar het was alles wat ik kon doen." De vriendin met het overleden kindje stuurde Marlinde na de race van Ted-Jan, met wie ze sa men in Canada woont, een be richtje. 'Hij heeft 'm!', schreef ze, met blije emoticons erbij, van vrolijke ballonnetjes. Marlinde keek ernaar, keek naar het ijs, en had tranen in haar ogen. De 61-jarige Dieter Degowski heeft donderdag de penitentiaire inrich ting in Werl verlaten, liet de gevan genis gisteren weten. Volgens het ministerie van Justitie van Noord- rij n-Westfalen is hij onder meer vrijgelaten wegens goed gedrag. De gijzeling geldt als een van de spectaculairste misdaden in de Duitse geschiedenis na de Tweede Wereldoorlog. Degowski en zijn handlanger Hans-Jürgen Rösner sloegen in augustus 1988 op de vlucht na een gewapende bank overval in Gladbeck. Ze namen een aantal mensen in gijzeling en vluchtten per auto dwars door Duitsland, waarbij ze ook nog in Oldenzaal en Hengelo terecht kwamen. Tijdens de achtervolging op het duo overleed een politieagent, die op een vrachtwagen botste. Later kaapten de twee een lijnbus. Tij dens de kidnap schoten de twee da ders twee gijzelaars dood, onschul dige burgers van 15 en 18 jaar oud. De gijzeling met fatale afloop zorgde in Duitsland voor grote ophef, ook al door de rol van de journalistiek in de zaak. Tijdens hun kidnapvlucht gaven Rösner en Degowski live-interviews, waarbij ze verslaggevers zelfs in de vlucht wagen meenamen. De politie klaagde dat de nabijheid van jour nalisten het arresteren van de da ders hinderde. De politie kreeg er zelf later ook van langs, vanwege de slechte coördinatie in de zaak. Degowski is nu dus op vrije voe ten, zijn kompaan Rösner (60) zit nog wel vast. Hij werd ten tijde van de kidnap al gezocht, omdat hij was ontsnapt tijdens een eerdere ver oordeling en daarna nog verschil lende overvallen en inbraken had gepleegd. Tot gistermiddag stond er een vi deo op YouTube van de band Global Hericide, getiteld Fuck the Cops. Niets aan de hand, maar voor in beeld zit Lester van Houwelingen, met een basgitaar. Van Houwelin gen (33) is nummer 6 op de PVV- lijst in Dordrecht. Op de achter grond prijkt een zelfgemaakt span doek met Fuck the Cops. De '0' is vervangen door het logo van de po litie. De video dateert van januari 2017. Fractievoorzitter Dan van Leeuwen spreekt van een behoor lijke fout. „Dit moet offline worden gehaald." Zelf ziet Van Houwelingen geen kwaad in de zaken die hij online heeft geplaatst. „Ik zit in een punk band en daar hoort nu eenmaal een bepaald imago bij. Ik neem gewoon twee rollen aan: ik sta voor de PW op de lijst en ik ben muzi kant. Ik zie niet hoe dat een pro bleem moet zijn." zaterdag 17 februari 2018 GO FarahKarimi m Marlinde is geëmotioneerd tijdens een interview, fotostu DIO KOREA Een van de twee daders van de geruchtmakende Gladbeck-gij- zeling in Duitsland en Nederland in 1988 is na dertig jaar gevan genschap vrijgelaten. Peter Groenendijk Werl Dieter Degowski (links) en Hans-Jürgen Rösner. fotoepa Een kandidaat voor de PVV bij de verkiezingen in Dordrecht is in opspraak geraakt. Ilse van Driel Dordrecht Met een stille tocht in Amsterdam hebben gisteravond 300 mensen hun medeleven betuigd met familie en vrienden van Mohammed Bouchikhi. De 17-jarige jongen kwam om het leven bij schietpartij in een buurtcentrum in Wittenburg. fotoanp tfKfdtr»'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5