II 22 ZE MOTORCROSS GECOMPLICEERDE BEENBREUKA Motorcrossster Nancy van de Ven brak op 25 december haar linkerbeen op meerdere plaatsen. Daarna kreeg de Vlissingse het zwaar voor haar kiezen. daarom verzocht in allerijl naar Herentals te komen. Maar daar werd ze al snel gerust gesteld. Het blijkt dat de doorbloeding van het been nog niet optimaal is. „Ik moet rustig doen. Ik kan niet een halfuur fietsen. Twee keer tien mi nuten gaat wel." „Het is goed dat Nancy nu even afgeremd wordt. Ze wil veel te snel", zegt haar vader. „Aan de an dere kant willen we allemaal dat ze weer vlug op de motor mag gaan zitten. Voor na het moment dat de dokters 'ja' zeggen, hebben Later bleek dat die chirurg in Spanje alles verkeerd had gedaan we al een draaiboek klaar liggen. Dan gaan we eerst een paar dagen in Duinkerke trainen en vervol gens gaan we twee weken naar Ita lië, om ook daar uren te maken. Daarna komen we weer even terug in Nederland, voordat we naar de eerste twee GP's in Italië en Portu gal moeten." „Het wachten is heel frustre rend, maar het is niet anders. We hebben met die behandelingen bij Fractury al alles gedaan wat we konden", stelt Nancy. Giel: „Heel ons gezin draait om de carrière van Nancy. We zitten allemaal te niksen nu. Daar worden we alle maal chagrijnig van." Het wordt een race te gen de klok. Nancy van de Ven wil graag weer fatsoenlijk kun nen crossen, voordat de eerste Grand Prix van het jaar - op 7 en 8 april - verreden wordt. Maar de twintigjarige Vlissingse is nog lang niet hersteld van haar ge compliceerde beenbreuk. Het wordt krap aan. „Het is afwachten hoe het gaat. Misschien mag ik volgende week al weer op de mo tor zitten", zegt ze. „Ik hoop dat ik dan groen licht krijg." Voor Van de Ven, die afgelopen seizoen nét geen wereldkampi oene werd, leek het de afgelopen zeven weken alsof ze in een horor- film zat. Met als gruwelijkste scè nes: een harde smak op een circuit in Spanje, een compleet verprutste operatie in een nabij gelegen zie kenhuis, helse pijnen na een nieuwe ingreep in het Belgische Herentals en angst voor trombose nadat ze begin februari weer te fa natiek het sporten oppakte. „Maar je hoort Nancy bijna niet", vertelt vader Giel. „Ze is zo overdreven gedreven, dat ze de pijn gewoon negeert. Dan zegt ze tegen zichzelf: o, niks aan de hand.Toen ze haar been brak en het bot van haar kuitbeen naar buiten stak, huilde ze zelfs niet. Ze moet er ontzettend veel last van hebben gehad. Pas toen ze hoorde dat ze wéér geopereerd moest worden en het herstel minimaal drie maanden ging duren, werd het haar te veel. Toen realiseerde ze zich: ik ben nooit op tijd klaar voor de eerste wedstrijd van het seizoen." Tranen Nancy herkent zich in die lezing. „In het begin leek het allemaal goed te zitten. Na die operatie in Spanje dacht ik: 'Het gaat goed, m'n been zit er nog aan'. Toen ik daar die kliniek binnen was geko men, zeiden ze ook tegen me: 'Je hebt geluk dat hier net een topspe cialist aanwezig is voor dit soort breuken. Dus ik geloofde wel in een goede afloop. Maar later bleek dat die chirurg alles verkeerd had gedaan." Giel: „Toen kwamen dus pas de tranen." Het ongeluk gebeurde op eerste kerstdag, tijdens de overwintering in de buurt van Lleida. Op een nat gespoten trainingsbaan maakte de regerend Europees kampioene een lastige sprong. Om goed te kunnen landen, moest ze helemaal tot het einde van de schans vol gas blijven geven. Dat deed ze ook, maar net voordat ze van de grond loskwam, spinde haar achterwiel. Ze slipte daardoor een beetje weg en kwam overdwars in de lucht te hangen. Van de Ven wist meteen: zo ga ik nooit goed kunnen landen. Ze be sloot haar motor van zich af te werpen en naar beneden te sprin gen. De landing was zó hard dat ze haar scheenbeen brak - waarvan het bot door haar huid heen prikte - en haar kuitbeen verbrijzelde. Ze bloedde bovendien enorm. In de dichtstbijzijnde kliniek leek ze in goede handen. Ze werd relatief snel geholpen en in de drie dagen na de operatie goed verzorgd. Maar in het ziekenhuis van Herentals, waar ze op advies van haar Belgische conditietrai ner na terugkomst in Nederland heen ging, zagen ze hoe rampza lig de Spanjaarden haar linker been hadden gefikst. De pin die in haar scheenbeen zat, was krom geslagen en één van de schroeven was te lang, waardoor-ie in een gezond stuk kuitbeen prikte. De Belgische artsen zeiden met een confronterende röntgenfoto in de hand: 'Dit moet opnieuw'. Giel: „Daar waren ze heel duidelijk in. Ze zeiden dat het anders niet de vraag was of Nancy ooit weer zou kunnen rijden, maar of ze ooit weer fatsoenlijk kon lopen. Haar voet stond helemaal schuin onder haar been." Nancy vond het een verschrik king. „Want dat betekende dat de wond wéér open moest, dat de oude pin eruit moest en er een nieuwe voor terug zou komen, dat mijn kniepees weer doorgesneden zou moeten worden en dat ik na afloop weer helemaal aan het be gin van een herstelperiode stond. Ik zei eerst nog: 'Laat mij dit sei zoen gewoon rijden met die scheve voet en opereer me maar daarna'. Dat kon niet, zeiden de artsen. Het zou alleen maar erger worden en misschien nooit meer helemaal goed herstellen. Ze wis ten zelfs niet zeker of het met een directe operatie nog opgelost kon worden." Fractury Inmiddels, ruim een maand na die tweede operatie, ziet het er toch goed uit voor de motorcrossster. Ze sport zelfs weer, sinds ze vorige week van het gips verlost werd. Voordien onderging ze al drie bij zondere behandelingen in Reusel, bij het bedrijf Fractury. Daar wordt met onder andere ultra sound en lasertechnieken botgroei gestimuleerd. Nancy: „Ik denk dat we er twee weken mee gewonnen hebben." Giel: „De artsen waren heel verbaasd over de vooruit gang." Van de Ven fietst, zwemt en fit- nest nu weer. Maar nog wel met mate. Meteen nadat het gips eraf was, ging ze veel te fanatiek van start. Ongeduldig als ze was - om haar achterstand op de concurren tes een beetje weg te werken - zette ze haar linkerbeen weer flink aan het werk. Met als gevolg dat die dik en paars werd. Een hele ochtend was er paniek: haar be handelaars dachten aan trombose, aan klonten in haar bloed. Ze werd zaterdag 17 februari 2018 Zeven horrorweken na smak Nancy van de Ven kan vlak voor de operatie in Spanje nog een beetje lachen, hoewel ze van de pijn vergaat. De röntgenfoto na de operatie in Spanje. De pin lijkt recht, maar is krom geslagen. - Nancy van de Ven Roeland van Vliet Vlissingen Nancy van de Ven weet nog niet hoe fit ze in april aan het GP-seizoen kan beginnen, foto lex de meester Van de Ven is voor de tweede keer geopereerd, nu in Heren tals. In Reusel ondergaat ze een behandeling bij Fractury, waar botaangroei gestimuleerd WOrdt. FOTO'S FAMILIE VAN DE VEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58