Een verweerd gezicht door zee en wind kk K 13 Ik ben een echte Voor Goes heb ik mijn Tomtom nodig, daar ben ik al dertig jaar niet geweest tie door België. Als die vraag kwam, zou ik ronduit nee zeg gen. Ik ben al 19 jaar getrouwd met een Belgische uit Ouden aarde. Zij wilde er wel gaan wo nen. Ik niet." Hij noemt zichzelf Zeeuw. „Prima hoor, ik ben Zeeuw, ja. En ik ga zelfs op va kantie in de provincie, vorig jaar ben twee keer naar de streek rond het Veerse Meer geweest, daar kun je heel goed ontspan nen." Hij weet nog dat niet zo heel lang geleden de meeste Vlamin gen in Hulst banktoeristen wa ren. En nu? „Nu komen ze nog steeds voor een halve winkel straat." Tot aan Cadzand Achterin de bakkerij in de Mari- astraat kunnen we even praten. Het is stilletjes in Cadzand- Dorp. Mario Leurgans is al sinds 1980 de warme bakker van Cad zand. Tot 1996 samen met zijn vader, sindsdien alleen. „Nee, ik heb geen kinderen. Als mijn ene neef geen nakomelingen krijgt, houdt het straks op met de naam Leurgans." Oei, even opletten, hij is fritesvet aan het aftappen, de emmer loopt over. Wat de al dan niet bestaande grens met België betreft, is hij duidelijk: die bestaat. Hij zegt: „Ik heb de bak kersopleiding in Brugge gedaan. Daar was je d'n Hollander, samen met de jongens uit Breskens, Oostburg, Schoondijke die daar is, weet ik eigenlijk niet. Qua ui terlijk denk ik dat Zeeuwen altijd een verweerd aanzicht hebben, door de zee en de wind bedoel ik dan. Er is hier altijd wind. Als ik ga fietsen met een groep zeggen we vaak dat de ventilator weer draait." „De ruimte. Ik was laatst in Nij megen met mijn dochter en als je dan terugrijdt via de A58 en van uit Bergen op Zoom Zeeland bin nenrijdt, lijkt het net of het land schap ineens open gaat. Dan denk ik echt: nu ben ik in Zee land, nu ben ik thuis. Als de zon dan ook nog eens schijnt, is het helemaal mooi. Als wij op vakan tie gaan met het gezin, meestal naar Frankrijk, zoeken we ook al tijd de rust en ruimte op. Het is niet voor niets dat er zo veel jonge, Belgische gezinnen naar hier trekken. En waarom blijven de Duitsers hier graag hangen? Het is hier gewoon goed, dus ik blijf hier. Ik zou niet weten waar ik anders naartoe moet." - Gertie De Boey „Ik ben hier geboren en getogen en nooit weggegaan. Enkel tij dens mijn militaire dienst. Nu is het trouwens wel zo dat als je in Zeeuws-Vlaanderen woont, ze je in België als Hollander zien en in Nederland als reserve-Belg. In het Zeeuws-Vlaams zou het trouwens Ik zen nen echte Zeeuw zijn. Ik schreeuw het niet van de daken dat ik een Zeeuw ben, maar ik fiets veel en heb weieens met een sticker van de Zeeuwse vlag op mijn fiets gereden, dat wel. Een T-shirt vind ik dan weer iets te ver gaan... Maar iedereen wil zijn eigen regio wel in de pic ture zetten toch?" „Zeeuwen zijn nuchter en gast vrij in de omgang. Al denk ik dat Zeeuws-Vlaanderen nog iets meer bourgondisch is dan de rest van Zeeland. Ik ken wel mensen van Walcheren en de Bevelan- den, maar hoe het daar ook waren, voor de slagers- en hotelopleiding. Ik merk het nu nog: meteen over de grens spre ken ze een andere taal, die ik vaak niet versta." Een samen voeging van Zeeuws-Vlaande ren met België ziet hij niet zit ten. Wat overigens niet wil zeggen dat hij innige con tacten met de 'overkant' heeft. Mario: „Ik kom mis schien twee keer per jaar in Middelburg. Dat is het dan ook wel. Voor Goes heb ik mijn Tomtom no dig, daar ben ik al dertig jaar niet geweest." Zeeuws-Vlaanderen. Hij houdt het maar op het 'landje apart', een zone tussen Nederland en België waar hij zich hele maal thuis voelt. zaterdag 17 februari 2018 GO Peter van Ecken. FOTO ERNESTA VERBURG Peter van Ecken (52) uit Sint Jansteen zoekt zelfs op vakantie de rust en ruimte op 'die we in Zeeland ook hebben'. Zeker de helft van de klan ten van Het Bonte Hert in Hulst is Vlaams. FOTO'S ERNESTA VERBURG - Mario Leurgans, bakker in Cadzand Wat is voor jou typisch Zeeuws? Dossier 100% Zeeuw pzc.nl/echtezeeuw Waarom ben jij een echte Zeeuw? Hoe gedraagt een Zeeuw zich?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49