II Begroting ZB Planbureau moet transparanter Stormvloed in de Schelphoek 4 FILM SCHELPHOEK Filmmaker Tjeerd Muller werkt aan een film over de gevolgen van de Watersnoodramp in de Schelphoek. Het Schouwse buurtschap werd bij de stormvloed van 1953 weggevaagd Nog een keer handen schudden Simon. En even langer vasthou den, zodat we er een goed shot van kun nen maken. Ja, prima. En dan mag die meneer met de snor even uit bundig lachen. Simon, jij ook." Filmmaker Tjeerd Muller en zijn team hebben de recreatiezaal van groepshotel De Schouwsche Boer in Nieuw-Haamstede omge bouwd tot rokerig café. Aan tafel zitten vijf mannen van de Loter ijvereniging; zoals op die bewuste zaterdagavond 31 januari 1953 in de toenmalige Heerenkeet bij Mori- aanshoofd. De 21-jarige Annie helpt haar va der Simon Hart in de bediening. Onderweg op haar fiets uit Re- nesse, had ze al gemerkt dat de wind flink begon aan te wakkeren. Maar och, ze had grotendeels windje mee en het waait wel vaker stevig in Zeeland. Anniek de Bak ker uit Middelburg speelt de rol van Annie Kooman-Hart. Muller heeft voor zijn film uitgebreid met haar en andere overlevenden en nabestaanden gesproken, om de realiteit van die rampnacht zo dicht mogelijk te benaderen. De scènes die worden nage speeld, gaan grotendeels over het wel en wee van de families Blom en Verboom. We zien ook mossel vissers in hun reddende rol. Voor Peter en zijn broertje Kees Blom kwam die hulp te laat. Ze bezwe ken - ingesloten door het water in de Schelphoek - op de dijk aan de kou. Hun hoogzwangere moeder beviel niet veel later van een ge zonde zoon, die ze naar Kees ver noemde. Lenie en haar zus Pietje Verboom overleefden de dijkdoor braak als enige kinderen uit een gezin van zeven. Muller laat zien hoe zij het geluk hadden niet ver der door het kolkende water te worden meegesleurd en op een dak konden klimmen. Voor zijn film kan Muller bou wen op zo'n dertig figuranten uit de regio. Teksten hoeven ze niet te Het gaat alleen maar over de Schelphoek, het laatste verdronken dorp leren, daar zorgt de voice-over voor. „Dus dat is wel makkelijk", glimlacht Anniek. Ze loopt voor de zoveelste keer op met een dien blad om de heren van de Loterij- vereniging hun borrel uit te serve ren. „Maar ik heb me wel een beetje proberen te verdiepen in mijn rol. Ik weet dat Annie zwan ger was en dat ben ik toevallig ook. Verder heb ik veel gelezen over de ramp. Alleen van de Schelphoek had ik eerlijk gezegd nog nooit ge hoord. Ik vind het echt superleuk om aan deze film mee te doen." Voor de re-enactmentscènes trekt Muller twee weken uit. De afgelopen week filmde hij onder meer ook op het Veerse Meer bij Arnemuiden. In maart worden de volgende nagespeelde gebeurte nissen opgenomen. Die scènes flankeren straks de interviews met overlevenden en nabestaanden, die de leidraad vormen. Zoals An nie. Haar vader stuurde de heren van de Loterij vereniging tijdig huiswaarts, toen hij in de gaten kreeg dat het water tot extreme hoogte steeg. Annie is die avond niet terug gefietst naar huis, maar is blijven slapen in de Heerenkeet. Veilig genoeg, achteraf; en een schuilplek voor vele slachtoffers, onder wie vader en moeder Blom, die door mosselvissers werden binnengebracht. Hun zoontjes hadden ze op de dijk moeten achterlaten. Dood, en in de boot was verder geen plek meer Muller verwacht Stormvloed in de Schelphoek tegen de zomer af te hebben. De dramadocumen taire wordt tijdens Film by the Sea in september aan het grote pu bliek gepresenteerd. TJEERD MULLER Pas deze week heeft het dagelijks provinciebestuur de subsidie van ruim 6,5 miljoen euro voor 2018 aan ZB Planbureau beschikbaar gesteld. Dat had een formaliteit moeten zijn, maar de afgelopen maanden is met het instituut gesteggeld over de opbouw van de kosten van de ZB. Langer wachten kon niet meer. Daarom zijn nu de eerste voor schotten overgemaakt. „We hebben de ZB tot 1 april de tijd gegeven om op een ordentelijke manier aan te geven waar precies wat naartoe gaat", zei De Reu gisteren in de Sta tencommissie bestuur. „De begro ting voldoet niet aan die eisen. Men is daar nu druk mee doende, maar intussen moeten ze natuurlijk wel de salarissen betalen, enzovoort." Hij antwoordde dat op vragen van Kees Bierens (VVD), die zei geschrokken te zijn van de toelich ting bij het provinciebesluit. Hij wilde opheldering over de 'strijd' ZB moet op een ordentelijke manier aangeven waar wat naartoe gaat tussen de instelling en de subsi dieverlener. Volgens De Reu is daarvan geen sprake. Hij hield het op een 'ste vige discussie'. „En dat is niet voor het eerst." Vrijwel alle andere partijen stoorden zich aan de vragen van Bierens, die ook wilde weten wan neer het provinciebestuur met ZB Planbureau overlegt over de com motie die onlangs ontstond over het onderzoek Staat van Zeeland. Op basis van verkeerde cijfers werd daarin gesproken van een 'leegloop' van het Zeeuwse platte land. In werkelijkheid blijkt daar van nauwelijks sprake. Vanwege een overvolle agenda kwam de Statencommissie econo mie vorige week niet toe aan een discussie hierover. Het debat over de ZB hoort daar thuis en niet in de commissie bestuur, vonden de overige partijen. Ze verdachten Bierens ervan op de verkeerde plek alsnog die discussie te willen voe ren. D66, SP, CDA, SGP, Groen- Links, en Partij voor Zeeland be grepen niet waarom voorzitter Hans van Geesbergen (WD) zijn partijgenoot de ruimte gaf zijn vragen te stellen. „Een merkwaardige gang van za ken", oordeelde Goos Roeland (SGP). „Breed wordt hier gesteld dat Statenleden zich dan het recht voorbehouden voortaan vragen te stellen die hier niet thuishoren en u houdt als voorzitter stug vol." Gedeputeerde De Reu ging in houdelijk niet in op de Staat van Zeeland. Hij zei dat het provincie bestuur daarover 6 maart 'een ste vig gesprek zal hebben' met de di rectie van de ZB. zaterdag 17 februari 2018 PG Ze bezweken op de dijk aan de kou Marcel Modde - Tjeerd Muller, filmmaker De Loterijvereniging is 31 januari 1953 - nog nietsvermoedend over het naderende onheil - voor een feestelijke avond bijeen in café de Heerenkeet. foto marieke mandemaker Zijn documentairefilm De Tien van Renesse staat velen nog scherp op het netvlies. Maar verwacht geen vergelijkbare film als je als kijker straks neer ploft op een bioscoopstoel om Stormvloed in de Schelphoek van Tjeerd Muller te gaan zien. „Het is wel weer mijn zoektocht naar verhalen, maar ik breng ze iets meer beschouwend. Ik kom zelf niet meer in beeld en doe ook niet meer zelf de voice- over. Zo proberen we verder te professionaliseren." Niet dat Muller niet tot op het bot bij het verhaal over de Schelphoek is betrokken. Hij sprak met zo ongeveer ieder een die daar gewoond heeft en nog steeds leeft. Is al anderhalf jaar bezig met interviews en het doen van research. „Al die ver halen bezorgen je kippenvel. Wat ik bizar vind is de tijd die het duurde voor mensen gered zijn. Ze hebben daar zo lang op moeten wachten. Die radeloos heid, de uitzichtloosheid en de wanhoop als je daar ergens op een dak zit. Wat denk je dan? Dat springt er bij de Schelp hoek uit, omdat dat gebied lang buiten beeld is gebleven." Muller maakt, zo benadrukt hij, ook geen film over de Waters noodramp. „Het gaat over de Schelphoek. Zo klein hou ik het ook. Het gaat niet over hoe de Watersnoodramp heeft kunnen gebeuren of over hoeveel doden er zijn gevallen. Het gaat alleen maar over de Schelp hoek. Wat het laatste verdron ken dorp van Zeeland is. Dat is de kern van het verhaal. Dat verdwenen buurtschap waar mensen samenwoonden en leefden en dat er nu niet meer is. Nu is het een plas water." De verhalen van een aantal mensen die Muller heeft ge sproken worden met acteurs en figuranten nagespeeld. Be halve deze week staan er nog opnamens gepland in maart. Voor de voice-over is Muller nog met mensen in gesprek, net als met een singer-song- writer voor de muziek. ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland krijgt nog anderhalve maand de tijd om een transparan tere begroting bij de provincie in de dienen. Het instituut moet in zichtelijk maken hoeveel mens kracht en euro's er naar de ver schillende functies gaan, zegt ge deputeerde Ben de Reu (PvdA). Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Ben de Reu, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40