Vrijheidspaviljoen kh Staten willen geen discussie tunneltarief VERBOUWINGS OPRUIMING JU #0op diverse showroommodellen 3 w Stef Traas vanaf zijn vakantieadres. „Zelf kunnen we geen projecten in dienen bij de Postcodeloterij. Dat is gebeurt via het VFonds", legt Traas uit. Het VFonds zet zich in voor er kenning en waardering van vetera nen en geüniformeerden. Vijfduizend kilometer verderop, in het Nieuwdorp, staat zijn vader Kees Traas bij de piketpaaltjes die de plek van het nieuwe paviljoen aangeven. Het komt pal achter het huidige museumgebouw op het Bevrijdingspark. Kees Traas' eigen collectie oor logsspullen vormde de basis van het museum. Er werd een stichting opgericht waar hij in 2001 zijn ver zameling aan schonk. Sinds die tijd is het museum enorm gegroeid. Op drie hectare land waar eens aardap pelen in de grond groeiden, is nu een themapark ingericht met bun kers, tanks, versperringen en zelfs een gerestaureerde noodkerk te zien zijn. Het museum draait bijna volledig op vrijwilligers. Vorig jaar bezoch- Kees Traas: „Op 5 mei, Bevrij dingsdag, beginnen we officieel met de bouw." Stef Traas wil in het paviljoen een brug slaan tussen het heden en het verleden door aandacht te schen ken aan de mensenrechten en vraagstukken van oorlog en vrede in onze tijd. „We noemen het de Roosevelt Experience. Uitgangs punt vormen daarbij de Four Free doms, zoals verwoord door de Amerikaanse president Franklin D. Roosevelt in 1941." ten zo'n dertigduizend mensen het museum. In 2009, ter gelegenheid van 65 jaar bevrijding, opende prin ses Margriet het toen vernieuwde Bevrijdingsmuseum. De officiële opening van het Vrijheidspaviljoen hebben vader en zoon Traas al in hun agenda gezet: vrijdag 25 okto ber 2019, 75 jaar na de Slag om de Schelde. Het is een mooie verrassing, een droom die werkelijkheid wordt Het gaat zo goed met de Wester- scheldetunnel dat het niet logisch is de toltarieven vier jaar lang be vroren te houden. Dat vindt de Statenfractie van het CDA, maar die staat daarin alleen. In 2017 steeg het aantal passages door de tunnel met 530.000 tot 7,2 miljoen. „De Westerscheldetun- nel haalt mijlpaal na mijlpaal", zei fractievoorzitter Hannie Kool van het CDA gisteren in de Staten commissie bestuur. „In 2016 heb ben wij besloten de tarieven vier jaar lang niet verhogen, maar we worden door de werkelijkheid in gehaald." Ze pleitte daarom voor een 'mid term review': een tus- senmeting op basis waarvan eind dit jaar kan worden beoordeeld of de tarieven niet moeten worden herzien. Dat kwam haar op kritiek te staan van SGP, Zeeland Lokaal, PW, WD, Partij voor Zeeland en Christenunie. „Heeft dit met de verkiezingen te maken?", vroeg Harold van de Velde (SGP). „Op portunistisch", oordeelde Jan Henk Verburg (CU). Ook gedeputeerde Harry van der Maas wil niet dat voor 2020 aan de tarieven wordt gemorreld. „Laten we de rust bewaren in dit dossier." zaterdag 17 februari 2018 -v.T krijgt Vrijheidspaviljoen Kees Traas met op de achtergrond de plaats waar het Vrijheidspaviljoen komt. FOTO MARCELLE DAVIDSE Het Vrijheidspa viljoen oogt op de teke ning niet als één massief gebouw, maar als een verza meling aan elkaar ge schakelde huizen en schuren. De totale oppervlakte beslaat 3.000 vierkante meter. Via een onder grondse doorgang wordt het paviljoen verbonden met de filmzaal van het hui dige museum. In chronologische volgorde lopen de bezoekers door de oorlogsjaren 1939 (mobilisatie) tot 1949 (einde politionele ac ties in Indonesië). Veel ruimte is inge ruimd voor de Slag om de Schelde en de bevrijding van grote delen van Zeeland in 1944. In het museum zal onder meer een Buffalo, een groot landingsvoertuig, te zien zijn. Maar er is meer. In het paviljoen komt een documen tatiecentrum, een restaurant en een hele afdeling waarin aandacht wordt ge vraagd voor de vier vrijheden van de Amerikaanse presi dent Roosevelt en hedendaagse vraag stukken van oorlog en vrede. Er komt onder meer een 'wall of fame' met alle lau reaten van de Four Freedoms Awards. - Stef Traas, Bevrijdingsmuseum Ernst Jan Rozendaal Middelburg DUTCH DESIGN op onze 1e etage, we maken ruimte voor de nieuwe collectie m ^KORTING Tevens opruiming Siematic Keukenstudio op diverse showroommodellen Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, www.pot.nl Ook elke zondag geopend van 12.00-18.00 15.000 m2 design topmerken Woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 1e verdieping pot interieur axel Tekening van het Vrijheidspa viljoen. De twee panden rechts onder zijn het huidige museum waarmee het pavil joen via een ondergrondse gang verbonden wordt. ILLUSTRATIE BEVRIJDINGSMUSEUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39