Minicruise naar York of Leeds rara Pbox 30 16 PUNTEN specia liteit van het 14 PUNTEN In de degradatiekraker FC Twente - Sparta, staat morgen veel op het spel. In Enschede wijzen de fans angstig naar 1983 toen het ook mis ging. In Rotterdam denkt nog altijd iedereen dat het onder redder Dick Advocaat gewoon lukt. huis kunnen noe men, maar voetbal len tegen directe de gradatie? Dat is in 35 jaar niet gebeurd. Daarvoor moeten we terug naar het Diek- man, naar vergeelde beelden diep onder het stof. „Dit zorgt voor meer druk dan voetbal len om het kampioen schap", zegt een suppor ter langs de rand van het trainingsveld. Vol gens trainer Gertjan Verbeek is na het zware programma in de voor bije weken nu de tijd aangebroken om te gaan oogsten. Vluchten kan niet meer. De zestien punten van nu, moeten er minimaal 30 wor den. de voorlaatste plek staat. Het is Verbeek nog niet ge lukt met zijn spelers een band van eenheid en vertrouwen te kweken. In de groep sluimert de onvrede en een groot deel ziet niets in het systeem met vijf verdedigers. Vandaag op de afsluitende trai ning willen supporters een laatste signaal afgeven aan de spelers. FC Twente-Sparta zondag 18 februari: in Enschede had voor het seizoen niemand deze wedstrijd met een rode viltstift omcirkeld. Hoe an ders is het nu. Het moet en het zal. Het is dat er morgenmiddag wel een en ander van afhangt, het potje tussen FC Twente en Sparta. Maar denk die importantie weg en de ontmoeting in de Grolsch Veste, had ook zomaar ergens op een winderig bijveldje afgewerkt kunnen worden. Althans, voor wie de benadering van trainer Dick Advocaat als uitgangspunt neemt. Het is tekenend voor de nieuwe wind die er waait op Het Kasteel. Zo fel en gretig als er binnen de lijnen wordt getraind, zo ontspan nen is de stemming daarbuiten. Optimistisch bovendien. Alsof niemand er zich druk lijkt te ma ken. Voor de duidelijkheid: dat is schijn. Want natuurlijk wordt elke Spartaan soms zwetend en gillend wakker bij de gedachte aan FC Oss-uit op een vrieskoude maan dagavond. En vanzelfsprekend zijn er zorgen over het feit dat ook on der Advocaat amper punten wor den gepakt, slechts drie uit zes. Ander klimaat Toch is dit ontegenzeggelijk een ander Sparta dan het Sparta van voor de winterstop. En daarin is Advocaat de bindende factor. De ijzige sfeer die er de laatste maan den hing onder zijn voorganger Alex Pastoor, heeft plaatsgemaakt voor een heel ander klimaat. Een van hoop en geloof. Neem de wijze waarop het anders vaak zo lauwe Sparta-pu- bliek opeens als een blok achter het elftal staat. En kijk hoe het vernieuwde elftal zich manifesteert tegen koploper PSV (1-2) of de subtop pers Vitesse (0-1) of FC Utrecht (1- o). Eindelijk met bravoure. Bij Sparta staat iedereen, van staf tot directie en van spon sors tot supporters, weer ach ter elkaar. Tamelijk uniek in tijden van degradatiestress. Helemaal als je dat vergelijkt met clubs die in min of meer hetzelfde schuitje zitten. „Daarin speelt de trainer een grote rol", vindt Ahan- nach. „Met al zijn erva ring ver staat hij de kunst om naar buiten toe pal voor ons te gaan staan. Daardoor neemt hij de druk bij de spelers weg." Of het genoeg is voor Sparta om in de eredivisie te blijven? Dat zal vooral afhangen van de vraag of het elftal met de nieuwe spits Kra mer wél gaat sco ren, met afstand hét euvel tot dusver. Wat vaststaat: zo geslagen als de stand op de ranglijst doet vermoe den, is Sparta beslist niet. De voorzitter van de rvc van FC Twente wil best wat zeggen over de peni bele situatie van de club, maar niet nu. Niet vlak voor het duel tegen Sparta. En dus gaat er een streep door de afspraak. De rust bewaren, even stilzitten, in de hoop dat de storm bijna als vanzelf overwaait. Zon der angel praat het straks allemaal wat makkelijker, zo luidt de strategie. Het zwijgen is te- w- kenend voor de ver kramping binnen de club waar de span ning het kookpunt heeft bereikt. Koorddansen zon der vangnet zou je langzamer hand de Parallellen „Als we verliezen zijn de rapen gaar", sombert een fan, die dage lijks de trainingen volgt. Dan, zo beseft hij, moet het bolwerk FC Twente dus echt serieus rekening gaan houden met degradatie. „In 1983 zei iedereen: Twente kan niet degraderen, maar het ging wel mis. Ik zie eerlijk gezegd nu wel parabelen. Ook toen hadden we best goede spelers." Wat heet: met Sorensen, Rutten, Vreijsen en Bleuming stond er zelfs een uit stekend elftal, maar mede door in terne twisten ging het hopeloos mis. Kun je degraderen met spe lers als Assaidi, Maher en Fredrik Jensen? Je zou haast denken van niet, maar ja'remember '83' Rustig is het dit seizoen niet echt geweest bij Twente, dat veel nieuwe spelers binnenhaalde, van trainer wisselde en ondanks al die veranderingen in middels op F E R RIE S Bestel uw tickets op pzc.nl/minicruise JOUW TRIP. JOUW SCHIP. Prachtige historische steden in Noord-Engeland! zaterdag 17 februari 2018 fDITRB FC Twente heeft trauma, Sparta uniek optimisme IN DE EREDIVISIE DE EREDIVISIE IN DE EREDIVISIE Dennis van Bergen en Leon ten Voorde Rotterdam/Enschede SPARTA FC TWENTE De ideale bestemming voor een break! Wandel in York door de prachtige tuinen of breng een bezoek aan de grootste middeleeuwse kerk van Noord-Europa: York Minster. Het Levendige Leeds staat daarnaast bekend als één van de beste shopbestemmingen van Europa. Hier kunt u heerlijk eten drinken en een kijkje nemen op het prachtige culturele erfgoed. LET OP: er is slechts nog een beperkt aantal data beschikbaar. Bekijk hiervoor de website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30