sch Ajacied Lasse Schone: Het gaat bij 28 PSV zakte in september door het ijs in Friesland, maar PSV verloor deze competitie pas twee keer. En één nederlaag dateert van september 2017 op bezoek bij de tegenstander van vanavond: Heerenveen. Wat is er veranderd bij de koploper? Column S JOERD MOSSOU Een adviesje voor directeur Jan de Jong van Feyenoord: naïviteit is geen aanbeveling in de wildernis laaiend enthousiaste verhalen, dat ik soms dacht dat hij een combinatie was tussen Nelson Mandela, Superman en Moeder Theresa. Ongeveer alle collega's van de NOS die ik ooit sprak, waren zo lyrisch over hun grote baas Jan de Jong, dat je vermoedde dat de oprichting van de JDJOS (Jan de Jong Omroep Stichting) slechts een kwestie van tijd was. Selfmade, sympathiek, sociaal, vakbekwaam, in telligent. Jan de Jong was in Hilversum de baas die iedereen wilde hebben. Zelfs de grootste ego's op de NOS-apenrots liepen met hem weg, of ze had den op zijn minst groot respect voor hem, zelfs als ze net - ik noem maar wat - na 374 jaar De Avon detappe opeens met pensioen werden gestuurd. Maar moet je nu eens kijken. Net honderd dagen is Jan de Jong directeur van Feyenoord, of het don dert en het bliksemt al. Even een paar kwalificaties sinds zijn entree in de Kuip, lukraak opgediept uit wandelgangen, kran ten, tribunevakken en sociale media. 'Naïef. 'Blij ei'. 'Raar haar'. 'Goedprater'. 'Kind in een snoep winkel'. 'Naar-de- mond-prater.' 'IJdele bemoeial.' Je moet daar gezond schijt aan hebben na tuurlijk, maar tegelijk is het typisch voetbal, de meest cynische we reld denkbaar. Alles is anders in dit merk waardige landschap van opportunisme, machismo, topsport, hyperpubliciteit, emoties en meningen. Niet voor niets zijn er al zoveel succesvolle za kenmensen en managers vastgelopen in het moe ras, zoveel smetteloze imago's gesneuveld. Zelfs De Jong, nota bene een mediaman, ontkomt niet aan de bananenschillen. Het is een enorm cliché: in voetbal gelden an dere wetten. Het is de kleedkamer, de staantri- bune, de skybox en de straat tegelijk. Iedereen kijkt en luistert mee. Elke uitspraak kan als een boeme rang terugkomen. Iets te vierkant en onomwonden achter een trai ner gaat staan: altijd riskant. Feyenoord vrolijk ver gelijken met voormalig topclub Arsenal: niet zo slim. Op televisie over het aantal geslaagde passes beginnen, terwijl je mijlenver achterstaat op de koppositie: laten we het 'onhandig' noemen. Jan de Jong is onmiskenbaar een onafhankelijke geest, die zegt wat hij denkt, en dat moet hij vooral blijven doen. Leve de vrije geesten, leve de dwars- denkers, leve het open vizier. „Journalisten bepalen niet wat ik zeg", zei Jan de Jong deze week. „Dat doe ik zelf." Groot gelijk natuurlijk, hulde, maar toch een klein goedbedoeld adviesje: in een cynische wereld heb je soms wat cynisme nodig, al is het maar als te gengif. Naïviteit is geen aanbeveling in de wilder nis. De vrolijke onbevangenheid van Jan de Jong is vermoedelijk overal een pre, maar niet per se bij het Feyenoord van nu, club in last, topclub tussen de wal en het schip, rauw bolwerk. Een vleugje theater, een eetlepel sarcasme, een onsje overlevingskunst en een potje straatvecht mentaliteit. In de gewone wereld zijn het niet per se aanbevelingen, maar Jan de Jong zou je het van harte toewensen. Trainer Phillip Cocu was destijds in Friesland nogal pissig in zijn na- babbel en in de rust was hij zelfs ontploft. Binnen zes minuten stond de eindstand al op het bord (2-0). Er viel nogal wat aan te mer ken op de drive en teamgeest bij PSV. Het is zoveel maanden later nu een herinnering die vreemd aan doet. Want oké, 19 wedstrijden later is er nog genoeg aan te merken op het spel van PSV. Maar totaal niks op de inzet en discipline. „Na Hee renveen-uit is het allemaal snel be ter en stabieler geworden. Het was een tijd waarin sommige spelers nog zoekende waren in nieuwe rol len", zegt Cocu nu, vijf maanden la ter. Hij wijst op het duo Jorrit Hen- drix-Marco van Ginkel. „Die waren bijvoorbeeld net als koppel gestart op het middenveld, moesten daar aan de slag met het vervangen van Andrés Guardado als leider en aan jager. En niet onbelangrijk: we stonden niet alleen heel vlug 2-0 achter, we moesten ook al vroeg met tien man verder na de rode kaart voor Hirving Lozano." Charge De Mexicaanse nieuwkomer moest er inderdaad vanaf die middag na een charge op de benen van Denzei Dumfries. En in de tweede helft zou dezelfde verdediger van Hee renveen ook nog zijn bespuugd door een gefrustreerde Jürgen Lo- cadia. Al bleef dat incident zo vaag dat de aanklager van de KNVB het verder liet rusten. Rode kaarten? PSV kreeg er sindsdien niet één meer. En als er nog 'gedoe' is rond spelers, is het vrijwel altijd bij de tegenpartij. Een Na Heerenveen-uit is het allemaal snel beter en stabieler geworden. Spelers waren toen zoekende de vaste partner van Nicolas Isimat- Mirin. Ook voor een talent als Steven Bergwijn bleek Heeren- veen-uit een keerpunt, in de be wustwording van waar topvoetbal om draait. Bergwijn kreeg in de na bespreking op zijn donder omdat hij te weinig deed zonder bal, zowel in het druk zetten als bij het mee verdedigen. Laatst, na de 0-2 zege in Enschede tegen FC Twente, pikte Cocu juist Bergwijn speciaal eruit om hem op dit vlak te complimen teren. „Wat Steven vanavond aan werk heeft verricht voor de ploeg, aanvallend, verdedigend, daar ben ik zeer over te spreken." PSV-directeur Toon Gerbrands 10 SEPTEMBER 2017 week na Heerenveen-uit kreeg Fey enoord op bezoek in Eindhoven rood (Steven Berghuis). En ook vijf andere ploegen eindigden de afge lopen maanden met tien man tegen PSV, dat al die wedstrijden in over- tal won. Onverstoorbaar, is nu een woord dat je op PSV plakt. Kansen De schorsing van Lozano en het zwakke optreden van Luckassen in het Abe Lenstra Stadion leidden ook tot kansen voor anderen. Luuk de Jong, het seizoen op de bank be gonnen, kwam weer in het elftal als teamplayer bij uitstek. En in het hart van de verdediging werd Daniël Schwaab (in plaats van Luckassen) Reza Ghoo- trekt desgevraagd een vergelijking channejhad (r) met het eerste kampioensjaar van heeft Heeren- PSV, dat samenviel met zijn eerste veen op 2-0 seizoen als directeur. „Toen, in gebracht 2014, startten we ook vroeg in de tegen een in- competitie met een nederlaag in spiratieloos Heerenveen." Als nieuwkomer bij PSV. de club was Gerbrands benieuwd: fotoproshots hoe reageert men hierop intern? Nou, samen met een andere ver- liespartij, uit bij PEC Zwolle, bleven dat toen ook de enige twee nederla gen in een lange zegereeks." Overigens denkt Gerbrands wel dat de week vóór Heerenveen-uit bepalender is geweest voor waar PSV nu staat. Of eigenlijk de paar weken ervoor. „De échte spanning Lasse Schóne kijkt lang niet alle wedstrijden van PSV live op televi sie. Maar toen de Deen vorige maand zag hoe PSV in de allerlaat ste seconde alsnog won bij Heracles zat hij wel op de bank. De kussens vlogen in huize Schóne bijna door de woonkamer. Bijna ja, want zoontje Robin zat naast hem op de bank. Maar goed, de frustratie over het gelukkige, zakelijke, degelijke PSV is voelbaar in Amsterdam. Schóne zelf geeft het ruimschoots toe. „Natuurlijk is dat frustrerend. Je denkt steeds: het gaat toch wel een kéér fout. Maar nee hoor." Natuurlijk zegt ook Schóne nog te geloven in de titel. Maar toch is het anders dan vorig jaar toen Ajax (uiteindelijk tevergeefs) koploper Feyenoord moest opjagen. Ajax zaterdag 17 februari 2018 GO @sjoerd mossou Over Jan de Jong hoorde je altijd zoveel Heerenveen-uit Maarten Wijffels Eindhoven - Phillip Cocu, trainer PSV De zware uitwedstrijd morgen bij PEC Zwolle is voor Ajax een kantelmoment: houdt de num mer twee de titelstrijd levend? Al voelt de achtervolging nu al minder overtuigend dan vorig seizoen op Feyenoord. Daniël Dwarswaard Amsterdam Lasse Schone fotoproshots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28