Hernakken Spreken is zilver, zwijgen 26 Sven Kramer lacht the day af ter kater weg met zijn Tot donderdag was het feest in het 'gouden appartement' dat Sven Kramer deelt met Kjeld Nuis, Patrick Roest en Jan Smeekens. En toen werd de kopman van de ploeg zesde op de 10 kilometer. „Je relativeert stiekem best snel." OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 Column door de rel over matchfixing en Jillert Anema en door de nederlaag van Sven Kramer donderdag. De internationale pers, die zich normaal nauwelijks interesseert voor schaat sen, was op de 10 kilometer afgekomen. Er was iets in de maak, iets wat boven de gemiddelde olym pische afstand zou uitsteken, hét verhaal van het schaatsen. Kramer zou geschiedenis schrijven. Hij presteerde niet. Maar wat de journalisten van The Washington Post en de The New York Times ook meenamen bij het verlaten van de hal, was het schandaal. Juist nu alle ogen op ons gericht waren, ging het niet, of niet alleen, om de prestaties. Er zijn alleen maar verliezers in dit verhaal. Het straalt af op de hele schaatssport. De woorden Nederland, schaatsen, dominant en matchfixing doken telkens in één adem op. Na 5 dagen en 5 afstanden was er 5 goud. Nu een keer niet, en er kwam ook die opschudding over heen. Ik pleitte voor de Spelen nog voor een goede rel. Het was me te rustig, het ging te goed, ik was bang dat niet iedereen op scherp stond. Ik zat ernaast, want het ging geweldig. En juist als alles goed gaat, moet je de rust bewaren. De grote mannen en vrouwen moeten elkaar nu vastpakken Anema heeft gedaan in Sotsji, een poging tot matchfixing, kan absoluut niet. Maar nu moet TeamNL laten zien dat het een eenheid is. In de tweede week van de Spelen zal blijken hoe sterk het team is. Pakken we door, of storten we in? Een mooie uitdaging. Esmee Visser gaf gisteren het goede voorbeeld met een klin kende zege op de 5 kilometer. Juist nu heb je elkaar nodig. Het leek voor de bui tenwacht zo'n mooie, sterke equipe. Dan moet je nu ook laten zien dat je krachtig bent en hier met zijn allen overheen kunt stappen. Bij de ploegen- achtervolgingen en massastarts moet je het samen doen. Je rijdt voor Nederland, maar met schaatsers uit verschillende ploegen. En waar het winnen van die onderdelen in 2010 en 2014 een abc'tje was, is dat tegenwoordig anders. Canada, Noorwegen, Japan, dat zijn teams. In Noorwegen lagen ze ook jarenlang overhoop met elkaar. Maar ze losten het op en staan er nu samen. RIK SPEKENBRINK Een uur lang was het stil. De wek kers waren al gegaan in het appar tement van Sven Kramer, Kjeld Nuis, Patrick Roest en Jan Smee kens. Maar er heerste een grafstem ming, ingegeven door de zwanen zang van Kramer op de olympische 10 kilometer. Maar al snel hoorde coach Jac Orie, die op de hal zat, het eerste gegniffel. „Dan doet de eerste een dingetje, een grap ofzo. En dan gaan het ge woon weer de hele dag door. Met stevige humor, elkaar op de hak ne men, maar ook zelfspot. Je gaat stie kem best snel relativeren. Al moet je daar ook mee oppassen." Orie had het half 4 zien worden in de Koreaanse nacht. Toen viel hij pas in slaap. Iedere coach en elke at leet verliest wel eens. Maar de zesde plek van Kramer op deze 10 kilome ter was een nederlaag uit de buiten categorie. „Ach, we zijn wel wat ge wend", zegt Orie the day after. „Na tuurlijk, iedereen vindt het zwaar kut. Sven is zo'n dag erna niet mon ter. Maar toch gaan we verder. Er moeten nog een paar afstanden ge reden worden." Verbazing Kramer zelf was door allerlei plichtplegingen pas laat terug van de ijsbaan. Op zijn kamer in het ap partement in het olympisch dorp dat de vier schaatsers delen, praatte hij kort na met de rest. „Hij baalde natuurlijk, logisch", zei Jan Smee kens gisteren. De sprinter had met verbazing naar de rit van zijn teamge noot en goede vriend gekeken. „Ik zag al snel dat het hem niet ging worden. En dan duurt een 10 kilometer lang. Ik kan Svens pijn voe len, weet wat hij er voor doet. Topsport komt met pieken en dalen, dat weet ik als geen ander. Sven is zo'n dag erna niet monter. Maar toch gaan we verder. Er volgen nog een paar afstanden Jillert Anema lacht zijn beroemde lach, als hij twee koppen om de hoek van de mixed zone ziet steken. Hij is van de middagtraining op weg naar de bus die naar het atle- tendorp rijdt en wordt geflankeerd door twee mannen in oranje jassen; chef de mission Jeroen Bijl en NO C*NSF-perschef John van Vliet. Of de in opspraak geraakte coach een minuutje heeft? Jawel. Het wordt zelfs 1 minuut 20, maar die tijd gebruikt Anema al leen om uit te leggen waarom hij niks gaat zeggen over de rel die donderdag ontstond na een verhaal in de Volkskrant, waarin werd ont huld dat Anema op de Winterspe len van Sotsji een poging tot matchfixing ondernam. „In dit ge val geldt: spreken is zilver, zwijgen is goud. Zilver hebben we al ge- zaterdag 17 februari 2018 'gDCEE @erbenwennemars De Olympische Spelen zijn geïmplodeerd, Ik merk overal verslagenheid, iedereen is kapot. Dat is niet gelukt. Wat Sven Kramer, Ireen Wüst, Koen Verweij, Kjeld Nuis, Jorrit Bergsma, Kai Verbij. De grote man nen en vrouwen moeten elkaar nu vastpakken. En zich herpakken. Grafstemming te lij f met harde humor $0 @rikspekenbrink Gangneung -Jac Orie Terwijl in Nederland Kamervra gen worden gesteld en de minis ter overweegt de politie in te schakelen, blijft het in Gang neung stil. Jillert Anema, NOC*NSF en de internationale bonden zeggen niets over de matchfixingrel. Rik Spekenbrink Gangneung L Anema (rechts) praat rond de 10 kilometer van donderdag even met Koops, de man die hij vier jaar geleden een omstreden verzoek deed. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26