Pijnlijke tranen olympisch kampioene op de 5 kilometer 'Ik kreeg een beetje hoop, maar het bleek valse hoop' 25 Onze voorspelling: podium van de dag Bos begint dag 2 als 9de Titelverdediger VERDRIET VAN DER WEI JDEN dorp omdat ze een tikje onhandig achter een loszittende mat bleef hangen. Eigenlijk wist ze niet precies wat haar nu eigenlijk overkwam. Bij een grote ploeg rijdt ze niet; ze moest een crowdfundingsactie op zetten om een vermogensmeter voor haar fiets te kopen. Ze traint sinds een jaar met de junioren van het gewest Groningen die ze 'de jongens' noemt. Visser: „Ik heb veel vooruitgang geboekt door met ze te trainen. Ik kan mooi achter ze aan. Ik kan mijn tanden vastbijten in een tempo dat ik in mijn eentje niet aan kan." Haar coach, Remmelt Eldering, vergelijkt haar opmars met die van de bitcoin. „Totdat-ie ging dalen dan." Hij werkt pas sinds mei met haar, maar hij heeft het voor elkaar gekregen dat ze meer volgens een schema traint. „Ze heeft een goed hoofd. Ze is relaxed, ze luistert goed. En dat trainen met de jongens heeft geholpen. Ze wil gewoon niet lossen." De jongens zitten allemaal thuis voor de tv als Visser aan haar 5 ki lometer begint. Ze zien dat ze rus tig begint, maar daarna op stoom komt. Het lijkt vanzelf te gaan. Ze zwiert als Bambi over het ijs - dunne beentjes, grote ogen. Als de klok stopt heeft ze een nieuw per soonlijk record gereden, alweer. Slechts twee vrouwen hebben op een laaglandbaan ooit sneller gere den dan haar 6.50,23. Eldering: „Ik Toen ik haarzag gaan dacht ik: jongenJongen, jongen. Hoe is het mogelijk? wist dat er veel mogelijk was. Maar toen ik haar zag gaan dacht ik: jon gen, jongen, jongen. Hoe is het mo gelijk?" Vissers tijd is sneller dan waar van ze durfde te dromen. Ze kijkt om zich heen, naar de mensen op de tribunes, naar de andere schaats sters. Het is alsof de hele wereld te recht is gekomen in haar droom. Maar ze ligt niet in bed. Ze fanta seert dit niet. Het is echt. De ene na de andere schaatsster bijt zich op Vissers tijd stuk terwijl ze Facetimet met 'de jongens', dui zenden kilometers verderop. Clau dia Pechstein - bijna 24 jaar ouder - haalt het niet, de Canadese Ivanie Blondin haalt het niet. Als Esmee Visser ziet dat ook drievoudig olympisch kampioene Martina Sa blikova het in de laatste rit niet haalt, slaat ze een hand voor haar mond. Dit is geen droom. Dit is veel mooier dan dat. Column Er zijn mooie tranen en er zijn extreem pijn lijke tranen. Bij Annoukvan der Weijden, een van mijn goede vriendinnen, zag ik ze gisteren uit de laatste categorie. Vierde worden op slechts negentien honderdsten van een seconde. Na eerst minimaal een half uur uitzicht te hebben gehad op het podium. Op het belangrijkste kampi oenschap uit je ten einde lopende carrière. Ja, dan kun je moeiteloos een potje of twintig huilen. En zelfs dan is het nog niet over. Dus ook niet als ik tegenover haar sta, zo'n twin tig minuten na dat klotevonnis. Nadat die Russin van wie niemand het verwachtte nét even sneller reed. Ik zeg zachtjes en dwingend dat ze het zo goed heeft gedaan. Dat de vierde plek ook knap is. Dat ze zichzelf niets kan verwijten. Omdat ze een persoonlijk record schaatste. Omdat ze nergens in haar race wat had laten liggen. Dat ze trots mag zijn dat ze wist te pieken op het belangrijkste mo ment. Maar ja. Dat slaat natuurlijk nergens op. Ik weet hoe ze baalt dat het gros van haar vrienden ver weg woont en zij ondertussen in Heerenveen. Tussen schaatsers van jaren jonger. Ik weet van onze appgroep waarin we afspreken voor kerst, verjaardagen en wijnproe verijen, maar zij altijd moet sturen: 'Meiden, echt jam mer maar ik ben er weer niet bij'. Ik weet dat ze er soms doorheen zat als wed strijden slecht gingen en hoe ze weer opkrabbelde. Ik weet wat een rotberoep dat van schaatser heel soms Ik zeg zachtjes en dwingend dat ze het zo goed gedaan heeft Én ik weet wat een ver schil het maakt: straks met een olympisch diploma naar huis, wat ze allang heeft van vier jaar geleden in Sotsji. Of het circus dat volgt na het winnen van een medaille. Huldiging, na huldiging, na huldi ging. Alle felicitaties. Voor altijd in de boeken. Da genlang breed blijven lachen, of diezelfde avond naar bed, in dat flatgebouw dat je deelt met die sporters die wél gewonnen hebben. Alleen in het donker wachten tot de slaap komt. Na de zoveelste tranen. Natuurlijk zijn er situaties erger dan vierde wor den. Zij kent ook ander verlies. Van haar vader. Die vier jaar geleden ernstig ziek, maar gelukkig, op de tribune zat in Sotsji. Blij dat hij het meemaakte. Dat moment neemt niemand haar meer af. maar ook voor extreem pijnlijke. zaterdag 17 februari 2018 GO Titelverdediger Canada heeft bij het curling voor vrouwen verrassend nog O over winningen na 3 duels. Elke dag een prognose. Vandaag: 1000 meter shorttrack (mannen) 2. Daeheon Hwang (Z-Ko) 1. Sjinkie Knegt 3. Semen Elistratov (OAR) Skeletonster Kimberley Bos staat na de eerste wedstrijddag negende. De Nederlandse (24) legde haar eerste twee afdalingen in het Olym- pic Sliding Centre af in 52,33 en 52,26 seconden (1.44,59 totaal). Vandaag zijn de twee slotheats. Annoukvan der Weijden ziet op de tribune hoe Natalia Voro- nina in de laatste rit haar medaille wegkaapt. M Esmee Visser springt op het podium na haar onwaarschijnlijke gouden 5 kilometer, foto pim ras GANGNEUNG Annouk van der Weijden vond het wel prettig, meteen in rit 1 van de 5 kilo meter een eerste tijd neerzetten. Het werd de beste race van haar leven, een persoonlijk record van 6.54,17. Met Martina Sabli- kova die al het hele seizoen worstelt met haar lijf, een Claudia Pechstein op leeftijd, de licht zenuwach tige 22-jarige debu tante Esmee Visser en nog een rits con currentes van min dere naam te gaan, dacht Van der Weij den dat een olympi sche medaille moge lijk zou zijn. Visser bleek totaal geen hinder te on dervinden van de druk en dook na de dweil vier tellen onder Van der Weij- dens tijd, maar Eisschnelllauf-Omi Pechstein (bijna 46) en Ivanie Blondin kwamen er in de voorlaatste rit niet aan te pas. Tweede stond Van der Weij den dus, met nog twee schaatssters te gaan. Met Sablikova hield Van der Weijden re kening, maar Natalia Voronina, een 'Olym- pic Athlete from Russia' had op laag- landbanen nooit hard gereden. „En dus kreeg ik een klein beetje hoop. Het bleek valse hoop", zei Van der Weijden bij de NOS. Op het grote scherm in de Gangneung Oval zag ze zichzelf steeds terug. Zittend op de tribune, met links haar moeder en rechts haar man. Vo ronina leek tekort te komen, maar had - in tegenstelling tot Van der Weijden - een sterke tegen standster aan wie ze zich kon optrekken. Na 5 kilometer schaatsen was het verschil nog geen twee tienden. Waar Visser het mid denterrein over sprintte om te fees ten, gooide Van der Weijden het hoofd voorover in haar handen. „Dit is heel zuur. Ik kan mezelf niets verwijten, reed een goede rit. Mis schien dat ik daar morgen iets mee kan..." -Remmelt Eldering (coach) y @lvdgeest Want ik weet wat zij er allemaal voor deed. IS. De Spelen kunnen zorgen voor mooie tranen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25