Relatie met collega agent voorbij? Politie zit met dubbel probleem u E 19 Ga mee met Peter Langhout Reizen Als het misgaat, kunnen ze daaruit een scheidingsmakelaar betalen, maar ze kunnen ook een greep doen uit de pot om te voorkomen dat het zo ver komt: het geld kunnen ze besteden aan relatietherapie of een relatieonderhoudscursus. Deze aan pak is gebaseerd op een simpel reken sommetje, verklaart de ondernemer: „Bij 2 procent extra ziekteverzuim kost een scheiding me gemiddeld 7.000 euro. Als ik die kan voorkomen met een bijdrage aan relatietherapie, heb ik daar voordeel van." Als het thuis niet goed gaat, heeft dat effect op je functioneren, zegt Kluwer. „Mensen die een stabiele relatie hebben en goed in hun vel zitten, presteren beter als werk nemer. Een scheiding is een uiterst emotioneel proces. Je voelt je schul dig tegenover de kinderen, je sociale netwerk wordt gehalveerd, er zijn grote financiële gevolgen. Je komt in een achtbaan van emoties: verdriet, angst, boosheid, jaloezie, rancune. Dat leidt tot stress, spanning, meer gevoelens van depressie." Zorgverlof Slecht slapen, veel piekeren: kan een verpleger zich dan nog wel concen treren op het toedienen van de juiste medicijnen aan een patiënt? En jaagt een prikkelbare helpdeskmedewerker klanten in de armen van de concur rent? Ook vanwege dat soort risico's doen bedrijven er goed aan werk nemers met relatieproblemen bij te staan, zegt Anneke Smits, docent hrm aan de Christelijke Hogeschool Ede. „Ze hoeven geen hulpverlener te worden, maar kunnen wel het gesprek aangaan. Welke taken kun je nog blijven doen? Wat is daarvoor nodig? Misschien is dat een halve dag vrij om dingen te regelen, waarbij de werkgever twee uur betaalt als zorg verlof en de medewerker zelf twee uur opneemt." Niet alleen voor de baas is het belangrijk om de medewerker aan de slag te houden, zegt hoogleraar Kluwer: „Werk biedt iemand die door een moeilijke fase gaat hou vast." Dat merkte Brechje van Geenen ook. „Mijn baan gaf me elke ochtend een reden om op te staan, me netjes aan te kleden en make-up op te doen. En ik at er tijdens de lunch in elk geval nog één gezonde maaltijd per dag." Andersom betaalde haar dankbaar heid zich terug in een grotere toewij ding aan het bedrijf waar ze werkt, vertelt ze. „Ik was eigenlijk van plan er weg te gaan, maar ben gebleven. Ik ging harder werken en vertelde iedereen hoe positiefik over mijn werkgever ben." „In sommige teams heeft meer dan de helft van de medewerkers een relatie met een collega. Dus als het misgaat, hebben wij twee pro blemen", zegt korpschef Pieter- Jaap Aalbersberg. „Nog los van het feit dat we een van beide me dewerkers moeten overplaatsen, leiden relatiebreuken tot meer ziekteverzuim. Dus daar moeten wij iets mee." Aalbersberg schat dat van de 5.500 Amsterdamse agenten en leidinggevenden 'tientallen pro centen' een relatie hebben met een collega. En door de aard van het werk lopen relaties van agenten ook vaker mis, vermoedt hij. „De politie werkt 24/7. Als je geregeld acht uur met elkaar in een sur veillanceauto zit, bloeit er weieens wat op. Samen maak je spannende situaties en vreselijke dingen mee. Daar praat je dan over met elkaar. En dat kan ertoe leiden dat je met een collega een betere relatie krijgt dan met je partner thuis." Als je geregeld acht uur met elkaar in een surveillanceauto zit, bloeit er weieens wat op Ook speelt mee dat nieuwkomers samen een intensieve vierjarige opleiding volgen. „Vroeger werden vooral mannen agent, nu is 45 pro cent vrouw. Al die jonge mannen en vrouwen worden bij elkaar ge zet in een levensfase waarin ze op zoek zijn naar een relatie." Dat is leuk zolang het goed gaat. Maar als het misgaat, is het collega aspect extra lastig. Voor de ex-ge liefden én voor het korps. Om te voorkomen dat de exen ruziënd door de politieburelen rollen of ziek van de stress thuis komen te zitten, wordt in de regel een van de twee direct overgeplaatst. Ook biedt de politie aan een mediator te betalen. Loopgroep Maar de werkgever kan niet alles oplossen, zegt Aalbersberg. „Een nieuwe woning vinden is in Am sterdam ook een probleem. Vroe ger had de politie een eigen huis vestingsprogramma, maar tegen woordig kunnen wij op dat gebied helaas niets meer doen." Voor mentale hulp kunnen scheidende politiemedewerkers tien keer terecht bij de 'loopgroep'. Die komt elke vrijdagochtend bij elkaar. Het programma: eerst een uur samen uithuilen, dan volgt feedback. Daarna samen hard lopen, onder begeleiding van een sporttrainer die is geschoold in psychologie. Dat helpt de stress te verlichten, zegt Aalbersberg. „Je loopt het uit je lijf. Daardoor ko men mensen uit de slachtofferrol." zaterdag 17 februari 2018 Boek met de actiecode: REG17-2 en ontvang een leuke attentie na de boeking! 8 dgn busreis all inclusive Spaanse Kust Compleet v.a. 339 Reiscode: BE43907 Profiteer van deze unieke aanbieding en geniet all inclusive aan de Spaanse kust, incl. Barcelona en leuke excursies. O Div. data metvertrekgarantie 10 dgn busreis Zwitserland Compleet v.a. 579 Reiscode: BE39304 Bezoek de Matterhorn bij Zermatt, Montreux, het Meer van Genève en het Italiaanse Lago Maggiore. O Div. data metvertrekgarantie „Een scheiding kost me gemiddeld 7.000 euro", zegt iet-ondernemer Bart Verkruijsen. Relatieproblemen van mede werkers bezorgen de leiding van het politiekorps in Amsterdam hoofdbrekens. Het politievak blijkt een snelkookpan voor de liefde. Met vervelende gevolgen, als het misgaat. Pieter-Jaap Aalbersberg, korpschef In sommige teams van de po- lite Amsterdam heeft meer dan de helft van de medewerkers een relatie met een collega, fotoanp 10 dgn busreis Toscane Compleet v.a. 499 Reiscode: BE40931 Geniet van cultuur, historie en prachtige land schappen. Bezoek Florence, San Gimignano, Pisa enSiena. O Div.data metvertrekgarantie 8 dgn auto-fietsreis Bodensee Compleet v.a. 399 Reiscode: BE39389 Populaire Pietsvakantie rond de Bodensee in Duitsland. Langs o.a. Salem, Friedrichshafen en Kreuzlingen. O Dagelijks vertrek met eigen vervoer ZONE Veel vakanties met vertrekgaranties! peterlanghout.nl/0172-468800 Persgroep07

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19